مدیرکل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان غربی: 13 سال دیگر وارد بحران کم آبی می‌شویم/ بعد از تابستان امید به احیاء دریاچه اورمیه کم رنگ‌تر می‌شود  

حسن عباس نژاد گفت: اگر اقدامات لازم برای احیای دریاچه تا نیمه نخست سال جاری انجام نشود متاسفانه جنوب دریاچه را نیز از دست خواهیم داد و امیدها برای احیا کمرنگ تر خواهد شد.
 

 
به گزارش کردپرس، مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی در جلسه مشترک ستاد احیای دریاچه ارومیه با کارگروه استانی که مشروح آن توسط روابط عمومی استانداری این استان منتشر شد، افزود: داشتن منابع انسانی، منابع طبیعی و ذخایر ژنتیکی از سرمایه های مهم هر کشوری محسوب می شود که باید مورد توجه قرار گیرد.
وی اظهار کرد: حفاظت از محیط زیست حصارکشی دور منابع طبیعی نیست بلکه ما در باید در حد ظرفیتهای مورد نیاز از آن برداشت کرده و بقیه را به خوبی برای نسل های آینده حفظ و نگهداری کنیم.
وی افزود: طی چند دهه گذشته رابطه ما با محیط زیست و ذخایر موجود آن به هیچ وجه عادلانه نبوده و مطمئنا عواقب این بی رحمی ها به نوعی به خود انسانها باز می گردد که خشکی دریاچه ارومیه عواقب همین بی عدالتی های انسان با طبیعت است که اکنون مشاهده می کنیم.
عباس نژاد گفت: متاسفانه همه ساله در کشور ما بالغ بر 34 هزار هکتار اراضی قابل کشت از بین می رود و این در حالی است که در شمال استان میزان فرسایش خاک 34 تن در هر هکتار است که بسیار تاسف بار و نگران کننده است.
وی ادامه داد: قبل از انقلاب فقط سه کانون ریزگرد داشتیم که هم اکنون 107 کانون ریزگرد در کشور پدید آمده است.
عباس نژاد گفت: الان در مرحله تنش آبی هستیم ولی 13 سال دیگر وارد مرحله بحران آبی می شویم.
وی یادآور شد: هم اکنون در دنیا فقط 30 درصد منابع آبی خود را برداشت می کنند در حالی که در کشور ما این میزان به 80 درصد می رسد که این امر در واقع نوعی جنگ با طبیعت است.
وی گفت: با توجه به مشکلات پیش رو هر روز از میزان آب دریاچه کم می شود و در حال حاضر 3/2 میلیارد مترمکعب آب در دریاچه ارومیه باقی مانده و در واقع 90 درصد از آب این سرمایه ملی خشک شده است.
 
وی گفت: انتقال آب از جزایر به تالابهای حاشیه دریاچه ارومیه از سد حسنلو، مسیرگشایی و لایروبی 200 کیلومتر از نهرها و مسیرهای سنتی، احیای تالابها، استقرار سیستم تصمیم گیری در حوزه دریاچه ارومیه، اجرای برنامه های اقتصادی و اطلاع رسانی عمومی در خصوص موقعیت دریاچه، مطالعه برای بهره برداری از نمکهای موجود از سطح دریاچه و همکاری مردم می تواند ما را برای رسیدن به اهداف مان یاری کند.
عباس نژاد افزود: میزان شوری آب در دریاچه ارومیه 400 گرم در هر لیتر است که تقریبا دو برابر میزان استاندارد آن می باشد و به حالت فوق اشباع رسیده و این نشانگر روند سریع خشک شدن دریاچه ارومیه و افزایش میزان غلظت نمک در آب است.
وی اظهار کرد: اگر اقدامات لازم برای احیای دریاچه تا نیمه نخست سال جاری انجام نشود متاسفانه جنوب دریاچه را نیز از دست خواهیم داد و امیدها برای احیا کمرنگ تر خواهد شد.
دریاچه ارومیه با مساحت آبریز 51 هزار و 876 کیلومترمربع به طول 140 کیلومتر و عرض 55 کیلومتر، 1267 متر از سطح آبهای آزاد ارتفاع دارد و 102 جزیره کوچک و بزرگ را در خود جای داده است.
 این دریاچه از 17 سال گذشته به علت تغییرات اقلیم و بروز پدیده خشکسالی دچار کم آبی شده که هم اکنون حدود 85 درصد آن خشک شده است.
دریاچه ارومیه در شمال غربی ایران بین دو استان آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی واقع شده و از رودخانه های زرینه رود، سیمینه رود، تلخه رود، گدار، باراندوز، شهرچای، نازلو و زولا تغذیه می شود.

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به چشم انداز صدساله سنندج! / دکتر سید هاشم هدایتی

سنندج همانند هر شهر نامدار دیگر پیشینه ای دارد به قدمت سالیان حیات آن. پیشینه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *