خانه / اجتماعی / مدیرکل محیط زیست کردستان خبر داد: نابودی ۲۵ هکتار از اراضی کردستان بر اثر دفن نامناسب زباله

مدیرکل محیط زیست کردستان خبر داد: نابودی ۲۵ هکتار از اراضی کردستان بر اثر دفن نامناسب زباله

مدیرکل محیط زیست استان کردستان از نابودی ۲۵هکتار از اراضی حاصلخیز استان بر اثر دفن نامناسب زباله خبرداد.
 

  
 
به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، ناصح قادری ظهر امروز در جمع خبرنگاران رسانه‌های گروهی استان در سنندج اظهار کرد: هر ساله ۲۲ آوریل مصادف با دوم اردیبهشت به نام روز جهانی زمین نامگذاری شده و هر ساله برنامه‌های مختلفی در این خصوص در سطح جهان اجرا می‌شود.
وی افزود: متأسفانه در سطح جهان اقدامات بسیاری در خصوص تخریب محیط زیست انجام می‌شود و اعلام روز جهانی زمین نیز برای هشدار به این افراد و انسجام فعالیت‌های دولتی و غیردولتی برای حفاظت از منابع محیط زیستی است.
مدیرکل محیط زیست استان کردستان تصریح کرد: سالانه بیش از ۴۱ هزار گونه جانوری و گیاهی بر اثر تخریب محیط زیست منقرض می‌شوند.
قادری افزود: متأسفانه در استان کردستان نیز به دلیل دفن نامناسب زباله هر سال ۲۵ هکتار از اراضی حاصلخیز استان نابود می‌شود.
وی خاطر نشان کرد: یکی دیگر از منابع آلوده‌کننده محیط زیست که سالانه موجب مرگ هزاران پرنده شده و بیش از یک میلیارد متر مکعب از آب‌های شیرین جهان را آلوده می‌کند به فیلترهای سیگار انسان‌ها مرتبط است که متأسفانه پرندگان به جای مواد غذایی از این فیلترهای سمی استفاده می‌کنند و این میزان آلودگی آب شرب ۱۰۰میلیون نفر را تلف می‌کند.
قادری اظهار داشت: متأسفانه در استان کردستان و دیگر استان‌های کشور نیز این مهم صدماتی را به بار می‌آورد که باید با فرهنگ‌سازی و تلاش همگانی این صدمات کاهش یابد.
وی افزود: سرانه تولید زباله در ایران بیش از دو برابر سرانه تولید زباله جهانی بوده و متأسفانه در حوزه مدیریت پسماند نیز با مشکلات بسیاری مواجه هستیم.
مدیرکل محیط زیست استان کردستان به برنامه‌های در نظر گرفته شده برای هفته زمین پاک در سال جاری اشاره کرد و افزود: برگزاری همایش همگانی دوچرخه‌سواری، اهدای خون کارکنان محیط زیست، ارسال پیامک‌های آموزشی، سخنرانی قبل از خطبه‌های نماز جمعه، آزادکردن کبک در قالب مراسمی در روستای شیان سنندج از جمله این برنامه‌هاست.
قادری افزود: برگزاری مسابقه نقاشی کودکان، تجلیل از فعالان عرصه محیط زیست و رفتگران نمونه از جمله این برنامه‌ها به شمار می‌آید.
 
 

شناسه خبر : 9237

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + هفده =