مدیرکل محیط زیست کردستان: وجود ۲۷ هزار خودروی فرسوده درکردستان/۴۰۰ خودرواز رده خارج شده است

سنندج- مدیرکل محیط زیست کردستان با اشاره به وجود ۲۷ هزارخودروفرسوده در استان، گفت: امسال تنها ۴۰۰ خودروی فرسوده در استان از رده خارج شدند و این میزان نسبت به سال۹۳ کاهش قابل توجهی داشته است.

به گزارش خبرنگار مهر، عبدالوحید ریاضی فر امروز شنبه در نشستی با خبرنگاران استان در سنندج که به مناسبت هفته هوای پاک برگزارشد، گفت: در ارتباط با عوامل ایجادکننده آلودگی هوا تنها نمی‌توانیم صنایع را محکوم کنیم چراکه قسمتی ازآلودگی هوا به وجود خودروهای فرسوده و منابع خانگی مربوط می شود.
وی با بیان اینکه سازمان محیط زیست در ارتباط با آلودگی هوا عزم خود را جزم کرده است، عنوان کرد: به همت سازمان لایحه هوای پاک در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است.
وی ادامه داد: پیگیری های دولت تدبیر و امید در حوزه محیط زیست منجر شده بعد از بیست سال استاندارد خروجی صنایع دردستورکار قرار گیرد و به واحدهای صنعتی فرصتی ۶ ماهه داده شده که خود را با استانداردهای جدید تطبیق دهند.
مدیرکل محیط زیست کردستان بیان کرد: در استانداردهای گذشته در بحث خروجی صنایع، فلزات سنگین مطرح نبود که در استاندارد جدید این مهم مورد توجه قرار گرفته است.
ریاضی فر با بیان اینکه آنلاین کردن خروجی صنایع در اولویت قرارداده شده است، اظهارداشت: براساس دستورالعمل جدید ابلاغ شده در حال بررسی واحدهای صنعتی استان که مشمول تجهیز خود ب تجهیزات پایش آنلاین می‌شوند، هستیم.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون در کردستان تنها کارخانه سیمان بیجار مجهز به تجهیزات پایش آنلاین هستند، افزود: واحدهایی هم که مشمول این دستورالعمل نیستند باید اقدام به اجرای طرح خوداظهاری نسبت به اندازه گیری خروجی واحدهای خود کنند.
وی عنوان کرد: به طور کلی از نظر بحث صنایع آلاینده در کردستان مشکل حادی وجود ندارد وآلودگی هم اگر وجود داشته باشد به صورت موردی و آن هم در ارتباط با واحدها و کارگاه‌های کوچک است.
مدیرکل محیط زیست کردستان با اشاره به اینکه تردد تعداد زیادی از خودروهای فرسوده در سطح استان یکی از منابع آلودگی هوا هستند، گفت: براساس آخرین آماری که از سوی پلیس راهنمایی و رانندگی استان در اختیار ما قرار گرفته ۲۷ هزار خودروی فرسوده مدل ۸۳ به پایین در سطح استان در حال تردد هستند.
ریاضی‌فر ادامه داد: در صورتی که تعداد خودروهای فرسوده مذکور نوسازی نشوند در آینده کردستان به استانی با هوای آلوده و ناسالم تبدیل خواهد شد.
وی عنوان کرد: برمبنای آمار مرکز اسقاط خودرو در استان هم در سال ۹۳، ۴ هزار خودروی فرسوده از رده خارج شدند که این میزان از ابتدای امسال تاکنون تنها ۴۰۰ دستگاه خودرو بوده است.
وی بیان کرد: امیدواریم با به فرجام رسیدن برجام ولغو تحریم های ظالمانه شاهد نوسازی خودروهای موجود در سطح شهرها و رونق و پویایی اقتصادی کشورمان باشیم.
مدیرکل محیط زیست کردستان به کیفیت هوای استان در سال جاری و مقایسه آن با سال گذشته اشاره کرد و گفت: از ابتدای سال تا پایان آذرماه امسال شاهد وجود ۱۲۰ روز هوای خوب، ۱۳۴ روز آلودگی کم و ۱۱ روز هوای ناسالم بودیم که این میزان به ترتیب در سال گذشته ۱۳۱، ۱۳۹ و ۶ روز بوده است.
ریاضی فر عنوان کرد: درهمین مقطع زمانی در سال گذشته میزان ذرات آلاینده در هوای استان بالا رفت به گونه ای که وضعیت هوا به رنج خطرناک رسید.
وی بیشترین میزان آلودگی هوای کردستان در حدود یک دهه اخیر را مربوط به سال ۸۸ ذکر کرد و اظهارداشت: در سال ۸۸، ۲۰ روز هوای بسیار ناسالم، ۱۲ روز خطرناک، ۶۳ روز ناسالم، ۱۳۸ روز آلودگی کم و ۵۵ روز هوای خوب در استان داشتیم.
وی بیان کرد: برگزاری دوره ها وکارگاه های آموزشی و بیان مطالب زیست محیطی در نمازجمعه در سطح شهرستان های استان از جمله برنامه های ما در هفته هوای پاک است.
شناسهٔ خبر: 3031642 – شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۴ – ۱۶:۴۷
لینک گروه تلگرام پایگاه خبرگزاری کردنور

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به چشم انداز صدساله سنندج! / دکتر سید هاشم هدایتی

سنندج همانند هر شهر نامدار دیگر پیشینه ای دارد به قدمت سالیان حیات آن. پیشینه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *