خانه / فرهنگی / ماموستا قادری: حجم آثار و تالیفات کردها چند برابر اقوام دیگر است

ماموستا قادری: حجم آثار و تالیفات کردها چند برابر اقوام دیگر است

قوم کرد به نسبت جمعیت، موقعیت جغرافیایی و نبود صنعت چاپ و ثروتی آنچنانی، در مقایسه با سایر اقوام، چند برابر آثار تالیفی و نشر علم دارند

پاوه-امام جمعه پاوه آنگاه به سابقه فرهنگی قوم کرد اشاره کرد و افزود: قوم کرد به نسبت جمعیت، موقعیت جغرافیایی و نبود صنعت چاپ و ثروتی آنچنانی، در مقایسه با سایر اقوام، چند برابر آثار تالیفی و نشر علم دارند.
به گزارش کردپرس؛ ماموستا ملا قادر قادری روز پنجشنبه در اولین همایش تجلیل از نویسندگان و فعالان حوزه کتاب شهرستان پاوه ضمن اظهار خوشحالی از حضور در جمع مولفان و نویسندگان پاوه و با تجلیل ازبانیان برنامه، برگزاری این همایش را بسیار ارزشمند توصیف نمود و گفت: هرگاه در راستای کتاب و کتابخوانی جمع شویم، یقینا برای حرکت بسوی تعالی و سعادت است.
وی با بیان اینکه مصدر و مرجع صحبت ما قرآن کریم است گفت: پروردگار در قرآن کریم به اهل کتاب امر و توصیه فرموده است برای بیداری و بالندگی جامعه کتاب بخوانند.
امام جمعه پاوه گفت: افتخار ما مسلمانان این است که اهل قلم، علم، دانش و کتاب هستیم و با نگاهی به آیات قرآن کریم در می یابیم در این کتاب آسمانی بیشترین اهتمام به قلم، خواندن، کتاب و علم داده شده است بطوریکه در هیچ دین و مکتب دیگری چنین اهتمامی دیده نمی شود.
 
وی با انتقاد از نوع نگاهی که کتابخانه را به جهت زیبایی منزل می خواهند، گفت: قرآن کریم به ما توصیه فرموده است که تنها داشتن کتاب کافی نیست بلکه باید تدبر، ملاحظه، بهره گیری و بیداری، خروجی مأنوس شدن با کتاب باشند.
ماموستا قادری سپس با اشاره به گفته یکی از مورخان فرانسوی گفت: با نگاهی گذرا به صفحات تاریخ به این حقیقت می رسیم که مسلمانان قرن­ها پرچمدار دانش، کتاب و نشر علم بوده و هستند.
امام جمعه پاوه آنگاه به سابقه فرهنگی قوم کرد اشاره کرد و افزود: قوم کرد به نسبت جمعیت، موقعیت جغرافیایی و نبود صنعت چاپ و ثروتی آنچنانی، در مقایسه با سایر اقوام، چند برابر آثار تالیفی و نشر علم داریم که نگاهی به تعداد مولفان، محققان، علماء و اندیشمندان کرد در طول تاریخ، این حقیقت را مسجل می کند.
وی با اشاره به کتاب کردان پارسی گوی، تألیف مرحوم حیرت سجادی که در آن ۹۰۴ شاعر فارسی­گو آمده است، عنوان کرد : این امر دلیلی بر توانمندی شعرا و علماء و ادبا کرد است.
ماموستا قادری افزود: در طول تاریخ، تعداد بیشماری از علماء و شعرای ما به زبانهای عربی، فارسی و ترکی در کنار زبان خودشان آثاری را تالیف کرده­اند اما در مقابل به ندرت شاهد تحریر و چاپ آثاری به زبان کردی از سوی شعراء و علمای غیر کرد زبان هستیم .
وی با اشاره به اهدای قرآن دست نویس خانم فریبا مقصودی به مقام معظم رهبری(مدظله العلی) افزود: این اثر ارزشمند، افتخار بزرگی برای زنان کرد است.
امام جمعه پاوه در ادامه وضعیت امروز جامعه را در حوزه کتاب و کتابخوانی، مورد ارزیابی قرار داد و گفت : نیاز امروز نسل و جامعه ما ، فراهم کردن زمینه تشویق و تسهیل در امر چاپ و نشر کتاب و کتابخوانی است.
وی به نقل سخنان جمعی از بزرگان در خصوص اهمیت کتاب وکتابخوانی پرداخت و گفت : بزرگان معتقدند که تنها راه رسیدن به سعادت و تعالی در یک جامعه توجه به کتاب و ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی است.وی با اشاره به جمله ای از مقام معظم رهبری افزود: مقام معظم رهبری که خود مؤلف، مترجم و مشوق کتاب و نشر ترویج کتاب است درامر کتاب و کتابخوانی توصیه های مکرر دارد که باید مسئولان این مهم را مورد توجه خود قرار دهند.
امام جمعه پاوه مسئولان را به برگزاری نمایشگاه کتاب در شهرستان توصیه کرد و افزود: نمایشگاه بین المللی کتاب تهران گامی مهم در راستای خدمت به کتاب و کتابخوانی است و باید تلاش شود این مهم در شهرستان­ها هم بصوت منسجم اجرایی شود.
ماموستا قادری داشتن فضای مناسب برای کتابخانه ها را نیز یک ضرورت دانست و ضمن انتقاد از فضاهای موجود در شهرستان گفت : ساختمان­ کتابخانه­های عمومی در شهرهای پاوه، باینگان و نودشه مناسب برای کتابخانه نیست.وی در پایان توصیه کرد ، انجمن کتابخانه و انجمن خیرین شرایط دسترسی مردم و علاقمندان را به کتاب تسهیل کنند.
 
کد مطلب: ۷۳۶۶۵  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۸/۳۰  |  ساعت: ۷ : ۳۹

شناسه خبر : 4695

این خبر رو هم ببینید

سروده‌های شعرای کُرد، مصداق ارادت اهل سنت به امام مهربانی‌ها

 هنر و ادبیات از عرصه‌های عمده ظهور و تجلی اعتقادات و باورهای دینی، مذهبی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − سه =