خانه / اجتماعی / مدیرحفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی کردستان: آلودگی ۱۵۰ هزار هکتار از مزارع گندم کردستان به علف های هرز

مدیرحفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی کردستان: آلودگی ۱۵۰ هزار هکتار از مزارع گندم کردستان به علف های هرز

سنندج- مدیرحفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی کردستان گفت: امسال ۱۵۰ هزار هکتار از مزارع گندم استان آلوده به علف هرز هستند که پیش بینی می شود در ۱۱۰ تا ۱۲۰ هزار هکتار آن مبارزه شیمیایی صورت گیرد.

محمد غفوری در گفتوگو  با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه سطح زیرکشت گندم در کردستان ۵۴۰ هزار هکتار است، گفت: بیش از ۵۰۰ هکتار از اراضی زیرکشت گندم استان به صورت دیم و مابقی هم آبی است.
وی عنوان کرد: از آنجا که تراکم علف های هرز در مزارع آبی گندم بیشتر از دیم است، بنابراین بیشترین سطح آلودگی و مبارزه هم  مربوط به مزارع آبی است.
وی اظهارداشت: در مزارع دیم گندم هم علف های هرز وجود دارد ولی کشاورزان زمانی اقدام به مبارزه می کنند که کل هزینه مبارزه از خسارتی که ایجاد می شود، کمتر باشد.
غفوری با اشاره به اینکه مزارع گندم آلوده به علف های هرز بعد از برداشت محصول و تحویل به سیلو شامل افت می شوند، افزود: تولیدکنندگانی که سطح اراضی آنها پایین است وشغل اصلی آنها هم کشاورزی نیست ترجیح می دهند محصول خود را با افت حساب شده به فروش برسانند بنابراین اقدام به مبارزه با علف های هرز نمی کنند.
مدیرحفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی کردستان ادامه داد: براساس بررسی های انجام شده در حال حاضر ۱۵۰ هزار هکتار از مزارع گندم استان که آلوده به علف های هرز هستند و پیش بینی می شود امسال در ۱۱۰ تا ۱۲۰ هزار هکتار از این مزارع مبارزه شیمیایی صورت گیرد.
وی اظهارداشت:  کامیاران، نخستین شهرستان استان است که عملیات مبارزه با علف های هرز در آن آغاز شده و در مابقی شهرستان ها هم چون سقز، دهگلان و مریوان هم به مقدار جزئی تاکنون مبارزه صورت گرفته است.
مدیرحفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی کردستان با اشاره به اینکه ۱۵،۲۰ نوع علف هرز در مزارع گندم وجود دارد، عنوان کرد: تاکنون ۱۴ هزار هکتار از مزارع گندم استان بر علیه علف های هرز سمپاشی شدند.
غفوری با بیان اینکه برای مبارزه با علف های هرز مزارع گندم استان به صورت تناوب ازسم های توفوردی و گرانستار استفاده می شود،عنوان کرد: در صورتی که هر سال از یک نوع سم استفاده شود ممکن است در علف های هرز مقاومت ایجاد شود و دیگر سم برآنها اثر چندانی نداشته باشد.
وی به میزان مصرف سم های مذکور اشاره کرد و گفت: میزان توصیه شده سم توفوردی ۱.۵ لیتر در هکتار و سم گرانستار هم ۲۵ گرم در هکتار است.
مدیرحفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی کردستان عنوان کرد: سال زراعی گذشته عملیات مبارزه با علف های هرز در ۱۱۰ هزار هکتار از مزارع گندم استان انجام شد.

شناسهٔ خبر: ۳۶۰۱۷۰۲ – دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۵ – ۱۲:۱۲لینک گروه تلگرام پایگاه خبرگزاری کردنور

شناسه خبر : 6737

این خبر رو هم ببینید

ستاد مرکزی انتخاباتی آیت الله رییسی در کردستان افتتاح شد

ستاد مرکزی انتخاباتی آیت الله رییسی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری؛ ذیل عنوان شورای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − چهار =