خانه / سیاسی / محورهای توافق هسته ای از زبان جان کری

محورهای توافق هسته ای از زبان جان کری

جان کری در تشریح برخی از محورهای جمع بندی مذاکرات هسته ای، ماجرای فکت شیت امریکا از بیانیه لوزان را تکرار کرد

زمان انتشار خبر: شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۴ – ۱۴:۵۶
مقامات امریکایی که پس از با پایان مذاکرات هسته ای ایران با شش قدرت جهانی، تلاش می کنند خود را پیروز یک مبارزه نشان دهند، این بار برداشت خود از جمع بندی پایانی مذاکرات را به صورت شفاهی و در مصاحبه هایشان مطرح می کنند.
 
در جدیدترین رجزخوانی و ادعاهای آمریکایی ها درباره مذاکرات و سرنوشت برنامه هسته ای ایران، جان کری گفته است که از این به بعد تمام فعالیت های ایران، از لودرها و دستگاه های سنگ شکن معادن گرفته تا تجهیزات حساس هسته ای را کنترل خواهند کرد.
 
وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه با “ام اس ان بی سی” گفت: “همه بر ۱۰ سال تمرکز کرده اند، اما حقیقت این است که آنها (ایرانیان) باید مسیر تحقیق و توسعه خود را در پرونده پروتکل الحاقی ثبت کنند و به اطلاع ما برسانند که از برهه ۱۰ ساله فراتر خواهد رفت و آنان باید پاسخگویِ آن باشند. محدودیتی بر مقادیر ذخایر آنان است که برای ۱۵ سال آتی باید فقط ۳۰۰ کیلوگرم (اورانیوم غنی سازی شده در سطح پایین) داشته باشند.
 
آنان فقط مجاز به غنی سازی تا سطح غنای سه ممیز شصت و هفت صدم درصد برای مدت ۳ سال – ببخشید – برای ۱۵ سالِ آتی خواهند بود. ما دوربین های تلویزیونی و نظارت و ردیابیِ زنده از روند تولید سانتریفیوژهای آنان برای ۲۰ سالِ آتی خواهیم داشت. ما استخراج هر مقدار اورانیوم از معادن در ایران را برای ۲۵ سالِ آتی کاملاً تحت نظر خواهیم داشت. از معدن گرفته، تا تجهیزاتِ سنگ شکن، کیک زرد، گاز، سانتریفیوژ، و سوختِ مصرف شده، ما توانایی بی سابقه برای دیدن تمام آنچه آنان انجام می دهند در اختیار داریم.”
 
جان کری می گوید؛ ایرانی ها براساس نتایج مذاکرات دیگر نمی توانند به گروه های همسو با خود در عراق، یمن، لبنان و فلسطین کمک کنند ضمن اینکه آمریکا در قطعنامه پیشنهادی ساز و کاری دیده است که راسا می تواند همه تحریم ها را به سرعت بازگرداند.
 
” و مهم تر از همه این که ما برای اولین بار در هر مذاکرات هسته ای به شیوه ای دست یافته ایم که یک کشورِ تنها قادر خواهد بود در رابطه با موضوع لزوم پیروی آنان از مفاد توافق، به شورا  شکایت کند و اگر آنان (ایرانیان) در تخطی آشکار و قابل توجه از این توافق باشند، قادر باشد تمام تحریم های گذشته را به سرعت به حالت اولیه بازگرداند. ”
 
 
سخنگوی کاخ سفید هم با لحنی تحدیدآمیز گفته است گزینه نظامی درباره ایران همچنان وجود دارد.
جاش ارنست می گوید قطعنامه شورای امنیت نمی تواند بر ادامه تحریم های دولت آمریکا و به ویژه کنگره آمریکا اثری داشته باشد.
سخنگوی کاخ سفید با تهدید ایران به باز کردن پرونده های جدید، برنامه آینده دولت امریکا را برای ادامه فشار بر ایران این گونه اعلام کرد.
 
“با خارج شدن چشم انداز ایران از دستیابی به سلاح هسته ای از طریق میز مذاکره ،ما حالا می توانیم بر روی گام های ضروری دیگری از جمله محدود کردن میزان تهدیدات آنها برای اسرائیل ،حمایت آنها از تروریسم،حمایت آنها از مزدورانشان برای بی ثباتی سیاسی در منطقه ناآرام خاورمیانه تمرکز کنیم.این نگرانی ها نگرانی های بزرگ دیگر هم پیمانان و متحدان ما در منطقه هم هستند.”
 
جاش ارنست با ابراز بی اطلاعی از دیدار مقامات سعودی و اسرائیلی درباره نتایج مذاکرات هسته ای، ادعای آمریکایی ها را درباره نتایج این مذاکرات تکرار کرد.
 
“آنها سیزده هزار سانتریفیوژ خود را برخواهند داشت.آنها راکتور آب سنگین خود را با سیمان پر می کنند تا اینکه پلوتونیم تسلیحاتی در آن تولید نشود،تضمین شود.این بهترین راه برای جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات اتمی است.بخش مهم این است که اگر ایران به این تعهدات عمل نکند آنگاه ما می توانیم تعهد آنها به این توافق  بررسی کنیم.ما سخت ترین بازرسی های سرزده را که تاکنون بر برنامه اتمی هر کشوری وضع شده است،بر آنها وضع کرده ایم تا میزان پایبندی آنها به توافق را راستی آزمایی کنیم.”
 
سخنگوی کاخ سفید درباره زیاده گویی صهیونیست ها مبنی بر احتمال حمله به ایران، به حمایت تلویحی از این جسارت احتمالی صهیونیست ها پرداخت.
 
“رهبران اسرائیل البته محقند که گام هایی را که معتقدند برای دفاع از کشورشان ضرروی است،بردارند.آنها مسئوولند که این تصمیمات را اتخاذ کنند.رئیس جمهور همچنین نشان داده است که گزینه نظامی از طرف آمریکا موضوعی است که همچنان در دسترس است اما موثرترین راه و بهترین راه برای ما برای جلوگیری از دستیابی به تسلیحات اتمی از راه دیپلماسی منظم و توافقی است که ساختار آن ریخته شده است.”

شناسه خبر : 15421

این خبر رو هم ببینید

رسیدگی به ۵۰۰ پرونده فساد در دادگستری کردستان/برخورد با دو مدیرکل دستگاه‌های اجرایی استان

رئیس کل دادگستری کردستان گفت:مبارزه با فساد از شعارهای محوری آیت‌الله رئیسی است که این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 9 =