خانه / اجتماعی / ما و انتخابات / سید علاءالدین حیدری

ما و انتخابات / سید علاءالدین حیدری

اگر تاثیر رای اهل سنت و مشارکت چند میلیونی جامعه اهل سنت در انتخابات های گذشته نبود الان و در این هشت سال نمی توانستیم مطالبه گرانه و حق بجانبانه با دولت صحبت بکنیم” .

خبرگزاری کردپرس _ در اینکه کارنامه دولت روحانی در حوزه حقوق اهل سنت ناموفق بوده است شکی نیست .اما اینکه مردم را دعوت به عدم شرکت در انتخابات کنیم را نمی پسندم . چرا که جامعه اهل سنت ، در هر صورت برای دستیابی به حداقل ها ، تداوم حیات سیاسی  و صد البته مطالبه گری قانونی حقوق خود به پویایی و برخورد هوشمندانه ، فعالانه و مسئولانه بر اساس حکمت سیاسی و شناخت دقیق در میدان سیاست  نیاز دارد .
معتقدم که بزرگان ما نباید مردم را به انزوای سیاسی ببرند بلکه با جابجایی تاکتیک های انتخاباتی راه مطمئن و هموارتر تحقق مطالبات را بیابند.
ما بسترهای قانونی ، حمایت‌های رهبری و نگاه مثبت وحدت محوری جامعه را بهمراه داریم ، پس می توان کوشید.
درست است که در این هشت سال دستاورد آنچنانی نداشتیم ، اما بنظرم دو نکته را نباید از نظر دور داشت ؛
اولا توانستیم بعنوان نیروی تاثیرگذار در پروسه سیاسی کشور نقش خود را ایفا کنیم .
ثانیا اگر تاثیر رای اهل سنت و مشارکت چند میلیونی جامعه اهل سنت در انتخابات های گذشته نبود الان و در این هشت سال نمی توانستیم مطالبه گرانه و حق بجانبانه با دولت صحبت بکنیم .
لذا نفس شرکت در انتخابات را یک اصل مثبت می دانم . اما معتقدم سبد آراء مان را باید تغییر بدهیم . اینکه ما چه چیزی را از چه کسی یا چه جایگاهی و یا چه جناحی بخواهیم مهم است و بستگی به تحلیل و هوش سیاسی ما دارد .
بنظرم منطق سیاسی حکم می کند که دیگر بدنبال وعده جناح اصلاح طلب نرویم هر چند این به معنی  دنباله روی از اصولگراها نیست ، ولی نظر بنده اینست که اینبار نباید آراء میلیونی خود را به سبد کسی بریزیم که تا سر صندوق بر عهد خود با ما پایبند می ماند .
معتقدم اصلاح طلبان برای ما می توانند شرکای اجتماعی خوبی باشند اما بنابردلایلی نمی توانند هم پیمانان سیاسی توانمند و متعهدی باشند.
اصلاح طلبان خوب گوش می کنند ، خوب با ما همدردی دارند اما در عمل هیچ نتیجه ای عاید ما نمی کنند و یا حداقل تا حالا نکرده اند .
پس باید نگاه به صندوق رای را منطقی تر و سیاسی تر کنیم . ما نباید نقش نردبانی را بازی کنیم که کاربردمان فقط تا بالارفتن از دیوار باشد بلکه باید فراتر از نردبان بازی کرد.
نخبگان اهل سنت نقش حساس و تاریخی بر عهده داشته و باید به پوست اندازی سیاسی جامعه کمک کرده و  نقش نورافکن را در زمین فوتبال و شب بازی به خوبی ایفا کنند .
مطالبه گری حقوق ما یک فرایند است و قطعا با یک دوره و دو دوره حل شدنی نیست بلکه موانع را باید به آرامی برداشت . گامهای خوب را هم نباید فراموش کرد و به حکم ادب باید قدردانست اما کافی و درخور ایثار و همدلی جامعه اهل سنت نبوده اند .
جامعه را نباید به سمتی ببریم که نتوان آنرا برگرداند چرا که آسیب این نگاه بسیار بیشتر از منافعش است .

 * فعال مدنی اهل سنت

شناسه خبر : 24743

این خبر رو هم ببینید

ستاد مرکزی انتخاباتی آیت الله رییسی در کردستان افتتاح شد

ستاد مرکزی انتخاباتی آیت الله رییسی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری؛ ذیل عنوان شورای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 1 =