خانه / سیاسی /   مخالفت ایالات متحده با تشکیل اقلیم خودمختار کردی دیگری  

  مخالفت ایالات متحده با تشکیل اقلیم خودمختار کردی دیگری  

آژانس خبری-تحلیلی زریان:آمریکا از جدا شدن کردستان سوریه یا اقداماتی که تمامیت ارضی این کشور را تهدید کند، حمایت نمی کند.
 

به گزارش زریان به نقل از کردپرس: جناح سومی در جنگ داخلی سوریه وجود دارد که ممکن است تنها جناحی باشد که از جنگ پیروز بیرون آید. کنترل رئیس جمهور بشار اسد بر کشور محدود شده است و حدود ۲ میلیون کرد در شمال سوریه جدی ترین تلاش شان را برای جدایی از دمشق صورت داده اند. اوایل امسال حزب اتحاد دموکراتیک (PYD) که نیروی سیاسی غالب در کردستان سوریه است اقلیم کردی جدیدی را ایجاد کرد. معلوم نیست کردها با کی متحد هستند. هم چنین حزب اتحاد دموکراتیک در میز گفتگوهای بهم خورده صلح فاقد کرسی هستند. اصرارشان بر خودگردانی قابل تامل است. اما همانطور که رابرت فورد-که تا زمان استعفایش در روز  جمعه سفیر آمریکا در سوریه بود- روشن می سازد کردهای سوریه بی شباهت به کردهای عراقی تحت حکومت صدام حسین نمی توانند بر روی حمایت ایالات متحده حساب کنند. رابرت فورد این حرف را در پنلی زد که چندی پیش در دانشگاه تفتس آمریکا (Tufts University) برگزار شد. در اینجا فرازهایی از سخنان او در آن پانل را برای شما می آوریم:
کردها طرف کی هستند؟
حزب اتحاد دموکراتیک ضرورتا مخالف اسد نیست. نیروهایش با جناح های اسلامگرای مخالفین جنگیده اند؛ در برخی مناطق نیروهای کردها، اگر چه نه چندان خیلی راحت، اما همزیستی مسالمت آمیزی با رژیم داشته اند. در نتیجه مخالفین حزب اتحاد دموکراتیک را متهم می کنند که به نوعی با اسد هم پیمان است چیزی که خود حزب انکار می کند.
بنابراین شاید چندان جای شگفتی نباشد که حزب اتحاد دموکراتیک در گفتگوهای صلح ژنو نماینده ندارد. فورد گفت که ایالات متحده آمریکا با هر نوع حضور حزب اتحاد دموکراتیک در هیات نمایندگی مخالفین مخالفت کرده است. حتی شمولیت این حزب در گفتگوها اختلاف برانگیز است – مساله ای که یکبار در دور اخیر مذاکرات باعث ترک گفتگو از سوی مخالفین شد. فورد گفت: «شاید حزب اتحاد دموکراتیک باید در مذاکرات ژنو حضور می داشت اما نه در هیات نمایندگی مخالفین.»
اما تصور اینکه کردها در هیات نمایندگی رژیم باشند هم به همان اندازه دشوار است مخصوصا با در نظر گرفتن تاریخ طولانی تبعیضی که رژیم علیه کردها از جمله در ندادن حق شهروندی به صدها هزار نفر از آنها، روا داشته بود.
ایالات متحده اقلیم خودمختار کردی دیگری را نمی خواهد
فورد گفت که کردها در سال ۱۹۹۱ بعد از بیرون راندن نیروهاای عراقی در شمال عراق- با کمک ایالات متحده- اقلیمی خودمختار درست کردند. اما ایالات متحده قصد ندارد در سوریه از تلاش مشابهی حمایت کند. او گفت: «در اینصورت ما باید با حزب اتحاد دموکراتیک  گفتگو کنیم، اما چنین کاری مغایر حمایت امریکا از یکپارچگی سوریه است … امریکا از جدا شدن کردستان سوریه یا اقداماتی که تمامیت ارضی این کشور را تهدید کند، حمایت نمی کند.»
مساله کرد در درجه دوم اهمیت قرار می گیرد
فورد تاکید کرد که اولویت آمریکا رسیدن به یک توافق صلح بین رژیم و مخالفین است، و مشکلات کردها باید در قانون اساسی سوریه بعد از جنگ حل شود. به عبارت دیگر: بگذار جنگ به پایان برسد.
ایالات متحده نمی خواهد ترکیه برآشفته شود
حزب اتحاد دموکراتیک بال سوریه ای حزب کارگران کردستان (PKK) به شمار می رود، جنبشی چریکی در ترکیه که توسط ترکیه، امریکا و اتحادیه اروپا به عنوان سازمانی تروریستی شناخته شده است.  او گفت: «وقتی می خواهی با حزب اتحاد دموکراتیک گفتگو بکنی باید حساب کنی که اگر مذاکره کنیم چی به دست می آوریم، اگر قرار است چیزی به دست بیاوریم چگونه می خواهیم از پس واکنش منفی ترکیه بربیائیم؟» او ادامه داد: «نمی گویم نمی توانیم این کار را بکنیم (با حزب اتحاد دموکراتیک مذاکره کنیم). می خواهم بگویم باید مطئمن شویم وقتی این کار را می کنیم. باید مطمئن شویم که که عایدات ما از واکنش های منفی که دریافت خواهیم کرد ارزش بیشتری داشته باشند.»
اما اگر حزب کارگران کردستان (PKK) گروهی تروریستی شناخته می شود، ایالات متحده می تواند با حزب اتحاد دموکراتیک (PYD) گفتگو کند؟ در واقع جواب بله است زیرا حزب اتحادیه دموکراتیک تا به حال رسما به عنوان سازمانی مرتبط با حزب کارگران کردستان شناخته نشده است.
 

شناسه خبر : 19443

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 5 =