خانه / سیاسی / لایحه دفاعی کنگره، کردستان عراق و مناطق سنی‌نشین را یک کشور مستقل فرض کرده است.

لایحه دفاعی کنگره، کردستان عراق و مناطق سنی‌نشین را یک کشور مستقل فرض کرده است.

کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا لایحه‌ای را ارائه کرده است که در آن کردستان عراق و مناطق سنی‌نشین را یک کشور مستقل فرض کرده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا روز ۲۷ آوریل (۷ اردیبهشت ماه) یک لایحه سالانه دفاعی را منتشر کرد که طبق آن مجوز کمک ۷۱۵ میلیون دلاری به نیروهای عراقی که با تکفیری‌های داعش مبارزه می‌کنند را صادر کرد.
المانیتور گزارش کرد، این لایحه که قرار است روز ۲۹ آوریل (۹ اردیبهشت‌ماه) در کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا به بحث و رأی‌گیری گذاشته شود، دستکم ۲۵ درصد از این کمک را برای پیشمرگه درنظر گرفته است.
طبق خلاصه‌ای از لایحه دفاعی کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا، «نیروهای پیشمرگه کردستان و گارد ملی بعنوان یک کشور انگاشته می‌شود. با در نظرگرفتن چنین فرضی، نیروهای امنیتی این مناطق اجازه خواهند داشت به طور مستقیم از آمریکا کمک دریافت کنند».
بر اساس این گزارش، دولت اوباما تا حدی از طرح دادن استقلال بیشتر به اقلیت‌های عراقی در راستای منافع خود حمایت کرده است و «جان کری» وزیر خارجه آمریکا و «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا ایده گارد ملی (نیروهای سنی) را مورد تحسین قرار داده است.
با اینحال یکی از مقامات ارشد دولت آمریکا به پایگاه «المانیتور» اعلام کرده است که این لایحه دفاعی مجلس نمایندگان آمریکا از حد فراتر رفته است.
پیش‌نویس این لایحه که توسط «مک تورنبری» رئیس کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا از ایالت «تگزاس» پیشنهاد شده است، وزارت‌ خارجه و دفاع آمریکا را ملزم می‌کند تا تأیید کنند که دولت مرکزی بغداد به اقلیت‌ها، حق بیشتری در شیوه اداره کشور می‌دهد. اگر ظرف سه ماه از زمان تصویب این لایحه، پیشرفت‌هایی در زمینه شرایط خاص یعنی شمول سیاسی، مجوز تشکیل گارد ملی، پایان دادن به حمایت از شبه‌نظامیان شیعه حاصل نشود، ۷۵ درصد باقیمانده کمک آمریکا به دولت عراق معلق می‌شود و دستکم ۶۰ درصد از این کمک به کردها و سنی‌ها داده می شود.
لایحه مذکور همچنین برای سال مالی ۲۰۱۶، مجوز ۶۰۰ میلیون دلار برای آموزش و تجهیز معارضان سوری برای مبارزه با داعش و ۳۰۰ میلیون دلار برای کمک به اردن به منظور دفاع از مرزهایش با عراق و سوریه را صادر می‌کند.
کمیته نیروهای مسلح سنا تحت رهبری «جان مک‌کین» قرار است ماه آینده میلادی، لایحه خود را در این زمینه منشتر کند.
بخش جداگانه‌ای از این لایحه دفاعی، ایران را نیز به دلیل حمایت از حزب‌الله و سوریه و حماس و انصارالله یمن محکوم می‌کند.

شناسه خبر : 15885

این خبر رو هم ببینید

توصیه ایران به حیدر علی‌اف چه بود؟

کمال خرازی گفت: از ابتدا توصیه ما به حیدر علی‌اف این بود که با همکاری‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − 7 =