خانه / سیاسی / ماجرای فرود هواپیمای آمریکایی در ایران چه بود ؟

ماجرای فرود هواپیمای آمریکایی در ایران چه بود ؟

فرود اضطراری یک هواپیمایی حامل مسافران آمریکایی در ایران و بررسی دلایل این فرود، ادعای کافی نبودن همکاری ایران با آژانس در زمینه بازرسی‌های هسته‌ای، ضرورت ‌مطرح نشدن درخواست‌های غیرمنطقی از سوی غرب در مذاکرات و پایان مذاکرات دوجانبه ایران و آمریکا در ژنو، از جمله مهم‌ترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.

ماجرای فرود هواپیمای آمریکایی در ایران چه بود؟فرود اضطراری یک هواپیمایی حامل مسافران آمریکایی در ایران و بررسی دلایل این فرود، ادعای کافی نبودن همکاری ایران با آژانس در زمینه بازرسی‌های هسته‌ای، ضرورت ‌مطرح نشدن درخواست‌های غیرمنطقی از سوی غرب در مذاکرات و پایان مذاکرات دوجانبه ایران و آمریکا در ژنو، از جمله مهم‌ترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.
اخبار مربوط به فرود اضطراری یک هواپیمای حامل شهروندان آمریکایی در ایران ، مهم‌ترین موضوع امروز مطبوعات و رسانه‌های بین ا‌لمللی درباره ایران است.
خبرگزاری «رویترز» می‌نویسد، هواپیمای مسافربری حامل ۱۰۰ شهروند آمریکایی که از پایگاه بگرام در افغانستان به پرواز درآمده و در ایران ناچار به فرود شده بود، ایران را به مقصد دبی ترک کرده است.
مقامات آمریکایی در توضیح این واقعه گفته‌اند، این ‌هواپیما‌ چند ساعت دیر‌تر از زمان برنامه‌ریزی شده افغانستان را ترک کرده، ولی این موضوع در برنامه پروازی این هواپیما قید نشده و همین ‌سبب شده این هواپیما در ایران قابل شناسایی نبوده و دستور فرود موقت آن صادر شود.
«لس آنجلس تایمز» نیز گزارش مختصری را در این زمینه منتشر کرده و می‌نویسد، بر خلاف گزارش‌های اولیه منتشره در برخی مطبوعات آمریکایی، مبنی بر اینکه هواپیمای مذکور از سوی ایران به زور «وادار» به فرود شده، فرود اضطراری این هواپیما تنها به مسائل فنی و اداری مرتبط بوده و دلیل دیگری نداشته است.
یک مقام وزارت خارجه آمریکا در توضیح این موضوع گفته، دلیل اصلی، ابهام در این زمینه بوده که آیا پس از چند ساعت دیرکرد، این هواپیما هنوز اجازه پرواز دارد یا خیر؛ بنابراین، این یک موضوع مربوط به مسائل فنی هوانوردی بوده و ربطی به مسائل نظامی و امنیتی نداشته است.
اما با انتشار گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران، بخش مهمی از مطالب مطبوعات بین‌المللی نیز به این موضوع اختصاص یافته است. در این میان، تلاش رسانه‌های غربی این بوده که محتوای گزارش را به معنای عدم توفیق آژانس در همکاری با ایران جلوه دهند.
سایت شبکه خبری «بلومبرگ» در این زمینه می‌نویسد، بر پایه گزارش جدید آژانس، دسترسی‌های بازرسان در ایران کافی نبوده و این نهاد خواستار دسترسی‌ها‌ و همکاری بیشتر از سوی ایران است. بلومبرگ در تأیید ادعای خود به بندی از گزارش استناد می‌کند که در آن آمده است: «آژانس در موقعیتی نیست که تضمینی معتبر درباره فقدان مواد و فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده ارائه کند».
این در حالی است که دیپلمات‌های ایرانی، همچنان نسبت به طرح درخواست‌های غیرمنطقی در مذاکرات هشدار می‌دهند. در این زمینه، روزنامه «پاکستان تودی» ترجمه مصاحبه‌ای از سید عباس عراقچی، مذاکره کننده ارشد هسته‌ای ایران با یکی از روزنامه‌های ایرانی را منتشر کرده که در آن، عراقچی دستیابی به توافق نهایی هسته‌ای را تنها در صورت کنار گذاشتن درخواست‌های اضافی از سوی غرب ممکن دانسته است.
عراقچی همچنین ضمن بیان مهم‌ترین مسائل و اختلاف‌های موجود در مذاکرات، موضوع تحریم‌ها را یکی از مهم‌ترین آن‌ها دانسته و گفته، در صورت ‌دست نیافتن به توافقی بر سر این موضوع، توافق دست‌یافتنی نخواهد بود.
ماجرای فرود هواپیمای آمریکایی در ایران چه بود؟
در پایان در مطلبی دیگر در موضوع هسته‌ای، خبرگزاری «ترند» موضوع پایان مذاکرات دوجانبه هسته‌ای میان ایران و آمریکا در ژنو را مورد توجه قرار داده و می‌نویسد، مذاکرات دوجانبه میان ایران و آمریکا، پس از بیست ساعت گفت‌و‌گو در ژنو سوئیس به پایان رسید؛ در جریان این مذاکرات، نمایندگان دو طرف، دوازده ساعت گفت‌و‌گوهای سیاسی و هشت ساعت گفت‌و‌گوهای فنی و کار‌شناسی داشته‌اند.
این خبرگزاری در ادامه به ترکیب تیم‌های مذاکره کننده دو طرف اشاره کرده و می‌نویسد، به جز عراقچی ـ تخت روانچی و برنز ـ شرمن که سرپرستی تیم‌های سیاسی دو طرف را بر عهده داشته‌اند، سرپرست تیم کار‌شناسی ایران با حمید بعیدی‌نژاد و تیم کار‌شناسی آمریکا با جیم تیمبی بوده است.

شناسه خبر : 17883

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × یک =