ماموستا ملا قادر قادری ؛ برخی رهبران مذهبی از عوامل تفرقه بین مسلمانان هستند/وحدت یکی از ضروریات زندگی امروز مسلمانان است

وحدت یکی از ضروریات زندگی امروز مسلمانان است وگرنه همه  گرفتار اختلاف و جنگ خواهیم شد.

کرمانشاه – پاوه -حاج ماموستا ملا قادر قادری در سال 1332 ه.ش در روستای نوریاب در حومه پاوه متولد گردید. وی تحصیلات دینی و حوزوی خود را در ایران و عراق به پایان رساند و در پاییز سال 1355 ه.ش در مدرسة علوم دینی بانه کردستان از محضر استاد ماموستا ملا محمود محمدی به دریافت گواهی نامه افتاء و تدریس و تبلیغ علوم دینیه اسلامیه و خلعت پوشش اهل علم نائل گردید.
 
وی به درخواست اهالی پاوه در تیر ماه 1359ه ش  از سوی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران به عنوان امام جمعه رسمی پـــــاوه انتخاب شد.
 امام جمعه پاوه به مناسبت هفته ی وحدت در گفتگو با کردپرس گفت:  امروز در دنیا رهبران مذهبی هم دارند تفرقه ایجاد می کنند توده مردم زیاد مقصر نیستند، کسانی که فتوا می دهند، ترویج می کنند، کسانی که دلار و دینار می دهند آنها عوامل تفرقه هستند. متن این گفتگو به شرح زیر است:
 
چرا وحدت و همگرائی بین مسلمانان وجود ندارد؟
 
– امروز دنیای اسلام با مشکلی مواجه است که در طول تاریخ همچنین مشکلی یا نداشته یا به این صورت رسانه ای نشده یکی از مشکلات امروز دنیای اسلام تفرقه بین مسلمین است، در تاریخ ما اختلافات مکتبی, مدرسه ای و کتابی داشته ایم ولی امروز اختلافات بین مسلمین از اختلافات عقیدتی، مذهبی – اجتهادی بالاتر رفته که امروز مسلمین به جان هم افتادن و دارند کار های انجام می دهند که فقط دشمنان اسلام بهره می برند.
 
از دیدگاه شما وجود وحدت بین مسلمانان چه ضرورتی دارد؟
 
-اگر وضعیت فعلی کشورهای سودان، مغرب، لیبی تونس- مصر، سوریه، عراق، بحرین، پاکستان و افغانستان را مرور کنیم خواهیم دید که در این کشورها جنگ رواج دارد و از هر دو طرف  جنگ  مسلمان کشته می شوند و نفع این کشته شدن را فقط آمریکا و اسرائیل می برند اگر چه شاید حرف و پیام ما به هیچ جای نرسد اما با این وجود باز تاکید می کنم که وحدت یکی از ضروریات زندگی امروز مسلمانان است وگرنه همه  گرفتار اختلاف و جنگ خواهیم شد. خانواده ها گرفتار خواهند شد همه ضرر خواهیم کرد پس حقیقتاً امروز با توجه به اینکه که پدیده تفرقه همه جا را گرفته ضرورت وحدت لازم است.
 
در روایات و احادیث چه میزان بر وحدت تاکید شده است؟
 
– کتاب و سنت همه را به وحدت دعوت کرده است آیات متعددی است که دعوت به وحدت نموده  و ما را از تفرقه نهی کرده است و پیامبر بزرگوار اسلام (ص) در خطبه مشهور حجت الوداء فرمودند: بعد از من مسیر کفار را نگیرید که بعضی از شما بین بعضی دیگر را بهم بزنید. اگر چه امروز مسیر کفار را نگرفتیم ولی داریم به نفع کفار کار می کنیم شب و روز خود را به نفع کفار سپری می کنیم.
 
عوامل ایجاد وحدت و انسجام اسلامی چیست؟
 
-متاسفانه امروز در دنیا رهبران مذهبی هم دارند تفرقه ایجاد می کنند توده مردم زیاد مقصر نیستند، کسانی که فتوا می دهند، ترویج می کنند، کسانی که دلار و دینار می دهند آنها عوامل تفرقه هستند خود توده مردم درست است که سرباز میدان هستند ولی فرماندهی این تفرقه و عوامل جنگ برمی گردد برای کسانی که رهبری این قضایا را برعهده دارند و تا این رهبران اصلاح نشوند ممکن نیست این جامع اصلاح شود. امت من دو گروه هستند هم علما و هم حکما اگر این دو گروه اصلاح نشوند ممکن نیست جامعه اصلاح بشود.
 
