ماریا زاخاروا اعلام کرد: روسیه خواستار پاسخگویی آمریکا درباره «جاسوسی سیا» است

سخنگوی وزارت خارجه روسیه پاسخگویی دولت آمریکا درباره افشاگری اخیر «ویکی‌ لیکس» درباره جاسوسی سازمان سیا از طریق تلویزیون‌ ها و گوشی‌ های هوشمند را خواستار شده است.

اسپوتنیک، «ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه امروز در سخنانی خواستار پاسخگوئی آمریکا درباره اتهامات مطرح توسط پایگاه افشاگر «ویکی لیکس» درباره اسنادی پیرامون جاسوسی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) شد.
سخنگوی وزارت خارجه روسیه در این باره اعلام کرد: اگر این اطلاعات (افشاگری ویکی لیکس) تأیید شود، مطلوب خواهد بود که سرویس های اطلاعاتی آمریکا به طور کامل و مناسبی به اسناد منتشرشده و حاوی برخی واقعیات پاسخ دهند.
«ماریا زاخاروا» تصریح کرد: اگر این موضوع (جاسوسی سیا) تأیید شود، این امر اول از همه به مثابه خطر بزرگی برای جهان و سپس مخاطره ای برای امنیت بین المللی به شمار می رود.
لازم به ذکر است، افشاگر ویکی لیکس چند روز پیش اسناد و مدارکی را افشا کرد که نشان دهنده جاسوسی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) از کنسولگری خود در شهر فرانکفورت آلمان به عنوان محل امنی برای هکر های آمریکایی در آلمان است.
بر اساس گزارش ویکی لیکس، این جاسوس ها و هکرها با دریافت پاسپورت دیپلماتیک، تحت پوشش کامل دولت آمریکا بوده اند.
در این سند آمده است: علاوه بر انجام عملیات در لنگلی و ویرجینیا، سازمان سیا همچنین از کنسولگری خود در فرانکفورت به عنوان پایگاهی برای پناه دادن و پوشش هکرهای خود در اروپا، خاورمیانه و آفریقا استفاده کرده است. هکرهای سیا با دریافت پاسپورت دیپلماتیک و تحت پوشش وزارت خارجه (آمریکا) در خارج از کنسولگری فرانکفورت مشغول به فعالیت بوده اند.
در بخش دیگری از این گزارش آمده است که به هکرهای مذکور سفارش شده تا به هنگام تردد از بازرسی مرزهای آلمان، خود را به عنوان مشاور فنی در کنسولگری معرفی کنند.  
گفتنی است، ویکی لیکس 3 روز پیش اسنادی را منتشر کرد که ادعا می کند محرمانه ترین اسناد سیا است که تا کنون منتشر شده است. ویکی لیکس بیش از ۸,۰۰۰ سند را در آن روز منتشر کرد که از سری اسناد منتشر شده «والت ۷» است.
ویکی لیکس در این اسناد منتشره از برنامه سیا برای هک کردن مخفیانه شرکت های اپل، اندروید گوگل، ویندوز مایکروسافت و و تلویزیون های سامسونگ که دارای میکروفون های مخفیانه هستند نیز پرده برداشته بود. 
ویکی لیکس مدعی شده است که این اطلاعات را از مرکز اطلاعات سایبری سیا، دریافت کرده است. منبع افشا کننده اطلاعات به ویکی لیکس اعلام کرده است که امیدوار است که یک مناظره عمومی درمورد امنیت، تولید، استفاده، تکثیر و کنترل دموکراتیک ابزارهای سایبری، آغاز شود.
گفتنی است، وزارت خارجه آلمان در همان روز اعلام کرد که اطلاعات منتشره توسط پایگاه افشاگر ویکی لیکس مبنی بر جاسوسی نهاد اطلاعاتی آمریکا علیه این کشور را جدی تلقی می کند.
وزارت خارجه آلمان در این باره اعلام کرده بود: با همکارانمان در آمریکا در تماس هستیم. می دانید که مسائلی از این دست، مکرراً تکرار می شود. ما اطلاعات منتشره توسط افشاگر ویکی لیکس را جدی به شمار آورده و با طرف های آمریکائی در این راستا در تماس خواهیم ماند.

شناسهٔ خبر: 3928583 – جمعه ۲۰ اسفند ۱۳۹۵ – ۱۸:۳۳

این خبر رو هم ببینید

با تایید آیت‌الله خامنه‌ای، محمد مخبر، موقتا جانشین ابراهیم رئيسی شد

آیت‌‌الله خامنه‌ای، در پیامی، «درگذشتِ شهادت گونه‌ی» ابراهیم رئيسی، را تسلیت گفتند و نوشتند: «اینجانب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *