«مجتهد زمانه»ماموستا حسام الدین مجتهدی

فقدان ماموستا حسام‌الدین مجتهدی (ره)، عالم بزرگ اهل سنت غرب کشور از آن آسیب‌هایی است که قطعاً جای خالی‌اش، سال های سال در این منطقه حس خواهد شد. عالمی که با هوشیاری و ذکاوت و دشمن‌شناسی به موقع و ولایت‌پذیری‌اش، ضمن ایجاد اتحاد و همبستگی درمناطق کردستان، همواره خاری در چشم دشمنان وحدت امت اسلامی بود. این نوشتار پاسخ به این سؤال است که چرا جهان اسلام امروز به علمایی بزرگ چون ماموستا مجتهدی نیازمند است

۰۲/۰۲/۱۳۹۴
جهان اسلام امروز در پیچیده‌ترین شرایط خود به سر می‌برد. از یک سو، روند بیداری اسلامی با وجود بسیاری از کارشکنی‌ها و توطئه‌های مختلف، آرام و نامحسوس ادامه دارد و از سوی دیگر، معضل رو به رشد افراطی‌گری به ویژه افزایش اقدامات ددمنشانه و جنایت‌کارانه ی گروهک های منحرف و ضاله ی تکفیری را به نام اسلام شاهدیم. اقدامات زشت این جریان که متاسفانه به نام دین انجام می‌گیرد، چهره‌ای مخدوش از اسلام واقعی را برای جهانیان به نمایش گذاشته است. گرچه به مرور زمان و با کنار رفتن پرده‌ها و آشکار شدن ماهیت وچهره ی واقعی و وابسته ی این جریان به دشمنان قسم‌خورده اسلام، آگاهی و بصیرت مسلمانان نسبت به این گروهک های تروریستی و ضد اسلامی بیش از پیش افزایش یافته و بسیاری از ساده‌لوحان که در ابتدا، مجذوب شعارهای آنان شده بودند، چهره ی واقعی تکفیری‌ها برایشان آشکار شده و از آن کناره گرفته‌اند، اما خطر این جریان همچنان ادامه دارد. امروز به جرات می‌توان گفت که جریان تکفیری برخاسته از تفکرات ضداسلامی و تروریستی، خطرناکترین جریان داخلی در جهان اسلام و در بین مسلمانان است. جریانی که اهداف و نقشه‌های دشمنان بیرونی جهان اسلام را آگاهانه یا ناآگاهانه در سرزمین های اسلامی اجرا می‌کند. اینجاست که نقش‌آفرینی علما و بزرگان مسلمانان در این برهه ی حساس، ضروری‌تر می‌شود و به نظر می‌رسد که علمای اسلام اعم از شیعه و سنی باید بیش از پیش، نسبت به گسترش این افکار ضاله و ضد اسلامی در جوامع اسلامی هوشیار باشند. امروز وظیفه ی علمای اسلام براساس آگاهی‌بخشی به مسلمانان بیش از گذشته و به مراتب سنگین‌تر شده است. در این میان، جمهوری اسلامی ایران، به واسطه ی داشتن قومیت ها و اقلیت های مذهبی متنوع از این خطر مبرا نیست و همواره مورد طمع بیگانگان و دشمنان نظام اسلامی بوده و هست.
دشمنان این مرز و بوم همیشه سعی کرده‌اند تا به گمان خود با سوء استفاده از دین، تنوع مذهبی و قومی، طرح‌ها و نقشه‌های شوم خود را علیه کشور و نظام، اجرایی کنند. اما تا به امروز به واسطه ی وجود علماء و بزرگان دینی و هوشیار، این نقشه‌ها، نقش بر آب شده‌اند. علمایی که فقدان هر یک از آن ها، صدمه و آسیبی بزرگ به اسلام است که به سادگی هم قابل جبران نیست. فقدان ماموستا حسام‌الدین مجتهدی (ره)، عالم بزرگ اهل سنت غرب کشور از آن آسیب‌هایی است که قطعاً جای خالی‌اش، سال های سال در این منطقه حس خواهد شد. عالمی که با هوشیاری و ذکاوت و دشمن‌شناسی به موقع و ولایت‌پذیری‌اش، ضمن ایجاد اتحاد و همبستگی درمناطق کردستان، همواره خاری در چشم دشمنان وحدت امت اسلامی بود. این نوشتار پاسخ به این سؤال است که چرا جهان اسلام امروز به علمایی بزرگ چون ماموستا مجتهدی نیازمند است ؟.
ماموستا حسام‌الدین مجتهدی (ره) که بود؟
