مجتمع فرهنگی – هنری فجر در محاصره بی توجهی مسؤلان شهری

مجتمع فرهنگی هنری فجر سنندج به عنوان بزرگترین مجتمع فرهنگی هنری غرب کشور نه تنها از امکانات دسترسی مناسبی برای اصحاب فرهنگ و هنر برخوردار نیست بلکه به محلی دردسرساز برای هنرمندان و فعالان فرهنگی تبدیل شده‌ است

گزارش از خبات ساعدی
مجتمع فرهنگی هنری فجر سنندج به عنوان بزرگترین مجتمع فرهنگی هنری غرب کشور نه تنها از امکانات دسترسی مناسبی برای اصحاب فرهنگ و هنر برخوردار نیست بلکه به محلی دردسرساز برای هنرمندان و فعالان فرهنگی تبدیل شده‌ است.
کردستان سرزمین هنر و فرهنگ است و این لقب شیوا را رهبر معظم انقلاب در سفر تاریخی خویش در سال 88 به این استان داده است.
به گزارش نشریه تبیان از سنندج، حضور هزاران هنرمند و فعال فرهنگی و هنری در عرصه‌های مختلف، این استان را به عنوان یکی از قطب‌های اصلی تولید فکر، اندیشه و فرهنگ و هنر ناب ایرانی اسلامی در سطح ملی و بین‌المللی مطرح کرده است.
برای پاسداشت خدمات و فعالیت‌های اصحاب فرهنگ و هنر استان کردستان و پس از تخریب تالار فرهنگ سنندج، خانه‌ای دیگر به نام مجتمع فرهنگی هنری فجر در دولت هشتم ساخته شد.
مجتمع فرهنگی هنری فجر با هزینه‌کرد اعتبارات بسیار و به عنوان بزرگترین مجتمع فرهنگی هنری غرب کشور فعالیت رسمی خود را طی 10 سال اخیر لنگان لنگان ادامه داده است.
وجود معارض‌های شخصی در کنار عدم هماهنگی دستگاه‌های دولتی این مجتمع را در محوطه‌ای بیابانی در محاصره قرار داده است و با وجود اعتراضات بسیار اصحاب فرهنگ و هنر طی 10 سال گذشته تاکنون اقدامی شایسته برای رفع این معضل نشده است.
صسیروس ثنایی سرپرست انجمن سینمای جوانان دفتر سنندج نیز در این خصوص در گفت وگو با خبرنگار تبیان اظهار داشت: واقعیت این است مجتمع فجر که باید به عنوان یک فضای فرهنگی چشم و چراغ شهر باشد، به حاشیه رانده شده و در محاصره یک سری مشاغل بی ربط قرار گرفته است.
وی افزود: این شلوغی‌ها و مشاغل بی‌ربط در محل موجب شده که مجتمع فرهنگی هنری فجر از کارکرد خودش دور شده و رغبت مردم و حتی اصحاب فرهنگ و هنر برای آمدن به این مکان بسیار کم شود.
سرپرست انجمن سینمای جوانان دفتر سنندج خاطرنشان کرد: در تعجبم شهردار و اعضای شورای شهر سنندج به این موضوع تاکنون فکر نکرده‌اند؟ حتی در حد یک کوچه و یا خیابان فرعی به این مکان توجه نمی‌شود.
هوشیار قوامی از هنرمندان تئاتر کردستان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تبیان، اظهارداشت: بهانه ی واهی چند مالک شخصی که سال‌هاست حکم قضایی آنها نیز آمده است بزرگترین مجتمع فرهنگی هنری غرب کشور را در محاصره ورودی فاضلاب شهر سنندج و بیابان قرار داده است.
وی افزود: بارها دیدم که برای هنرمندان مشکلاتی پیش آمده و حتی چندین تصادف هم برای عابران پیاده رخ داده است اما از آن متعجبم چرا مسئولان زیباسازی شهرداری و اعضای شورا شهر که بارها به این مکان مراجعه کرده و در جشنواره‌ها و همایش‌های مختلف در مجتمع فجر حاضر شدند، چرا به جای پیاده‌رو‌سازی در خارج شهر سنندج و بیابان‌های اطراف شهر برای ساخت چند صد متر پیاده‌رو، آن هم در اطراف تنها مجتمع فرهنگی هنری شهر سنندج کاری نکرده‌اند.
هوشیار شریعتی از فعالان رسانه‌ای استان هم اظهار داشت: ما که بیش از چند دهه است در این محله زندگی می‌کنیم و تاکنون از مسئولان شهری عزمی را برای برطرف کردن شلوغی بنگاه‌های ماشین و دلالان شریف، ترافیک ناشی از ارباب رجوع دادگستری شاهد نبوده‌ایم.
امید بهمنی از فعالان رسانه‌ای استان نیز در این خصوص اظهار داشت: متأسفانه وجود بنگاه‌دارهای ماشین و نبود پیاده‌رو راه را بر حضور اصحاب فرهنگ و هنر در این مکان بسته است و حتی اگر بخواهیم از خیابان هم به سمت مجتمع حرکت کنیم باز هم ماشین‌های پارک شده ی بنگاه‌های ماشین اجازه نمی‌دهند.
وی افزود: مسئولان استانی و شهرستانی چون خودشان با ماشین به این مکان مراجعه می‌کنند برایشان مهم نیست که پیاده‌رو نداشته باشد و یا عابران پیاده با چه مشکلاتی خوشان را به این مکان می‌رسانند.
جالب تر اازاین که همه ی موارد و مشکلات این مکان می تواند به تبدیل کردن پیاده رو منتهی به این مکان فرهنگی از چهارراه بسیج تا مجتمع فجر به پارکینگ توسط دستگاهی که خود حامی حقوق شهروندی است و به عینه حقوق شهروندان را تضیع می کند اشاره کرد.
گفتنی است، که بیش از 60 نفر از اساتید و فعالان برجسته حوزه فرهنگ و هنر استان کردستان این مطلب را تأیید کرده و خواستار اقدام فوری مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان شدند، اقدامی عملی ازسوی شهرداری و مسئولان شهری سنندج در این خصوص.
متأسفانه با وجود حضور همیشگی مسئولان ارشد استان و اعضای شورای شهر و شهردار سنندج در این مجتمع فرهنگی و هنری، تاکنون اقدامی برای ساخت پیاده‌رو از چهارراه بسیج تا مجتمع فجر نشده است و هر هفته شاهد اتفاقات ناگواری برای اصحاب فرهنگ و هنر هستیم.
 

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *