خانه / اجتماعی / محمد حاجی محمود: ارتباط حاج قاسم با مام جلال و مسعود بارزانی براساس علاقه به مردم کُرد و کردستان بود

محمد حاجی محمود: ارتباط حاج قاسم با مام جلال و مسعود بارزانی براساس علاقه به مردم کُرد و کردستان بود

شب خاطره سردار شهید حاج قاسم سلیمانی همزمان با حضور کاروان هنری روایت حبیب با برگزاری برنامه های مختلف از جمله بیان رشادت هایش از سوی همرزمان وی برگزار شد.

به گزارش کرد پرس، شب خاطره سردار شهید حاج قاسم سلیمانی شامگاه دوشنبه در پردیس سینمایی بهمن سنندج با حضور پرشور مردم برگزار شد.

دراین مراسم محمد حاجی محمود دبیرکل حزب سوسیال دمکرات اقلیم کردستان عراق هم به بیان خاطراتی از رشادت های سردار شهید حاج قاسم سلیمانی به ویژه کمک های وی به مردم اقلیم کردستان عراق پرداخت.

وی با بیان اینکه بیشتر از ۳۰ سال با سردار سلیمانی ارتباط داشتم، عنوان کرد: برای اولین بار در منطقه هویزه و در زمان جنگ تحمیلی سردار سلیمانی را دیدم.

این چهره سیاسی اقلیم کردستان عراق عنوان کرد: بعد از اینکه سردار سلیمانی به سپاه قدس آمد ارتباطش با ما و مردم اقلیم کردستان بیشتر شد، ارتباط دوستانه‌ای با مام جلال طالبانی و کاک مسعود بارزانی داشت و این جدای از ارتباط دیپلماسی  براساس علاقه او به مردم کرد و کردستان بود.

محمد حاجی‌محمود افزود: ارتباطات باعث شد حاج قاسم نزد مردم کرد محبوبیت بالایی بدست آورد هر چند حاج قاسم خدمت بزرگی به اقلیم و تمامی مردم مستضعف و آزاده دنیا کرد.

وی تصریح کرد: حاج قاسم توانست جنگ با داعش را مدیریت کند و به مردم لبنان، سوریه، یمن، عراق و افغانستان کمک کند و این از عهده هر کسی برنمی‌آمد.

دبیرکل حزب سوسیال دموکرات اقلیم کردستان عراق گفت: زمانی که داعش به موصل و تکریت حمله کرد، در یک شبانه‌روز ۹۰ هزار سرباز عراقی به اسارت درآمدند اما زمانیکه به نزدیکی مخمور و اربیل رسیدند کاک مسعود بارزانی با سردار سلیمانی تماس گرفت و ایشان با اولین هواپیما صبح به فرودگاه اربیل آمدند و در زمانی کوتاه داعش را از منطقه بیرون کردند و از آنها کشته و زخمی‌های زیادی گرفتند.

وی عنوان کرد: کمک حاج قاسم و حضور ایشان در اقلیم کردستان در حالی بود که قبل از ایشان با کشورهای دیگری ارتباط گرفته بودند اما تنها نیرویی که به اقلیم کردستان کمک کرد، نیروی ایران به فرماندهی حاج قاسم بود.

محمد حاجی‌محمود اضافه کرد: حاج قاسم مردی آزاده و شجاع بود و باور به خود داشت، در هر اجتماعی که حاج قاسم بود آن اجتماع پیروز بود.

وی خاطرنشان کرد: در همان جنگ سال ۲۰۱۶ با داعش، که حاج قاسم آمد در جایی قرار گذاشتیم و من قبل از سردار سلیمانی رسیدم و حاج قاسم با امکانات و تجهیزات به ما رسید، جلسه‌ای برگزار کردیم و در جلسات طوری برنامه‌ریزی می‌کرد که قطعا اجرای آن برنامه‌ها موفقیت‌آمیز بود.

وی عنوان کرد: حاج قاسم با تمامی احزاب اقلیم کردستان ارتباط نزدیک و دوستانه داشت و گاها جدای از جلسات دو نفره و خصوصی، جلسات جمعی هم در تهران و یا اقلیم داشتیم.

