خانه / مشاهیر / ماموستا شیخ الاسلام؛ شهید منادی وحدت

ماموستا شیخ الاسلام؛ شهید منادی وحدت

شفقنا- «شهید ماموستا سید محمد شیخ‌الاسلام» روحانی برجسته اهل سنت کردستان را می‌توان مصداق بارز شهیدی بیدار دانست که با گذشت شش سال از شهادتش هنوز هم می‌توان ندای اسلام‌خواهی و وحدت‌طلبی او را شنید. او مصداق عینی و برجسته شهید منادی وحدت بود.

به گزارش شفقنا، شهید «ماموستا سید محمد شیخ‌الاسلام» یکی از دو روحانی شهیدی است که در رمضان سال ۸۸ توسط گروه‌های تندرو و مزدور بیگانه به فیض شهادت نایل آمد. این شهید به مدت قریب ۲۰ سال در شهرستان سقز و حدود ۶ سال در دانشگاه مذاهب اسلامی فقه و اصول فقه را بر اساس مذهب امام شافعی در دانشگاه تهران تدریس کرد. او سرانجام پس از یک عمر فعالیت‌های علمی، دینی و فرهنگی و تلاش‌های خستگی‌ناپذیرش در راه اعتلای وحدت کلمه و دین اسلام هدف کینه‌توزان و دشمنان اسلام قرار گرفت و در ۲۷ رمضان (شب قدر) مصادف با ۲۶ شهریور ماه سال ۱۳۸۸ بعد از اقامه نماز مغرب در مقابل مسجد سیدقطب سنندج به‌دست عوامل مزدور به فیض شهادت نایل آمد و شهید منادی وحدت لقب گرفت.
به این مناسبت بخشی از زندگینامه این روحانی برجسته اهل سنت و شهید منادی وحدت را مرور می کنیم:
«سید محمد شیخ‌الاسلام» سوم فروردین‌ماه سال ۱۳۱۵ هجری شمسی در خانواده‌ای کاملاً مذهبی در یکی از روستاهای شهرستان بانه از توابع استان کردستان چشم به جهان گشود. او تحت تعالیم محمد شیخ‌الاسلام پدرش قرار گرفت و در فضایی پرورش یافت که ۱۳ نسل پیش از او در راستای رسالت و آموزه‌های دینی به فعالیت مشغول بودند که این مسئله به‌صورت مکتوب هشت تا نسل پیش از ایشان موجود است.
او در محضر علمای بزرگ کردستان به تحصیل علوم اسلامی پرداخت تا اینکه در سال ۱۳۳۶ از سوی عالم و استاد بزرگ منطقه، ملا‌باقر مدرس مجاز و به‌ عنوان مفتی اعظم مذهب شافعیه در منطقه شناخته شد. پشتکار وی در طلب علم زبانزد خاص و عام بود به‌طوری‌که جهت یادگیری مطلبی تا ساعت‌ها روی پاهایش می‌ایستاد.
شهید ماموستا شیخ‌الاسلام قریب به ۵۰ سال از عمر خود را به تدریس و تربیت طالبان علم پرداخت که نتیجه آن را می‌توان در تربیت روحانیان و ماموستاهایی دید که همگی آنها از الگوها و نمونه‌های منطقه هستند.
او نزدیک به ۲۰ سال در سقز و بانه به ‌صورت سنتی در حجره طلاب و هم در مدارس رسمی علوم دینی و کلاسیک به امر تدریس، تحقیق و تفحص پرداخت و حدود ۳۰ سال نیز در سنندج همزمان که سمت امام جماعت مسجد «سید قطب» را برعهده داشت به امر تدریس، تحقیق و پژوهش در مدارس دینی، آموزش و پرورش و دانشگاه‌های استان مشغول بود.
شیخ‌الاسلام در این مدت شش سال در دانشگاه مذاهب اسلامی تهران، حدود ۲۰ سال در دانشکده الهیات دانشگاه تهران و حدود ۱۰ سال در دانشگاه‌های آزاد اسلامی واحدهای تهران، سنندج و سقز و سایر دانشگاه‌های سطح استان به تربیت طلاب علوم دینی و دانشجویان مشغول بود. او در فلسفه، فقه، اصول، تفسیر و سایر علوم اسلامی تبحر و مهارت خاصی داشت به‌طوریکه در انجمن‌های علمی علوم اسلامی عضو فعالی بود.
یکی از جملاتی که همیشه ورد زبان او بود جمله «عاقبت به خیر شویم» بود به ‌طوریکه در دعاهای بعد از نمازهای یومیه، همیشه این جمله را بیان می‌کرد.
این انسان وارسته همیشه مردم را متوجه عملکرد مثبت نظام جمهوری اسلامی ایران می‌کرد و می‌گفت: از نعمات بزرگ خداوند به مردم منطقه ارزانی داشتن جمهوری اسلامی است.
او علاوه بر فعالیت‌های دینی و فرهنگی، در دوره‌های سوم و چهارم به ‌عنوان نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری انتخاب شد و همچنین در شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به ‌عنوان عضو فعالیت داشت.
ماموستا همواره از عظمت و بزرگی مرحوم ملااحمد نودشه یاد می‌کرد و بارها می‌گفت: وقتی از کنار قبرستان شیخ محمدباقر غیاثی می‌گذرم به‌خاطر دفن جسد مبارک ملااحمد نودشه در این مکان احساس خاصی به من دست می‌دهد و آرزو دارم که در جوار ایشان دفن شوم که عاقبت تحقق یافت.
اگر در جایی از منطقه بین مذاهب، فرق و اقوام مختلف مشکل و یا اختلافی پیش می‌آمد قدم پیش می‌گذاشت و باعث ایجاد وحدت و انسجام دوباره بین مردم می‌شد.
او تمام عمر خود را در راه ایجاد تقریب مذاهب اسلامی در منطقه صرف کرد تا جایی‌که در این راه شهید شد و شهادتش بزرگترین سند این ادعا می‌باشد.
به گفته همسر و خانواده و آشنایانش، ماموستا شیخ‌الاسلام هیچوقت از خواندن نماز شب نمی‌گذشت و حتی در اواخر عمرش نیز با وجود کهولت سن، اقدام به برگزاری کلاس‌های تفسیر قرآن در ماه مبارک رمضان می‌کرد که شهرت ویژه‌ای پیدا کرده بود. شهید ماموستا شیخ‌الاسلام از لحاظ علمی و اخلاقی در سطح بالایی قرار داشت و این باعث شده بود که به شخصیتی ملی و بین‌المللی تبدیل شده و محبوبیت بسیار زیادی داشته باشد.
شهید موستا شیخ‌الاسلام انسانی صاحبنظر، فرهیخته و اندیشمند بود و در سطح ملی منادی وحدت بود و همیشه برای رفع مشکلات ملی و منطقه‌ای تلاش می‌کرد و اثرگذار بود.
مهم‌ترین فعالیت ماموستا شیخ الاسلامی در حوزه تعلیم و تربیت اسلامی بود. وی با مطالعه عمیق و تحقیق گسترده خود دریافته بود که فرهنگ اسلامی حاوی چه عمق و غنایی است و اگر مسلمانان به روح تعالیم اسلامی توجه کنند و بدان آگاهی یابد فتنه‌گران و نیرنگ‌بازان نمی‌توانند به حکومت اسلامی صدمه‌ای بزنند از این روی در مسجد و مدرسه و دانشگاه در کوچه و خیابان تلاش می‌کرد متناسب با موقعیت‌ها گوشه‌هایی از فرهنگ اسلامی را به آگاهی مردم برساند، ابهام را بزداید، تفرقه‌ها را به وحدت بکشاند و ناهمواری‌ها را هموار سازد.
عموم مردم او را خوب شناخته بودند و به همین سبب وی را به نمایندگی خود در خبرگان رهبری در دو دوره پیاپی برگزدیدند تا بتوانند نقش خود را در استوارسازی نظام اسلامی به خوبی ایفا کنند و دشمنان نظام نیز این بزرگوار را شناخته بودنند که تاب تحمل او را نداشتند و چون توانایی مقابله در برابر استدلال‌های محکم او را نداشتند به حذف فیزیکی وی روی آوردند.
سرانجام فعالیت‌های علمی، دینی و فرهنگی ماموستا شیخ‌الاسلام و تلاش‌های خستگی‌ناپذیرش در راه اعتلای وحدت کلمه و دین اسلام باعث شد تا هدف کینه‌توزان و دشمنان اسلام قرار گیرد و در ۲۷ رمضان (شب قدر) سال ۱۳۸۸ بعد از اقامه نماز مغرب در مقابل مسجد سیدقطب سنندج به‌دست عوامل مزدور به فیض شهادت نایل آید و بنا به وصیت خود پیکر مبارکش در قبرستان «تپه شیخ محمد باقر» سنندج‌(یکی از قبرستان‌های داخل شهر) دفن شود.
همان زمان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظّم انقلاب اسلامی درپی حادثه‌ خونین تروریستی در کردستان، شهادت ماموستا شیخ الاسلام نماینده مردم استان کردستان در مجلس خبرگان رهبری را تسلیت گفت.

شناسه خبر : 19973

این خبر رو هم ببینید

کردهای صاحب منصب در حکومت قاجاریه/ عمر فاروقی

پس از انقراض زندیه و کشیدن ارکان حکومتی بطرف خراسان و بخصوص مشهد مقدس حکام …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + نه =