امیدوارم خداوند و علمای جهان اسلام به رهبرانی که در دنیا اسلام مسئولیت هدایت، مسلمانان را دارند توفیق عطا کند که بیدار بشوند که بیش از این روا نیست ما برقصیم آمریکا و اسرائیل از رقص ما بهره ببرد.
 
نقش احاد مسلمانان در ایجاد وحدت چیست؟
 
-نقش مسلمان در دست نقش رهبران مسلمانان است هر چه رهبران مسلمانان به هم نزدیک باشند در کنار هم باشند قطعاً آثار مثبت اش بیشتر است . بحث ما بحث هفته وحدت است هفته وحدت به معنای نزدیک شدن رهبران مذاهب اسلامی و رهبران احزاب و تشکیلات اسلامی است اگر این رهبران هر چه بیشتر نزدیک هم و در کنار هم باشند وحدت و برادری نمودش بیشتر خواهد شد.
 
ارزیابی شما از عملکرد مسئولین در ترویج و ایجاد وحدت در بین مسلمین در ایران و خارج از ایران چگونه است؟ آیا عملکرد مثبتی داشته اند یا خیر؟
 
-قطعاً ما اقرار داریم به اینکه هفته وحدت و دعوت به وحدت، در ایران اثری مثبت داشته است و این اطراف و خارجی ها هستند که آتش فتنه را بر پا می کنند اگر حکمت رهبری و اگر عقلانیت علمای شیعه و سنی و بصیرت و هوشیاری مردم نبود ما هم بهتر از عراق، پاکستان، افغانستان و دیگر کشورهای اسلامی نبودیم لذا ما از این جهت خداوند تبارک و تعالی را شاکریم و از جهت دیگر سپاسگزار علمای سنی و شیعه و مردم شریف و بیدار ایران هستیم و برای رهبر معظم انقلاب آرزوی سلامتی و توفیق داریم .
انتظار شما از رسانه های برای ترویج هفته وحدت و تحکیم وحدت بین مسلمانان چیست؟
 
از رسانه ها انتظار داریم که به نحوی اطلاع رسانی شود که وحدت، جذب و تعامل بیشتر شود نه خدای نخواسته با جبهه گیری سبب نفاق شوند. ما نمی گوئیم مشکلات وجود ندارد مشکلات هست ما هم مشکلاتی داریم ولی اینکه امروز امنیت در مملکت ما هست این امنیت بالاترین نعمت است که وظیفه ای اصلی همه ما حفظ و پاسداری از این امنیت است که داشتن این امنیت امتیاز بالای هست که سعی کنیم این امتیاز امنیت را دشمنان از ما نگیرند.
 
در پایان از دولت تدبیر و امید برای ترویج بیشتر وحدت چه انتظاراتی دارید؟
 
-دولت آقای روحانی با شعار اعتدال شروع شد و ما هم اهل اعتدال هستیم که اصلاً قرآن ما را دعوت کرده که خط اعتدال را بگیریم نه افراط و نه تفریط، از زمان روی کار آمدن رئیس جمهور جدید ما فقط فرمایشات و حرف های مسئولان را شنیده ایم باید در عمل ببینیم. ما امیدواریم جناب آقای روحانی به شعارهای  انتخاباتیش و در مطالبی که این مدت بیان فرموند علی الخصوص در مطالبی که برای استانداران بیان کرد که من شخصاً از این گفته ها خوشحال شدم انشاا.. این مطالب، این جملات و کلمات و گفتارها را به عمل تبدیل کند مردم کشور ما پس از گذشت سی و چند سال از انقلاب شعار و حرف زیاد شنیده اند آنها امروز عمل از ما می خواهند امیدوارم در عمل موفق باشند، مقدمه کار آقای روحانی همان امید و نشاط بوده و تا به امروز مؤثر بوده امیدواریم سایر شعار ها و گفتارهای ایشان نیز جامه ی عمل به خود بگیرد.

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *