لاریجانی : از ابتدای بحران، در کنار عراق بودیم/ اگر جدیت وجود داشته باشد ، توافق هسته‌ای امکان‌ پذیر است

رئیس مجلس شورای اسلامی در مصاحبه‌ای که روز سه‌شنبه از شبکه سی‌ان‌ان پخش شد، با اشاره به حمایت‌های ایران از بغداد در مبارزه با تروریسم، گفت: تهران از ابتدای بحران در کنار مردم عراق قرار گرفت، اما قصد ندارد این مسئله را رسانه‌ای کند

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در مصاحبه با شبکه سی‌ان‌ان، گفت ایران از ابتدای شکل‌گیری بحران در عراق، در کنار این کشور بوده است.
آقای لاریجانی در پاسخ به سوال «کریستین امانپور» در رابطه با اقداماتی که تهران برای کمک به عراق و همچنین مبارزه با داعش انجام داده، گفت: «خوب، داعش البته گروهی نیست که خود به خود شکل گرفته باشد. ما باید به ریشه‌های اصلی شکل‌گیری آن توجه کنیم و بدانیم که قدرت‌های بزرگ و برخی از کشورهای منطقه مسئول این شکل‌گیری آن هستند. ضمنا من بعید می‌دانم که بتوان شبه‌نظامیان را تنها با انداختن بمب بر سر آن‌ها، نابود کرد. من همین‌طور شنیدم که آمریکایی‌ها می‌خواهند در دو مکان، دو پایگاه در منطقه افراد را برای عملیات زمینی آموزش دهند. ارزیابی‌های ما می‌گوید که این کار نه تنها مسئله را حل نمی‌کند، بلکه این موضوع خود در آینده به مشکلی جدید تبدیل می‌شود».
وی افزود: «ما، یعنی ایران، از همان ابتدای شکل‌گیری بحران، در کنار مردم عراق قرار گرفتیم. ما واقعا قصد نداریم این مسئله را پخش کنیم یا آن را در رسانه‌ها مطرح کنیم و در مورد آنچه برای عراقی‌ها انجام داده‌ایم، حرف بزنیم. اما در عمل، ما از آن‌ها دفاع کردیم. تروریست‌ها با بمباران کردن، نابود نمی‌شوند. شما نمی‌توانید با اشغالگری با مسئله تروریسم را حل کنید. برای مبارزه موثر با تروریسم باید از روش دیگری استفاده کرد. و شما خودتان می‌دانید که ما در این زمینه تجربه خوبی داریم، چراکه ما فعالانه علیه آن‌ها مبارزه کرده‌ایم».
رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به راهکار جمهوری اسلامی برای مبارزه با تروریسم هم گفت: «برای مبارزه موثر با تروریسم، شما باید راهکار امنیتی بسیار خوبی ارائه کنید. بخشی از این راهکار می‌تواند عملیات زمینی باشد و کسانی هم در عملیات زمینی مشارکت می‌کنند، باید به اندازه کافی متبحر باشند. آن‌ها نباید اجیر شده باشند، بلکه باید انگیزه‌ کافی برای این کار را داشته باشند».
وی با تأکید بر اینکه نیروهای عراقی، اعم از شیعه، سنی و کرد و همچنین نیروهای ارتش سوریه توان کافی برای مبارزه با داعش را دارند، گفت: «فکر می‌کنم بهترین کاری که آمریکا می‌تواند انجام دهد، این است که جلوی دوستان خودش در منطقه را بگیرد تا برای این گروه‌های تسلیحات و پول ارسال نکنند. این یک بازی بچه‌گانه نیست، منظورم این است که مبارزه با تروریسم بازی بچه‌گانه نیست و ممکن است هزینه‌های زیادی داشته باشد».
آقای لاریجانی در ادامه در پاسخ به سوال امانپور در رابطه با روند مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه موسوم به 1+5 و احتمال دستیابی به توافق تا تاریخ 24 نوامبر (سوم آذر)،‌ گفت: «اینکه آیا امکان‌پذیر است، هست، بلکه قطعا امکان‌پذیر هست، مشروط بر اینکه هر دو طرف نسبت به رسیدن به توافق، به اندازه کافی جدی باشند. فکر می‌کنم مسائلی که باید حل شود، طوری نیست که نشود آن‌ها را تا ضرب‌الاجل 24 نوامبر، حل کرد. اما فکر می‌کنم اگر طرف‌ها بخواهند در رابطه با موارد جزئی چانه‌زنی کنند، بعید است توافقی حاصل شود».
وی در رابطه با نظرش در مورد توافق موقتی که آذر ماه سال گذشته در شهر ژنو سوئیس به دست آمد و احتمال تمدید مجدد مذاکرات، هم گفت: «این نکات مثبت و منفی‌‌ای داشت. این گام کوچکی بود… ما باید در داخل در این رابطه (تمدید مجدد مذاکرات) بحث کنیم».
رئیس مجلس شورای اسلامی در مورد نتایج شکست مذاکرات گفت: «فکر نمی‌کنم که این چندان به نفع آمریکایی‌ها باشد، چراکه در آنصورت آن‌ها فرصت رسیدن به دستاوردی دیپلماتیک را از دست داده‌اند. قطعا ضررهایی متوجه بقیه هم خواهد شد. ما همان‌ کاری را خواهیم کرد که همواره انجام می‌دادیم. ما به دنبال ساخت بمب اتم نیستیم، اما بر دسترسی به فناوری و دانش هسته‌ای، پافشاری داریم و آماده‌ایم تا به اندازه کافی در این مورد شفاف باشیم. می‌دانید مایه تعجب من است که چرا در این مذاکرات اینقدر در مورد تعداد سانتریفیوژها یا اینکه چطور می‌شود ابعاد تحقیقات و توسعه فناوری هسته‌ای ما را محدود کرد، صحبت می‌شود. فکر می‌کنم تعداد سانتریفیوژها مهم نیست، بلکه مهم این است که ایران یک مسیر شفاف را طی کند، هرچند که تعداد سانتریفیوژهایش زیاد باشد».
آقای لاریجانی سپس در پاسخ به سوال امانپور در مورد بازداشت برخی افراد با تابعیت آمریکایی یا انگلیسی در ایران، گفت این مسائل در کشوری بزرگ با جمعیت 80 میلیونی طبیعی است و این‌ها موارد بسیار معدودی است. رئیس مجلس با تأکید بر اینکه ایران به هیچ وجه علاقه‌ای ندارد تا افراد را بدون دلیل زندانی کند، گفت تحقیقات در رابطه با پرونده این افراد، در جریان است و «من امیدوارم این تحقیقات هرچه زودتر به نتیجه برسد».

این خبر رو هم ببینید

سید ابراهیم رئیسی خادم‌الرضا (ع) و هشتمین رئیس جمهوری اسلامی ایران عصر یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ در سانحه بالگرد به شهادت رسید.

إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعُونَ سید ابراهیم رئیسی خادم‌الرضا (ع) و هشتمین رئیس جمهوری اسلامی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *