خانه / اجتماعی / كاهش نگران‌کننده جمعیت زنگ خطری برای روستاهای کُردستان

كاهش نگران‌کننده جمعیت زنگ خطری برای روستاهای کُردستان

کرد نور: رشد پرشتاب صنعت و فناوری در جهان سبب شده است كه عقب‌ماندگی مناطق روستایی بیشتر عیان شود. از آنجا كه عموما روستاییان نسبت به شهرنشینان درآمد كمتری دارند و از خدمات اجتماعی ناچیزی برخوردارند، قشرهای روستایی فقیرتر و آسیب‌پذیرتر محسوب می‌شوند كه بعضا منجر به مهاجرت آنان به سوی شهرها نیز می‌شود.

به گزارش کرد نور به نقل از همشهری، دلیل این موضوع نیز پراكندگی جغرافیایی روستاها، نبود صرفه اقتصادی برای ارائه خدمات اجتماعی و حرفه‌ای و همچنین تخصصی‌نبودن كار كشاورزی (كم‌بودن بهره‌وری)، محدودیت منابع ارضی(به ازای رشد جمعیت) و همچنین نبود ‌مدیریت صحیح مسئولان بوده است.زیرساخت‌های روستایی را می‌توان سرمایه‌های عمومی و اجتماعی روستاها دانست و توسعه این زیرساخت‌های اجتماعی، فیزیكی و نهادی، سبب بهبود شرایط و كیفیت زندگی و همچنین معیشت مردم محلی و ارتقای كارآی زندگی اجتماعی و اقتصادی آنان می‌شود.اكنون در كردستان بسیاری از روستاییان به دلیل نبود زیرساخت‌های روستایی، ناچار به مهاجرت به شهرها و به همین دلیل روستاها با نبود سكنه مواجه شده‌اند. درچند دهه گذشته، بنیاد مسكن انقلاب اسلامی با اجرای طرح‌های روستایی برای مهاجرت معكوس روستاییان تلاشی فراوان داشته است، هرچند این هدف هنوز به‌صورت كامل محقق نشده است.
 محرومیت، دلیل عمده مهاجرت
مدیركل بنیاد مسكن انقلاب اسلامی كردستان در گفت‌وگو با همشهری با اشاره به جایگاه روستاهای استان در توسعه اقتصادی كشور اظهارمی كند: با وجود اینكه روستاها نقش ویژه‌ای در اقتصاد كشور به‌عنوان یك واحد تولیدی دارند، اما هنوز یك متولی ویژه و واحد ندارند.
«رضا قادری» با اشاره به مهاجرت روستاییان استان به شهرها درچند دهه گذشته می‌افزاید: با وجود فعالیت پراكنده دستگاه‌های مختلف، قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی همواره جمعیت روستاها رو به كاهش است و سالانه از جمعیت مولد روستایی كاسته و بر تعداد و جمعیت شهری افزوده شده است.
كاهش جمعیت روستایی
مدیركل بنیاد مسكن انقلاب اسلامی كردستان كاهش آمار جمعیت روستاها را یك هشدار می‌داند و می‌گوید: براساس آمارهای رسمی، جمعیت روستایی كشور در سال ۱۳۳۵ كه مبنای آماری كشور است، در آن زمان حدود ۶۸‌درصد كل جمعیت كشور بود و درمقابل، جمعیت شهری تنها به ۳۲‌درصد می‌رسید.قادری اظهارمی كند: این موضوع درحالی است كه اكنون جمعیت شهری كشور به ۷۱درصد افزایش یافته و در مقابل، جمعیت روستایی ۲۹درصد كاهش داشته است. در كردستان نیز اوضاع به همین منوال است و جمعیت روستایی از ۹۰درصد كل جمعیت استان به ۳۴درصد كاهش پیدا كرده درحالی كه جمعیت شهری استان از ۱۰درصد به ۶۶ درصد افزایش یافته است.وی دلیل عمده كاهش جمعیت روستایی و افزایش جمعیت شهری را جاذبه‌های شهرنشینی، محرومیت روستاها از امكانات زیستی، بیكاری، تبدیل روستاهای بزرگ به شهر و همچنین گسترش محدوده شهرها می‌داند و ادامه می‌دهد: مهاجرت روستاییان و ساكنان آنها به حاشیه شهرها سبب افزایش پدیده حاشیه‌نشینی در استان شده است.
مقاوم‌سازی منازل روستایی
مدیركل بنیاد مسكن انقلاب اسلامی كردستان تعداد روستاهای این استان را ۱۷۰۳ روستا عنوان می‌كند و می‌گوید: از این تعداد، ۱۶۶۶روستا دارای سكنه و جمعیت ۱۳۴۵روستا نیز بالای ۲۰خانوار است.قادری با بیان اینكه بنیاد مسكن متولی مسكن روستایی در كشور است، می‌افزاید: از سال ۱۳۷۴ تا ۱۳۸۴، ۵ هزار واحد مسكونی در روستاهای كردستان مقاوم‌سازی شد و از سال ۱۳۸۴ تاكنون نیز ۴۱هزار و ۷۰۰ واحد مسكونی برای دریافت تسهیلات مقاوم‌سازی به بانك‌ها معرفی شده است.وی عنوان می‌كند: تاكنون از واحدهای معرفی شده به بانك ۳۹هزار و ۵۰۰ واحد قرارداد منعقد كرده‌اند و ۳۴۰۰ واحد مسكونی روستایی نیز پایان كار گرفته‌اند.
بی رغبتی به مقاوم سازی
مدیركل بنیاد مسكن انقلاب اسلامی كردستان همچنین با اشاره به میزان اعتبارات درزمینه مقاوم‌سازی منازل روستایی اظهارمی كند: برای مقاوم‌سازی این واحدها ۳۵۰۰میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.
قادری می‌افزاید: در غرب استان یعنی شهرستان‌های مریوان و سروآباد ۱۲درصد واحدهای مسكونی مقاوم شده و در شرق استان یعنی قروه، بیجار و دیواندره نیز بیش از ۶۰ درصد واحدها مقاوم‌سازی شده است.
وی بی‌رغبتی مردم غرب كردستان به استفاده از تسهیلات بانكی را از مهم‌ترین دلایل نبود مقاوم‌سازی واحدهای مسكونی در این منطقه عنوان می‌كند و ادامه می‌دهد: مردم نیز باید به این حوزه وارد شوند.
مدیركل بنیاد مسكن انقلاب اسلامی كردستان چشم‌انداز مقاوم‌سازی مسكن روستایی در این استان را در برنامه ششم توسعه، رساندن رقم ۳۴/۵‌درصد به ۸۰درصد اعلام و از بانك‌ها درخواست می‌كند كه برای اعطای تسهیلات مقاوم‌سازی واحدهای مسكونی با مردم همكاری لازم را انجام دهند.
محورهای اصلی طرح هادی
مدیركل بنیاد مسكن انقلاب اسلامی كردستان اظهارمی كند: طرح هادی روستایی طرحی است كه علاوه بر ساماندهی و اصلاح بافت موجود، میزان و مكان گسترش آتی و همچنین نحوه استفاده از زمین برای عملكرد‌های مختلف مانند مسكونی، تولیدی، تجاری، كشاورزی، تأسیسات، تجهیزات و همچنین نیازمندی‌های عمومی روستایی را براساس مورد در قالب مصوبات طرح‌های ساماندهی فضا و سكونتگاه‌های روستایی یا طرح‌های جامع ناحیه‌ای تعیین می‌كند.
قادری می‌افزاید: طرح هادی روستایی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و براساس ضوابط و شرایط تعیین شده در برنامه‌های توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ازسوی بنیاد مسكن انقلاب اسلامی كلید خورد و در همه استان‌ها از جمله كردستان تهیه، تصویب و اجرا می‌شود.
وی ادامه می‌دهد: مهم‌ترین هدف طرح هادی روستایی، تجدید حیات روستا ازنظر ابعاد فیزیكی، اقتصادی و اجتماعی است و ساماندهی و اصلاح بافت موجود، میزان و مكان گسترش آینده و نحوه استفاده از زمین برای عملكردهای مختلف در روستا، ۳محور اصلی در طرح هادی به شمار می‌روند.
اجرای طرح هادی در ۴۵۰ روستا
مدیركل بنیاد مسكن انقلاب اسلامی كردستان می‌گوید: از آغاز اجرای طرح هادی در كردستان تاكنون ۴۵۰طرح در روستاهای استان اجرا شده است.قادری ادامه می‌دهد: اجرای طرح هادی در روستاهای استان زیربنای همه كارهای عمرانی و زیربنایی است و به همین دلیل توجه به اجرای این طرح‌ها در مناطق روستایی استان از برنامه‌های اصلی در بنیاد مسكن انقلاب اسلامی كردستان به شمار می‌رود.
وی می‌افزاید: از مجموع ۱۷۰۳روستای كردستان، ۱۳۴۵روستا بیش از ۲۰خانوار جمعیت دارند و به همین دلیل نیز طرح هادی باید برای این روستاها مطالعه و اجرا شود.قادری عنوان می‌كند: در زمینه اجرای طرح هادی، شاخص استان ۳۳/۵درصد است و با اختصاص اعتبار بیشتر، زمینه برای ارتقای این بخش در كردستان فراهم می‌شود.وی اضافه می‌كند: برهمین اساس طرح هادی در ۵۰درصد روستاهای استان اجرا می‌شود.
كردستان ۴روستای هدف گردشگری دارد
مدیركل بنیاد مسكن انقلاب اسلامی كردستان اظهارمی كند: آسفالت، جدول‌كشی معابر، ساخت جدول، كانال‌كشی و همچنین ساخت معابر از اقدام‌های انجام شده در طرح هادی روستایی در این استان است.«رضا قادری» همچنین از مطالعه و اجرای طرح هدف گردشگری روستاهایی كه دارای جاذبه گردشگری هستند خبر می‌دهد و می‌گوید: در كردستان ۴روستای هدف گردشگری شامل «نوره»، «پالنگان»، «قم چوقای» و «نگل» وجود دارد.وی اضافه می‌كند: درزمینه روستاهای دارای بافت باارزش نیز طرح مربوط به «اورامان تخت» به بهره‌برداری رسید. همچنین طرح روستای «تنگی سر» با ۴۰۰میلیون تومان اعتبار در دست اجراست كه هریك از این روستاها می‌توانند با مجهز شدن به امكانات مورد نیاز مسافران، به یكی از قطب‌های گردشگری غرب كشور تبدیل شوند، چراكه ظرفیت‌هایی بسیار بالایی دارند.

شناسه خبر : 7905

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + دو =