محمد حاجی‌محمود گفت: تمام آزاده‌های دنیا روی حاج قاسم حساب ویژه‌ای باز کرده بودند چون او پشتیبان تمامی مظلومان و آزادی‌خواهان جهان بود و با شهادتش همه را نگران کرد.

وی افزود: حاج قاسم بعد از شهادتش نیز پیوندی عمیق بین نیروهای عراقی و ایرانی و سایر کشورهای منطقه ایجاد کرد، ایشان بیشتر از آنچه که در قید حیات به ملت ایران، اقلیم کردستان و سایر کشورها خدمت کرد، بعد از شهادتش خدمت کرد.

در این مراسم شب خاطره که با حضور جمع زیادی از مدیران و مسئولان استان برگزار شد، گروه های مختلف هنری نیز به اجرای برنامه پرداخته و دو همرزم سردار شهید حاج قاسم سلیمانی به بیان خاطراتی از سردار دلها پرداختند.

در این مراسم شب خاطره در ابتدا گروه نقالی و پرده خوانی به اجرای برنامه پرداختند و سپس گروه نمایش ندا رادمنش هم یک قطه نمایشی در خصوص رشادت های سردار دلها را اجرا کرد.

سپس نوبت به اولین راوی رسید که سردار رسول یاحی که در سال های اولیه پیروزی انقلاب اسلامی فرمانده سپاه کردستان بوده و در مقاط مختلف همرزم شهید سلیمانی بود به بیان خاطراتی از سردار دلها پرداخت.

وی ضمن اشاره به اولین دیدار خود با سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، بیان کرد: اولین دیدارم با حاج قاسم  سال ۵۹ در مناطق عملیاتی جنوب بود که ایشان فرمانده تیپ ۴۱ ثارالله کرمان بود که بعد از آن و تا زمان شهادتش باهم ارتباط فردی و خانوادگی داشتیم.

وی با بیان اینکه حاج قاسم ویژگی‌های منحصر به فردی داشت، عنوان کرد: حاج قاسم فردی روستایی بود که از ۱۰، ۱۲ سالگی کار می‌کرد، اعتماد به نفس بالایی داشت و با امکانات کم کارهای بزرگی انجام می‌داد.

وی با بیان اینکه اعتقاد و توکل به خدا، پاکدستی و استفاده بهینه از امکانات از ویژگی‌های دیگر حاج قاسم سلیمانی بود، افزود: در سال ۶۰ که بنده مسولیت عملیات در کرمان و سیستان و بلوچستان بودم، می‌خواستند فردی را برای مسوولیت ستاد حاج قاسم فرمانده یگان ۴۱ ثارالله انتخاب کنند اما حاج قاسم مقاومت می‌کرد چون می‌خواست فردی را انتخاب کند که بتواند با او کار کند.

وی به دیگر ویژگی های سردار شهید حاج قاسم سلیمانی اشاره کرد و گفت: حاج قاسم از هیچ رانتی استفاده نکرد، برای خودش سفارش نمی‌کرد و هر جا احساس می‌کرد حقی از کسی وجود دارد، آن را پیگیری می‌کرد.

سردار یاحی یادآور شد: شهید سلیمانی مانند یک کارگر و یا سرباز انجام وظیفه می‌کرد و همین موجب شده بود در دل مردم جای بگیرد.

در ادامه این مراسم قاسم صرافان شاعر ملی و سالار شریعتی شاعر کردستان به قرائت اشعاری در وصف سردار شهید حاج قاسم سلیمانی پرداخته و سپس یک قطه موسیقی با عنوان لالایی کوچ نیز پخش شد.

رونمایی از ماکت ترجمه کردی کتاب صبح شام خاطرات امیر عبدالهیان که به همت حوزه هنری کردستان در دست چاپ است از دیگر بخش های مراسم شب خاطره سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در سنندج بود.

شناسه خبر : 25056

این خبر رو هم ببینید

اراضی ملی؛ معضلی که دست از سر سقزی ها بر نمی دارد

اراضی ملی یا تداخل مالکیت اراضی داخل محدوده یا روستاهای شهرستان سقز، معضلی است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + هجده =