ماموستا حسام‌الدین مجتهدی یکی از علمای بزرگ و بصیر منطقه ی غرب کشور ومناطق کردستان بود همانگونه اشاره شد، نقش مهمی در ایجاد وحدت و یکپارچگی در بین مردم کردستان داشت. وی در طول بیش از هفتاد سال تدریس در حوزه‌های اهل سنت کردستان و سایر مراکز علمی، آموزشی، پژوهشی و فرهنگی از جمله دانشگاه‌ها و مدارس و … منشاء برکات زیادی برای مسلمانان این خطه و حتی استان های دیگر کشور بود. وی در طول عمر پربرکت خود، مسئوولیت های زیاد و سنگینی نیز برعهده داشت، مسئوولیت هایی چون نمایندگی مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری، ریاست ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر کردستان، ریاست شورای فرهنگ عمومی سنندج، عضویت در شورای عالی مجمع تقریب مذاهب اسلامی، مفتی اعظم فقه شافعی، امام جمعه سنندج بیش از دو دهه و …. از آن جمله بود. وی به دلیل هوشمندی و ذکاوت بالای خود، دشمن‌شناس برجسته نیز بود که ضمن رصد تمام اقدامات وحدت‌شکنانه ی دشمنان در این منطقه، در حفظ وحدت و یکپارچگی مردم شیعه و سنی این منطقه بسیار فعال و حساس بود و با افشای اقدامات تفرقه‌افکنانه ی دشمنان اسلام، همواره بر هوشیاری مردم مسلمان کرد تاکید داشت.
از دیگر ویژگی های برجسته ی ایشان، درک شرایط حساس منطقه و ایران بود. وی شرایط حساس امروز جهان اسلام و منطقه و به ویژه ایران را به خوبی می‌شناخت. وی اقدامات تکفیری ها در سرزمین های اسلامی به ویژه سوریه و عراق را خلاف دستورات اسلام دانسته و از این‌رو، هیچ‌گاه اقدامات زشت و ضداسلامی آنان را تایید نمی‌کرد و اقدامات تکفیری‌ها راهمواره در راستای خدمت به دشمنان اسلام و بر ضدجبهه ی مقاوت می‌دانست. ایشان همواره اقشار مختلف مردم منطقه کردستان را به تبعیت از رهبری توصیه و تشویق می‌کرد. البته توسعه و پیشرفت کردستان نیز یکی از دغدغه‌های اصلی دیگر وی بود که در تمام عمر بابرکت خود، بدان توجه داشت و اقدامات زیادی نیز در این‌باره انجام داد.
سرانجام این عالم بزرگ، آگاه، بصیر و ربانی در تاریخ ۶/۲/۱۳۹۳ در سن ۹۰ سالگی چشم از جهان فرو بست و مردم این مناطق را برای همیشه داغدار نمود و مردم این خطه، یکی از بزرگترین و آگاه‌ترین علمای عصر خود را از دست دادند.
همان طورکه در مقدمه ی نوشتار اشاره شد، جهان اسلام امروز یکی از پیچیده‌ترین و خطرناک‌ترین شرایط را داراست. ظهور پدیده ی زشت و انحرافی و ضد دینی تکفیری‌ها در بین جوامع اسلامی، چهره ی بر حق و نورانی اسلام را به شدت مخدوش کرده است و همانگونه که ذکر شد، خطر تکفیری‌ها در جهان اسلام، امروز از هر خطری بیشتر است. چراکه آن ها به نام دین و با انحراف جوانان به اقدامات جنایتکارانه‌ای دست می‌زنند که جز وهن اسلام و نفرت و دوری ملل دیگر از این دین بزرگ، هیچ دستاورد دیگری برای مسلمانان و جوامع اسلامی نداشته و نخواهد داشت. از همین روست که در این زمانه، نقش بزرگان و علمای آگاه جهان اسلام، بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود. چراکه وجود علمای بزرگی چون ماموستا حسام‌الدین مجتهدی که موقعیت و شرایط حساس امروز جهان اسلام را می‌شناسد و دشمن‌شناسان بزرگی هستند، می‌توانند جلوی این‌گونه افراطی‌گری‌ها را که به نام دین انجام ‌می‌شود، بگیرند و با آگاهی‌بخشی به پیروان خود، آنان را از افتادن در دام این مزدوران و منحرفان باز دارند. همین روست که از دست دادن عالم بزرگی چون ماموستا مجتهدی که عمری طولانی را در ایجاد وفاق و وحدت اسلامی بین مسلمانان در منطقه کردستان صرف کرده است، خسارت و زیان جبران‌ناپذیری می‌دانیم.
ماموستا مجتهدی الگویی بزرگ برای علمای اسلام به ویژه علمای آگاه و هوشیار اهل سنت است، وظیفه ی علمای اهل سنت در شرایط حساس امروز جهان اسلام مضاعف می باشد. لذا می‌توان گفت جهان اسلام، امروز بیش از هر زمان دیگری به علمای آگاه و بصیری چون ماموستا «مجتهدی» ها نیاز دارد و فقدان این مرد بزرگ بیش از پیش احساس می گردد.
رحمن غریبی و سید شاهو احمدی، سنندج

این خبر رو هم ببینید

روز قلم، این شمشیر غلاف نشدنی عدالت مبارک/ تانیا شعفی

روز قلم، را تنها با یک بیت شعر از «احمد خانی»، شاعر و نویسنده کُرد، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *