مدرس زبان و ادبیات کردی؛:  زحمات مصطفی ایلخانی زاده برای آموزش زبان و ادبیات کردی ستودنی است

ایوب عبدی، مدرس زبان و ادبیات کردی در دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: زحمات و تلاش مصطفی ایلخانی زاده برای آموزش زبان و ادبیات کردی ستودنی و قابل تحسین است.

بوکان – ایوب عبدی، مدرس زبان و ادبیات کردی در دانشگاه علوم پزشکی کردستان، گفت: زحمات و تلاش مصطفی ایلخانی زاده برای آموزش زبان و ادبیات کردی ستودنی و قابل تحسین است.
 
عبدی در دیدار مسئول موسسه فرهنگی و آموزشی ادب بوکان با اعضای کانون فرهنگی سوران و دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کردستان که در محل کانون سوران با شرکت عده ای از فعالین کانون و دانشجویان دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی کردستان به منظور بحث و بررسی آموزش زبان کردی برگزار شد، ضمن اشاره به استقبال خوب دانشجویان دانشگاه های کردستان از دوره های آموزش کردی، افزود: تشکیل این دوره ها به نمایندگی و با تدریس کتاب های موسسه ی ادب بوکان صورت گرفته است.
در ادامه این دیدار مصطفی ایلخانی زاده، مسئول موسسه فرهنگی و آموزشی ادب بوکان نیز ضمن اظهار تشکر و خوشحالی از تاسیس دوره های آموزشی و کارهای ادبی و فعالیت های فرهنگی کانون فرهنگی و ادبی و اجتماعی سوران، از مسئولین دانشگاه علوم پزشکی کردستان برای تقویت این انجمن و در اختیار گذاشتن تسهیلات برای آموزش زبان کردی قدردانی کرد و اظهار داشت: زبان کردی از زبان های قدیمی و اصیل ایرانی است که دارای ادبیات غنی است و مردم نیز بسیار متمایل به فراگیری آن هستند که می طلبد مسئولین بیشتر به آن توجه کنند.
وی افزود: شایسته است که نسبت به تدریس آن در مدارس و دانشگاه ها اقدام شود.
ایلخانی زاده همچنین خواستار کمک بیشتر دولت برای چاپ کتاب های کردی شد و گفت: لازم است تسهیلات بیشتر چه از لحاظ بررسی و چه از لحاظ کمک های مالی به نویسندگان و ناشرین کرد از طرف دولت به عمل آید و سرمایه داران و صاحبان حرف نیز به موسسات فرهنگی که در این راه اقدام می کنند، کمک و مساعدت کنند.
وی در ادامه به ارائه گزارشی از عملکرد موسسه فرهنگی و آموزشی ادب پرداخت و اقدامات بعضی از موسسات تجاری و صنعتی بوکان را در مورد اهدای کمک های مالی قابل توجه به موسسه ی فرهنگی و آموزشی ادب را ستود و اظهار کرد: روشنفکران و اهل قلم کرد نیز باید نسبت به تشویق مردم جهت شرکت در این دوره ها اقدام کنند.
در ادامه این نشست بحث و گفتگو از طرف شرکت کنندگان در جلسه آغاز شد و سوالاتی در مورد زبان و ادبیات کردی از مصطفی ایلخانی زاده به عمل آمد که به آنها پاسخ داده شد و در پایان جلسه از طرف ایوب عبدی و شرکت کنندگان بر لزوم هم اندیشی و همکاری موسسات ادبی و آموزشی مناطق کرد نشین تاکید شد.
گفتنی است ایوب عبدی دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کردستان و یکی از فعالان کانون فرهنگی سوران است که از طرف کانون فرهنگی سوران و به نمایندگی از موسسه فرهنگی و آموزشی ادب بوکان مشغول آموزش زبان کردی به دانشجویان دانشگاه های کردستان است.
 منبع: زریان

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *