خانه / فرهنگی / مدير كل ميراث فرهنگی كردستان خبرداد: شناسايی ۹۸ غارتاريخی و طبيعی در سطح كردستان

مدير كل ميراث فرهنگی كردستان خبرداد: شناسايی ۹۸ غارتاريخی و طبيعی در سطح كردستان

سنندج- مدير كل ميراث فرهنگی، صنايع دستی و گردشگری استان كردستان از شناسايی ۹۸ غارتاريخی و طبيعی در سطح استان خبرداد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان، سید محسن علوی در كار گروه غارشناسی که با حضور معاون عمرانی استانداری كردستان تشکیل شد، گفت:  با توجه به اینكه  این اداره كل در سطح استان كردستان متولی گردشگری و شناسایی غارهاست، باید در راستای جذب گردشگر و توسعه صنعت گردشگری و اكوتوریسم به این مقوله نگاه ویژه ای داشته باشد.
وی عنوان کرد: تمامی غارهای استان كردستان قابلیت بازدید ندارند و این واقعیت در بازدید هایی كه  از این غارهای تاریخی و طبیعی صورت گرفته محرز شده است.
وی به اقدامات انجام شده میراث فرهنگی در راستای شناسایی غارهای استان اشاره کرد و افزود: با كار كارشناسی در این حوزه تاکنون تعداد ۹۸ غار را در سطح استان شناسایی شده كه برای ۱۲ مورد آن نقشه تهیه و تدوین شده است.
مدیر كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان كردستان ادامه داد: از تعداد کل غارهای موجود در استان تعداد ۶ غاردر فهرست آثار طبیعی و ملی  كشوربه ثبت رسیدند.
علوی با اشاره به اینکه شناسایی و معرفی غارهای استان متسلزم انجام اقدامات علمی و پژوهشی ایت، بیان کرد : پرونده هایی پژوهشی، باستان شناسی و طبیعی برای غارهای استان توسط كارشناسان حوزه میراث فرهنگی تهیه و تدوین شده است.
وی به وجود آثار تاریخی در غارهای استان اشاره كرد و گفت: بیشتر غارهای استان دارای آثار و بقایای تاریخی كه نشان از قدمت تاریخی و فرهنگی، كاوش‌هایی انجام شده است كه می توان به غار (كونه شم شم) در مریوان، (غار گولسانه) در شهرستان بیجار كه متعلق به دوره مزوزویك، غار (كونه كم تیار) و غار(زورآوا) در بخش زیویه، غار (سمنگان) در شهرستان دیواندره، غار(كول تاریكه) درشهرسستان بیجارو غار(كول بی بن) در بخش كرفتو اشاره كرد.
علوی عنوان کرد:قدمت بیشتر غارهای مذکور مربوط به هزاره پنجم  قبل از میلاد یاقبل از آن است.
 وی به كاوش های باستان شناسی در حاشیه سد داریان اشاره كرد و گفت: در حاشیه سد داریان كاوش های باستان شناسی توسط تیم باستان شناسی  استان انجام شده كه در این محوطه گورستانی باپوشش گنبدی همراه با ۸ گور مربوط به ۷۰ هزار سال قبل كشف شد و در كنار سد نیز دو غار تاریخی  شناسایی شده كه به دلیل آبگیری سد داریان این غارها  به زیر آب خواهند رفت.  
كارشناس محیط زیست به اهداف كار گروه غار شناسی اشاره كرد و گفت: هدف از تشكیل كار گروه غار شناسی معرفی غار های موجود، شناسایی غارهای جدید، تدوین و تهیه اطلس غارهای استان، تعیین حریم غارهابرای حفاظت و نگهداری از آنها، پیگیری و نظارت بر غارهایی  كه ارزش تاریخی و حفاظتی دارند، است.
وی  نظارت و پایش غارها، برگزاری دوره های آموزشی غار نوردی و امداد و نجات در غارهای استان، و تهیه اطلس معرفی غارها و تكمیل آن برای ساماندهی، نظارت محیط زیست و میراث فرهنگی بر این غارها، را ازدیگر اهداف این كارگروه  ذکر کرد.
معاون عمرانی استانداری كردستان هم در این کارگروه بر لزوم استفاده علمی و پژوهشی غارهای استان برای شناساندن غارهای تاریخی و ایجاد ظرفیت های گردشگری از طریق معرفی غار ها به غارنوردان و علاقه مندان تاكید کرد.

شناسهٔ خبر: ۳۰۳۵۹۱۶ – پنجشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۴ – ۱۲:۰۷
لینک گروه تلگرام پایگاه خبرگزاری کردنور

شناسه خبر : 4207

این خبر رو هم ببینید

اولین توصیه رهبر انقلاب به دولت سیزدهم: زمان شتابان می‌گذرد، از هر لحظه این چهارسال استفاده کنید

رهبر انقلاب اسلامی گفتند: اعتماد مردم بزرگترین سرمایه دولت است که متاسفانه تا حدی آسیب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − پانزده =