خانه / سیاسی / متن کامل مصاحبه نخست وزیر عراق با روزنامه الحیات: مخیر کردن کُردها به‌ ماندن و یا جدایی از عراق / تقدیر از نقش پ.ک.ک در عراق

متن کامل مصاحبه نخست وزیر عراق با روزنامه الحیات: مخیر کردن کُردها به‌ ماندن و یا جدایی از عراق / تقدیر از نقش پ.ک.ک در عراق

نخست وزیر عراق گفت: بین ما و کردها اعتماد متقابل وجود دارد، اما سخنان من با کردها بسیار صریح است. به آنها گفتم که اگر بخواهند به روش قبل پیش بروند یعنی بخواهند برای جدایی از امکانات عراق بهره‌کشی کنند، باید کاملاً آشکارا و شفاف اعلام کنند، ولی اگر خواهان باقی ماندن در عراق هستند و جدا نشوند ما آماده‌ایم تا نانمان (امکاناتمان) را با آنها تقسیم کنیم

به گزارش خبرگزاری کردپرس، حیدرالعبادی در مصاحبه ای طولانی با روزنامه «الحیات» لندن به سئوالات خبرنگار این روزنامه در بغداد در خصوص روابط بغداد – اربیل و توافق نفتی بین طرفین، روابط ایران و آمریکا، روابط عراق و ایران، اوضاع سوریه، جنگ با داعش و کمکهای تسلیحاتی به عراق و مسایل دیگر منطقه پاسخ داد. متن کامل این مصاحبه به این شرح است:
 
*روابط شما و مسعود بارزانی چگونه است؟
– بین ما و کردها اعتماد متقابل وجود دارد، اما سخنان من با کردها بسیار صریح است. به آنها گفتم که اگر بخواهند به روش قبل پیش بروند یعنی بخواهند برای جدایی از امکانات عراق بهره‌کشی کنند، باید کاملاً آشکارا و شفاف اعلام کنند، ولی اگر خواهان باقی ماندن در عراق هستند و جدا نشوند ما آماده‌ایم تا نانمان (امکاناتمان)را با آنها تقسیم کنیم. روابط ما با اقلیم کردستان پس از دستیابی به توافقی در خصوص بودجه، روابط خوبی است و هماهنگی‌هایی بین ما در زمینه‌های امنیتی، نظامی و اقتصادی وجود دارد که امیدواریم دولت اقلیم کاملا” به موضوع تحویل نفت به بغداد که اصل توافق بر آن مبتنی است، پایبند باشد. به نظر من توافقی که ما امضاء کردیم، منصفانه بود. من به عنوان نخست وزیر به خود اجازه نمی دهم توافقی غیر منصفانه امضاء کنم.
به اعتقاد من این توافق منصفانه بود و من از آن دفاع می کنم. برای نخستین بار بر اساس این توافق، بین تحویل دادن نفت و سهم اقلیم کردستان از بودجه، نوعی ارتباط برقرار شد. پیش از این اقلیم کردستان سهم خود را از بودجه دریافت می کرد، اما نفت را تحویل نمی داد و اوضاع بین طرفین به بن بست رسید و دولت قبلی عراق مجبور شد پرداخت مطالبات مالی اقلیم کردستان را متوقف کند. توافق جدید بر این اساس که نفت متعلق به همه ملت عراق است، پایه گذاری شده و اقلیم نیز دارای سهمی از بودجه عمومی عراق است. مبنای تعیین سهم بودجه اقلیم کردستان باید مانند بصره براساس توافق های نفتی صورت گیرد و بر اساس توافق نفتی بغداد- اربیل کرکوک باید روزانه ۳۰۰ هزار بشکه نفت و اقلیم کردستان باید ۲۵۰ هزار بشکه نفت در روز صادر کند.
 
*آیا شما پس از تصدی پست نخست وزیری با بارزانی دیدار نکرده اید؟
– نه من تاکنون با وی دیدار نکرده ام، ولی تلفنی با اوگفتگو کرده ام. ما در یک عراق واحد هستیم و هیچ مانعی برای دیدارم از اقلیم کردستان وجود ندارد. من در شهر سلیمانیه با جلال طالبانی رئیس جهوری پیشین عراق به عنوان اعلام وفادرای دیدار کردم و اگر فرصتی پیش آید در دیدار از اربیل هیچ تردیدی به خود راه نخواهم داد.
 
*آیا شما امروز احساس می کنید که عراق در حال خالی شدن از اقلیت ها است؟
– اقلیت ها تحت فشار شدید قرار گرفتند. اما واقعیت این است، کسانی که بیشترین ضرر از کشتارها را پس از هجوم داعش متحمل شده اند، اهل سنت بودند. امروز با اینکه داعش شعار دفاع از اهل سنت را سر می دهد، اکثر آوارگان عراقی از سُنی ها هستند.
 
* اگر از شما بخواهیم اوضاع امنیتی عراق را توصیف کنید، چگونه این اوضاع را خلاصه می کنید؟
– توصیف اوضاع امنیتی عراق در چند کلمه دشوار است. ما با چالش های واقعی روبرو هستیم که برخی از آنها را پشت سر گذاشتیم و برخی دیگر هنوز وجود دارد. بزرگترین چالش امنیتی که با آن مواجه بودیم در بغداد بود.
 
*آیا بغداد اکنون از سوی داعش در معرض سقوط قرار دارد؟
-این تهدید اکنون وجود ندارد، اما احتمال داشت که جنگ های خیابانی در بغداد رخ دهد. این خطر کاملا از بغداد دور شده است. این چالش اول و آخر ما بود. ما موفق به منع پیشروی داعش به سمت جنوب شدیم. گروه داعش قصد داشت به جنوب عراق حمله کند، ولی پس از آنکه فهمید که راه پیشروی به سوی جنوب در برابرش بسته است، به سمت اقلیم کردستان پیشروی کرد. در عراق باز هم چالش داعش وجود دارد. این گروه دو ویژگی اصلی دارد اول اینکه یک گروه تروریستی است که به شیوه ارتش غیرنظامی به عملیات تروریستی دست می‌زند و دیگر اینکه ویژگی شبه دولتی دارد یعنی نهادها و پول در اختیار دارد و مناطقی نیز زیر سلطه آن است. این خطرناک است اما ما طرحی برای رویارویی با این خطر داریم. بدون شک ما با چالش های دیگر نیز مواجه هستیم که بارزترین چالش، محدود بودن امکانات است. همانطور که می‌دانید بخشی عمده ای از نیروهای ارتش ما زمانی که داعش به موصل حمله کرد، از هم فروپاشید که در پی این رویداد، ما مقادیر بسیاری از سلاح و تجهیزات خود را از دست دادیم. از هم گسیختگی روانی برای ما باقی می ماند که بسیار مهمتر از چالش قبلی است. هر کشوری که با این چالش مواجه می‌شود، ممکن است پیامدهای اجتماعی خطرناکی در انتظار شهروندانش باشد. در جنوب عراق، جایی که حتی داعش حضور ندارد، شاهد بودیم که فرماندهان نظامی از دیدگاه مردم به خود شکایت داشتند. ما از طریق تغییر برخی از فرماندهان و ساماندهی برخی از یگان های ارتش، بر این موضوع غلبه کردیم و فرماندهان جدید اکنون در جنگ مشارکت دارند و شماری از این فرماندهان نیز به شهادت رسیدند.
 
*آیا شما شخصا از فروپاشی ارتش، غافلگیر شدید؟
– چرا غافلگیر نشوم. این حادثه بسیار غالفگیر کننده بود، زیرا داعش بدون هیچگونه نبردی و تنها با جنگ بزرگ روانی و از طریق برخی عناصر در داخل ارتش و نیروهای امنیتی بخشی از خاک عراق را اشغال کرده بود و این وضعیت ماهها طول کشید، چرا که علت آن هم یک ضعف اطلاعاتی بزرگ نه تنها در عراق، بلکه در کشورهای غربی، اروپا و آمریکا بود که دارای سیستم اطلاعاتی بزرگ هستند و حجم این خطر را تشخیص ندادند.
 
*آیا به نیروهای ارتش عراق دستور داده شده بود، جنگ نکنند؟
– در این خصوص تحقیق می‌شود، ولی این مسئله بسیار حساس است. ما در حالت جنگ هستیم و مبارزه با داعش همچنان ادامه دارد. در این فضا، هیچ تحقیقی منصفانه یا بی طرف نمی تواند باشد؛چراکه ممکن استسیاستمداران از این مسئله برای متهم کردن یکدیگر استفاده کنند. ما باید پرونده آزادی نینوا، را ببندیم و بعد از آن واقعیت را نشان دهیم. ما حقایقی را از آنچه رخ داده در دست داریم که برخی از این واقعیت ها محرمانه نیستو علت برخی از آنها درگیری های سیاسی است.
 
*آیا کشمکش های سیاسی علت شکست ها بوده است؟
– هنگامی که نیروهای نظامی در موصل از خود دفاع می‌کنند و در مقابل همزمان برخی سیاستمداران موصل، این نیروها را متهم می‌کنند که بیگانه هستند و باید از شهر خارج شوند، بنابراین یک فرد نظامی وقتی می بیند تحریکاتی علیه او صورت می گیرد، انگیزه ادامه مبارزه و دفاع را از دست می دهد؛ چرا که یک توافق سیاسی برای دفاع از کشور وجود ندارد.
 
*آیا توقف پیشروی داعش، بدون مشارکت نیروهای آمریکایی، غیر ممکن بود؟
-نه غیر ممکن نبود؛ زیرا پیشروی داعش قبل از دخالت نیروهای آمریکایی متوقف شده بود. به عقیده من، عامل اصلی این مسئله، تمایل مردم عراق برای دفاع از کشور بود. البته فتوای برای بدست گرفتن سلاح از سوی آیت الله “علی سیستانی”، نیز نقش بزرگی در این خصوص داشت. تعداد نیروهای داوطلب برای مبارزه بسیار زیاد بود. برخی از این نیروها از خانه سلاح آوردند. برخی دیگر نیز با سلاح های ساده به مبارزه رفتند و لازم است در اینجا اشاره کنم که برخی از یگانهای عراقی نیز با فروپاشی دیگر یگان ها مقاومت کردند و بقیه نیروها و همچنین شهروندان از آنها تبعیت کرده و مقاومت نمودند.
 
*آمریکا و ایران، کدامیک اول به عراق در برابر داعش کمک کردند؟
– از نظر زمانی، ایران پیشتاز بود. این کشور از هفته اول یک پل هوایی برای انتقال اسلحه به عراق، اقلیم کردستان و بغداد ایجاد کرد و این مسئله ای پنهان نبود. باید صراحتا بگویم، که عراق و ایران در جنگ با داعش منافع مشترکی دارند. من شکی ندارم که ایرانی‌ها صادقانه از عراق حمایت می‌کنند، زیرا تهدید داعش فرا‌تر از عراق رفته است و برای ایران نیز خطری واقعی به شمار می‌رود. اگر این گروه می‌توانست به مرزهای ایران برسد، این امکان وجود داشت که در مناطقی از ایران ناامنی ایجاد کند. دخالت سریع ایران برای کمک به عراق، مسئله‌ای راهبردی بود و حتی در آغاز درباره اینکه چگونه پول سلاح ایران به این کشور پرداخت شود، تفاهمی صورت نگرفته بود.
 
*آیا هواپیماهای ایرانی در بمباران ها در عراق مشارکت کردند؟
– بر اساس اطلاعاتی که در دست دارم، هواپیماهای ایران سه بار وارد حریم هوایی عراق شدند‌. بار اول در ماه اوت و دو بار نیز در ماه نوامبر. ورود هواپیماهای ایرانی به حریم هوایی عراق برای فعالیت‌های شناسایی بوده است. اما عملیات برای بمباران از سوی ایران، ثبت نشده است. بعد از جنجال رسانه‌ای درباره اینکه ایران برخی مناطق را بمباران کرده است از نیروی هوایی عراق خواستم گزارشی در این خصوص ارائه دهد، اما با اینحال هیچگونه عملیات بمبارانی ثبت نشده بود.
 
*برخی می‌گویند هواپیماهای آمریکا در هوا و قاسم سلیمانی در زمین عراق حضور دارند، واقعیت چیست؟
– حضور مشاوران و مربیان آمریکایی، انگلیسی، فرانسوی، استرالیایی و آلمانی در عراق بر هیچ کس پوشیده نیست، مشاوران ایرانی نیز در عراق حضور دارند. ما امروز به صورت گسترده با امارات و اردن نیز همکاری می‌کنیم. اردنی‌ها، همه توانایی‌های اطلاعاتی، امنیتی و نظامی را در اختیار عراق قرار دادند و پیشنهاد کردند با بمباران برخی مواضع داعش در عراق، در جنگ علیه این گروه حضور داشته باشند، اما تا این لحظه از هیچ کشور همسایه‌ای درباره بمباران هوایی کمک نخواستیم و قطعا از هیچ کشوری نیز نخواستیم در عراق مداخله زمینی کند.
 
* اما شایعاتی مبنی بر حضور نیروهای زمینی ایران در عراق به دلیل اینکه جنازه برخی از آنها در ایران تشییع شده وجود دارد.
– آن‌ها رزمنده نیستند، بلکه مشاوران ایرانی در عراق هستند که برخی از آن‌ها در حملات خمپاره‌ای به خصوص در سامرا کشته شدند. اکنون هیچ رزمنده بیگانه در عراق وجود ندارد.
 
*برخی روزنامه‌ها نوشتند، قاسم سلیمانی در درگیری‌های سامرا زخمی شده است، آیا این خبر صحیح است؟
– من این خبر را از رسانه‌ها شنیدم. اما فکر می‌کنم طرف ایرانی آن را تکذیب کرد. علاوه بر این ما در حال حاضر عملیات نظامی در سامرا نداریم و آخرین عملیات دو هفته پیش بود. من تکذیب نمی‌کنم که سلیمانی به عراق رفت و آمد دارد، زیرا همه این را می‌دانند. ایران در زمینه همکاری امنیتی به عراق خدمات می‌دهد و ما از این مسئله استقبال می کنیم.
 
* روابط منطقه ای عراق شاهد بهبود آشکاری است و نوعی تصور در خصوص موفق بودن دیدار اخیر شما از مصر وجود دارد.
– سفرهای من به کشورهای منطقه، موفقیت آمیز بود و با استقبال مواجه شد. من می توانم سفرم به امارات را بسیار موفقیت آمیز توصیف کنم. سفرهایم به کویت، اردن، ایران و ترکیه هم همینطور، ولی می توانم در اینجا از نظر راهبردی بر روی ترکیه تمرکز کنم. ترکیه تنها کشوری است که احساس می‌کند دو خطر آن را تهدید می‌کند. اول حزب کارگران کردستان (پ ک ک) و دیگر داعش، و این مسئله برای عراق نیز یک مشکل است.
افراد مسلح پ ک ک، در شمال عراق و سوریه حضور دارند و به نیروهای پیشمرگ، در مبارزه با داعش کمک می‌کنند. نیروهایی که در منطقه شنگال نبرد و مقاومت کردند، اساسا” نیروهای حزب کارگران کردستان بودند. ما به ترکها گفتیم که پ ک ک، در زمینه های مختلف به عراق کمک کرد و حضور آنها در زمینه انساندوستانه بسیار خوب بود. وقتی ایزدی ها، در شنگال هدف کشتار قرار گرفتند، نیروهای پ ک ک به بسیاری از آنها کمک کردند. ترکیه گمان می‌کند که حزب کارگران کردستان، تهدیدی واقعی برای امنیتش به شمار می رود و حتی از داعش هم خطرناکتر است، شاید به همین دلیل است که ترکها برای ملحق شدن به ائتلاف بین المللی بر ضد داعش، تمایلی ندارند، اما به ما گفته اند که جنگ با داعش را تایید می‌کنند و پیشنهاد کردند به نیروهای ما آموزش دهند و سلاح در اختیار ما قرار دهند و ما اکنون در این خصوص درحال رایزنی هستیم.
سفرهای من به منطقه چشم اندازهای بسیاری را برای ما باز کرد. ما پیش‌تر راهبرد خود را درباره روابط با کشورهای منطقه اعلام کرده بودیم. من به این کشور‌ها نرفتم تا مشکلات انباشه شده عراق را با آن‌ها به صفر برسانم، بلکه برای برقراری روابطی مثبت به این کشور‌ها رفتم. ما امروز هیچ مشکلی به جزء پرداخت غرامت جنگ به این کشور نداریم. ما از کویت خواستیم که تسویه حساب در خصوص این مطالبات مالی را به دلیل اوضاع مالی عراق یک سال به تعویق بیاندازد و مقامات کویتی فورا” این درخواست مار را پذیرفتند. در ارتباط با جمهوری اسلامی ایران باید بگویم که مساله تعیین مرزهای مشترک بین دو کشور در منطقه شط العرب (اروند رود) هنوز حل نشده و ترسیم مرزهای دو کشور یا همان «خط تالوک» تاکنون به پایان نرسیده است. ولی مسئله مثبت در این خصوص این است که ایرانی در پیشنهادی سخاوتمندانه گفتند که ترسیم خطوط مرزی از جمله مرزهای شط العرب (اروند رود) بر اساس دیدگاه عراق صورت گیرد.
 
*آیا واقعا مشکلی به نام «اداره امور عراق توسط ایران» وجود دارد؟
– در این خصوص صراحتا می‌گویم، روابط ما با ایران، به دلایل مختلف قوی است. اولین دلیل مسائل جغرافیایی است، زیرا ما بیشترین مرز‌ها را با ایران داریم و دلیل دیگر، مسئله جمعیتی است. تراکم جمعیت عراق در شرق و در مرزهای ایران بیشتر است و با گذشت سال‌ها این مسئله ارتباط فرهنگی نیز ایجاد کرده است. علاوه بر این امنیت عراق نیز به امنیت ملی ایران مربوط می شود.
ایران سالها با عراق جنگید که جنگ ویرانگری بود و ایرانی‌ها هنوز از آن نگران هستند که اوضاع عراق به سمتی پیش برود که دوباره به جنگ با این کشور منجر شود. همانطور که می‌دانیم اگر حمایت کشورهای عربی و غربی نبود، صدام حسین نمی‌توانست به جنگ با ایران ادامه دهد. ایران هنوز از تکرار این مسئله نگران است به همین دلیل هم موضع ایرانی‌ها با موضع عراق درباره ائتلاف بین المللی بر ضد داعش متفاوت است.
 
*آیا در این خصوص با ایران اختلاف دارید؟
-بدون تردید ما روابطی قوی با آمریکا و کشورهای غربی و برنامه ریزی در سطح عالی برای حملات هوایی و آموزشی با این کشورها داریم. ایرانی ها این موضوع را تهدیدی علیه خود می دانند، به همین دلیل به ایرانی ها گفتیم این موضوع به آنها مربوط نمی شود، بلکه حق طبیعی عراق و یک مسئله داخلی این کشور است. ما اجازه نمی‌دهیم در زمانی که ائتلاف بین المللی بر ضد داعش در عراق فعالیت می‌کند، از خاک این کشور بر ضد ایران یا کشورهای همسایه استفاده کند. این مسئله ای کاملا مشخص است. با وجود اختلاف ائتلاف بین المللی با نظام سوریه، این ائتلاف بر ضد نظام سوریه نیز نیست.
 
*آیا برنامه ای برای سفر به عربستان سعودی دارید؟
– از من برای سفر به عربستان دعوت نشده است، بلکه از رئیس جمهور عراق دعوت شده است و او وزیر خارجه عراق نیز به عربستان سفر کردند. در اولین نشست دولت عراق که دهم سپتامبر برگزار شد، مسئله سفرهای ما به کشورهای منطقه مطرح شد و با وجود احترامی که برای همه کشورها قائل هستیم، سه کشور، یعنی ایران، ترکیه و عربستان، به عنوان اولین مقصدهای وزیر خارجه عراق انتخاب شدند. ما علاقه مند به تقویت روابط خود با عربستان هستیم و سفر “فؤاد معصوم”، رئیس جمهور عراق به عربستان نیز بسیار خوب بود. سعودی ها نیز در این سفر از تمایل خود برای همکاری با عراق در زمینه های مختلف سخن گفته اند.
چند روز پیش یک هیئت دیپلماتیک عربستان سعودی برای بازگشایی سفارت عربستان در عراق به بغداد آمد، ولی مشکلی در اختصاص محل سفارت وجود داشت که این هیئت تعیین مکانی برای سفارت عربستان شد و وزیر خارجه عربستان سعودی در دیدار با من در بروکسل تعیین محلی برای سفارت کشورش را در بغداد خواستار شد.
 
*دیدارتان با شاهزاده سعود الفیصل چگونه بود؟
-دیداری کاملا” مثبت بود. وی از من خواست محلی برای سفارت عربستان تعیین کنیم تا آنها طی یک هفته به بغداد بیایند. ما این محل را تعیین کردیم و هیئتی به بغداد آمد و با این مکان موافقت کرد.
این دیدار پس از حمله به گذرگاه مرزی عربستان صورت گرفت که چهار شهید و ۴ زخمی به دنبال داشت. به اعتقاد من داعش تلاش می‌کرد کنترل گذرگاه های مرزی عربستان و عراق را در دست بگیرد و به این ترتیب‌ ثابت کند که توانایی تهدید مرزهای دو کشور را دارد. این بخشی از تاکتیک داعش است. این گروه در نقاط مرزی اردن نیز به چنین اقداماتی دست زد، ولی موفق نشد. این رویدادها اهمیت همکاری بین عربستان و عراق را در زمینه مبارزه با تروریسم به اثبات می رساند و من در گفتگوی تلفنی با سعود الفیصل در این خصوص به توافق رسیدم.
 
* آیا سوریه مانعی در روابط عراق و عربستان به شمار می‌رود؟
– در دیدارهایی که بین عراق و عربستان صورت گرفت این را حس نکردیم. بحران سوریه شاید در روابط عراق و ترکیه مشکل ایجاد کند نه در روابط با عربستان. آنچه امروز شاهدش هستیم این است که همه طرف ها از مواضع خود درباره سوریه عقب نشینی کرده اند. طرح این بود که سوریه بخشی از بهار عربی باشد، اما به نابودی منطقه عربی منجر شد و این فاجعه است. برخی از نظام سرکوبگر و تمامیت خواه و غیردموکرات در سوریه صحبت می‌کنند و برخی دیگر نیز از مخالفت ملی و تمایل برای آزادسازی سوریه از این نظام سرکوبگر صحبت می‌کنند، بخش سوم نیز معتقدند، نظام سوریه، نظامی لائیک است و با مخالفان افراطی گرا مبارزه می‌کند. در حال حاضر، دیدگاه کلی این است که داعش برای سوریه خطرناک تر است، نه نظام این کشور.
 
*آیا به نظر شما درخواست ها برای سرنگونی نظام سوریه کمرنگ شده است؟
-این مسئله کاملا مشخص است. در گذشته این دیدگاه وجود داشت که بحران سوریه باید داخل مرزهای این کشور مهار شود، زیرا تصور نمی‌شد که بحران از مرزهای سوریه بگذرد و به خطری برای امنیت منطقه تبدیل شود. امروز کاملا مشخص است که خطر واقعی، داعش است. توانایی داعش برای شستشوی مغزی جوانان، بسیار وحشتناک است. من در اینجا به صراحت می گویم اگر داعش بتواند مغزها جوانان را به کاربگیرد، هیچ ارتشی نمی تواند در برابر آن مقاومت کند. سنی های عراق اولین کسانی هستند که از پیدایش داعش و جنگ هایی که راه انداخت، متضرر شدند. تهدیدی که داعش ایجاد کرد، به تغییر در اولویت های برخی کشورها منجر شد، به عنوان نمونه اصرار بر برداشتن اسد از کرسی قدرت، کمرنگ شد و مبارزه با تروریسم در اولویت قرار گرفت.
 
*آیا پیش بینی می‌کنید، تفاهمی بین ایران و آمریکا صورت گیرد؟
-این مسئله خارج از حاکمیت عراق قرار دارد، اما آنچه برای ما اهمیت دارد این است که دو کشور در نبرد با داعش به عراق کمک می‌کنند و نمی‌خواهند در عراق با هم برخورد داشته باشند.
 
*پس شما «تانگو» ی آمریکا و ایران را در عراق تشویق هم می‌کنید؟
– منافع ما اقتضا می‌کند این کار را انجام دهیم. من با اوباما و مقامات ایران صحبت کردم و موضع خود را آشکارا گفتم. ما با دو کشور دارای منافعی هستیم و از آن‌ها خواهش و نه فقط درخواست کردیم که اگر در حمایت از عراق جدی هستند، با یکدیگر در این کشور برخورد نداشته باشند و تا این لحظه نیز برخوردی نداشتند. ما گفتیم که می‌توانیم به تنهایی با داعش مقابله کنیم، از کمک‌های شما استقبال می‌کنیم، اما نمی‌خواهیم وارد مشکلی جدید شویم و عراق به صحنه درگیری‌ها تبدیل شود.
 
*شما هنگامی که می دیدید وزرای خارجه آمریکا و ایران با هم قدم می زنند و می خندند چه احساسی داشتید؟
– من تصور نمی کنم دشمنی به طور ناگهانی به دوستی تبدیل شود و قطعا” نفاط تماس زیادی بین آنها وجود داشته است و می توانم بگویم داعش بسیاری از موازنه ها را تغییر داده است.
* آیا شما احساس می‌کنید گزینه اوباما، دستیابی به راه حل با ایران است؟
-بدون تردید اوباما برای حل مشکلات با ایران علاقه دارد. آمریکایی‌ها درباره مسائل بسیاری که به ایران مربوط می‌شود، نگران هستند. مسائل بین طرفین از جمله مسائل منطقه‌ای و هسته‌ای خارج از موضوع عراق قرار دارد. اما من دیدم که آمریکا جدا تمایل دارد با ایران به راه حل برسد.
 
*آیا شما نوعی علاقه از سوی ایرانی ها برای حل اختلافاتشان با آمریکا احساس کردید؟
– مسئله عجیب این است که این علاقه را در طرف ایرانی نیز مشاهده کردم. این مسئله سه یا چهار ماه پیش وجود داشت. اما دو طرف تردیدهایی داشتند. که هنوز نیز وجود دارد. اکنون آمریکا و ایرانی‌ها می‌دانند که برای دستیابی به توافق باید فضایی از اعتماد به وجود آید. اما به عقیده من این توافق آسان نیست و پیچیدگی‌هایی در این خصوص وجود دارد.
 
*کاهش بهای نفت چه تاثیری بر عراق دارد؟
– این مسئله برای همه کشورهای تولید کننده نفت تاثیری منفی خواهد داشت و تاثیر آن برای عراق بیشتر خواهد بود. عراق مانند کشورهای خلیجی (خلیج فارس) نیست که ذخیره مالی داشته باشد. عراق چندین دهه درگیر جنگ و تحریم بود، به همین دلیل برای آباد کردن آنچه ویران شده به پول نفت نیاز دارد. ما در بودجه خود هشتاد و پنج تا نود درصد به درآمدهای نفتی متکی هستیم، اما در عین حال باید بگوییم که عراق کشوری ورشکسته نیست، بلکه فقط با بحران پولی مواجه است که ممکن است در سال جاری و بخشی از سال آینده گرفتار آن باشد.
 
* هنگامی که اصطلاح” هلال شیعی “را می‌شنوید یا می خوانید چه احساسی می‌کنید؟
– این مسئله بخشی از بسیج فرقه‌ای در منطقه است. در منطقه درگیری فرقه‌ای وجود دارد، درگیری سوریه نیز یک درگیری منطقه‌ای است. گاهی اوقات با این دید به مسئله مذکور نگریسته می‌شود که ساخته و پرداخته ایران است، این تصور خطرناک است و شاخصی برای ایران هراسی در منطقه و نمونه ای از تعامل با ایران است. این تصور درباره عراق نیز وجود دارد، زیرا اکثریت مردم آن شیعه هستند.
 
*آیا شما هم بر این باور هستید که برخی، شیعیان عرب را وابسته به ایران بدانند؟
– این مسئله، نتیجه کشمکش فرقه‌ای در منطقه است. شاید احساس کنیم که طرحی وجود دارد که منطقه وارد درگیری‌ های مختلف دینی، ملی و فرقه‌ای شود به همین سبب اولویت ما از بین بردن تنش‌های فرقه‌ای است. ما در عراق دارای موقعیت منحصر به فردی هستیم. مرزهای شمالی و شرقی ما با دو کشور بزرگ اسلامی و غیر عرب یعنی ایران و ترکیه مشترک است و در غرب نیز با کشورهای عربی مرزهای مشترک داریم و و قسمت ما این است که مرزهای اسلامی – ترکی و اسلامی – ایرانی و مرزهای عربی داشته باشیم.
 
*آیا شما از محل حضور عزت الدوری خبر دارید؟ آیا او اکنون مانند شبحی در عراق رفت و آمد می کند؟
-تصور نمی‌کنم وی درعراق باشد. اگر در عراق بود، از مدت ها پیش بازداشت شده بود. به نظر من او درکشور دیگری به سر می برد.
 
*آیا بعد از سال ۲۰۰۳، افراد انتحاری از زندان های آمریکا در عراق فرار کرده اند؟
– درست است، این یک مشکل واقعی است. مسئله دیگری را که باید درخصوص زندان های آمریکا در عراق اضافه کنم این است که زندان بوکا در بصره به بزرگترین دانشکده برای تروریست ها تبدیل شده است. “ابوبکر بغدادی”، فارغ التحصیل زندان بوکا بود و آمریکایی ها او را آزاد کردند.
البغدادی در روستای القائم در شمال غربی استان انبار بر اثر حمله هوایی نیروهای عراقی زخمی شد، اما به طرز عجیبی نجات یافت. او امروز در موصل است، اما بیشتر در سوریه است نه در عراق.
 
*آیا به عقیده شما، غرب، داستان سرنگونی اسد را فراموش کرده است؟
-بدون تردید این مسئله به تعویق افتاده است. حتی طرح آموزش دادن به مخالفان آغاز نشده است. به نظر می رسد وضعیتی پیش آمده است تا دیگران متقاعد شوند اوضاع به این شکل باقی بماند. مانند این مسئله برای عراق نیز بعد از آزادی کویت روی داد و آمریکایی ها ادعا کردند که از مخالفان حمایت می‌کنند. این وضع ۱۲ سال ادامه یافت و هیچ اتفاقی رخ نداد تا اینکه در نهایت نظام عراق سرنگون شد.
 
*آیا نگران امنیت شخصی خود نیستید؟
– من نمی ترسم، ولی بی احتیاط هم نیستم. درسال ۲۰۰۵ هماهنگ کننده‌ اوضاع تلعفر بودم و خیلی به من هشدار دادند که به آنجا نروم، ولی من رفتم در مناطق مختلف بغداد رفت و آمد می کنم . از طریق دستگاه های امنیتی از طرح ترور خود مطلع شدم، اما این اتفاق رخ نداد؛ زیرا مسیر حرکتم را تغییر دادم. بخشی از وظیفه من این است که خود را فرمانده کل نیروهای مسلح نشان دهم و باید پیامدهای ان را تحمل کنم.
 
 
کد مطلب: ۷۷۷۴۵  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۱۱/۴  |  ساعت: ۱۳ : ۸

شناسه خبر : 16579

این خبر رو هم ببینید

استاندار کردستان: لزوم نوسازی در مدیریت کردستان/مسئولان به سمت عملگرایی بروند

استاندار کردستان با تأکید بر نوسازی در مجموعه مدیریت استان گفت: نباید شایسته گزینی فدای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + سه =