مخالفت آمریکا با استقلال کردستان عراق و برگزاری همه‌پرسی

کاخ سفید با صدور بیانیه‌ای مخالفت خود با درخواست رئیس منطقه کردستان عراق برای برگزاری همه‌پرسی برای جدایی این منطقه از کشور عراق را اعلام و بر تشکیل حکومتی متحد در عراق تاکید کرد.
 

 
پس از مخالفت‌های ترکیه، ایران، دولت عراق و اتحادیه عرب، آمریکا نیز با اقدام کردستان عراق برای جدایی از کشور عراق و تشکیل کشور مستقل مخالفت کرد.
پایگاه خبری «فرانس24»، گزار کرد که آمریکا روز پنجشنبه مخالفت خود را با درخواست «مسعود بارزانی» رئیس منطقه کردستان عراق برای برگزاری همه‌پرسی به منظور استقلال کردستان و جدایی از عراق را اعلام کرد و گفت که تنها راه پیش روی عراق برای مقابله با تروریست‌های داعش اتحاد آن است.
«جاش ارنست» سخنگوی جدید کاخ سفید در این خصوص گفت: ما همچنان معتقدیم عراق متحد، قوی‌تر است و به همین دلیل آمریکا پشتیبانی خود از یک عراق دموکراتیک، چند حزبی و متحد را ادامه خواهد داد و تمام احزاب در عراق را برای تحقق این هدف دعوت به همکاری می‌کند.
بر اساس اعلامیه کاخ سفید «جو بایدن» معاون رئیس جمهور آمریکا نیز نجشنبه شب با «فؤاد حسین» رئیس دفتر ریاست منطقه کردستان دیدار کرد و در این دیدار بر یک عراق متحد برای مقابله با داعش تاکید کرد. بایدن همچنین در یک تماس تلفنی با «رجب طیب اردوغان» نخست‌وزیر ترکیه بر تشکیل یک حکومت متحد در عراق تاکید کرد.
بر اساس گزارش‌های خبری، ترکیه نیز نگرانی شدیدی در خصوص احتمال جدایی کردهای عراق از این کشور و تشکیل کشوری مستقل دارد و پیشتر اعلام کرده است که موضع ترکیه را همه در این خصوص می‌دانند و آنکارا بشدت با آن مخالف است.
مسعود بارزانی روز پنجشنبه در پارلمان منطقه کردستان عراق، به آمادگی و اتخاد تدابیر لازم برای برگزاری همه‌پرسی به منظور استقلال کردستان عراق و حکومتی مستقل در این منطقه فراخواند و خواستار تصویب هر چه زودتر قانونی در این زمینه شد.
پیشتر هم حسین امیرعبداللهیان در سفر به روسیه در این خصوص به سران کردستان عراق هشدار داد و اعلام کرد که هنوز انسان‌های عاقلی وجود دارند که از تقسیم کشور عراق بر حذر باشند.
در حالی که اتحادیه عرب نیز همه‌پرسی و جدایی کردستان را مخالف قانون اساسی عراق دانست، نوری مالکی نخست‌وزیر عراق نیز تاکید کرده بود که این رفتار سران کردستان عراق غیرقابل قبول است.

این خبر رو هم ببینید

با تایید آیت‌الله خامنه‌ای، محمد مخبر، موقتا جانشین ابراهیم رئيسی شد

آیت‌‌الله خامنه‌ای، در پیامی، «درگذشتِ شهادت گونه‌ی» ابراهیم رئيسی، را تسلیت گفتند و نوشتند: «اینجانب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *