خانه / سیاسی / مدیر آب و خاک جهاد‌ کشاورزی کردستان خبر داداحداث بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی کردستان در سنندج

مدیر آب و خاک جهاد‌ کشاورزی کردستان خبر داداحداث بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی کردستان در سنندج

مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد‌ کشاورزی کردستان از احداث بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی این استان برای تحول در تأمین انرژی طرح‌های آبیاری تحت فشار در سنندج خبر داد.

فرزاد حسنی امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در سنندج، به بهره‌برداری از طرح الگویی استفاده از انرژی خورشیدی در سامانه آبیاری تحت فشار بارانی ایستگاه تحقیقاتی گریزه شهرستان سنندج اشاره کرد و اظهار داشت: این طرح به همت مدیریت آب و خاک جهاد کشاورزی کردستان انجام شد.
وی افزود: با توجه به توسعه روزافزون در استفاده از انرژی خورشیدی در ایران و با تأکید وزارت جهاد کشاورزی در استفاده از این انرژی در طرح‌ها و زمین‌های کشاورزی، این طرح به بهره‌برداری رسید.
مدیر آب و خاک و امور فنی مهندسی سازمان جهاد‌ کشاورزی استان کردستان تصریح کرد: با وجود شرکت‌های فعال در این زمینه و تخصص لازم در استان مدیریت آب و خاک، سازمان جهاد‌ کشاورزی کردستان به منظور رشد و توسعه کشاورزی استان این طرح را به مرحله اجرا در آورد.
حسنی عنوان کرد: ۱۱ هزار و ۱۷۶ حلقه چاه کشاورزی در استان وجود دارد و فقط ۳۳ درصد این تعداد که ۳ هزار و ۷۷۹ حلقه است از انرژی برق استفاده می‌کنند و ۶۷ درصد باقی‌مانده برای تأمین انرژی از گازوئیل استفاده می‌کنند.
وی با بیان اینکه با استفاده از انرژی خورشیدی به عنوان یک انرژی پاک و رایگان، می‌توان انرژی مورد نیاز این چاه ها را تأمین کرد، خاطرنشان کرد: در سال‌های آینده قیمت تمام شده انرژی برق در صنعت کشاورزی افزایش می‌یابد و همچنین انتقال برق به زمین‌های کشاورزی مقرون به صرفه نیست.
مدیر آب و خاک جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: با توجه به این مسائل استفاده از انرژی خورشیدی یک امر ضروری تلقی می‌شود و باید در این زمینه کا‌رهای اساسی صورت گیرد.
وی اظهار داشت: در حال حاضر طرح الگویی استفاده از انرژی خورشیدی در سامانه آبیاری تحت فشار بارانی ایستگاه تحقیقاتی گریزه سنندج با توان ۵/۵ کیلووات به عنوان بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی استان به شمار می‌رود.
حسنی افزود: این طرح برای پمپاژ آب و تأمین فشار لازم در سیستم آبیاری تحت فشار کلاسیک ثابت با آبپاش متحرک برای ۶ هکتار از زمین‌های ایستگاه یاد شده به مرحله بهره‌برداری رسیده است.
مدیر آب و خاک جهاد کشاورزی استان کردستان اظهار داشت: در این طرح از ۳۶ پنل سلول خورشیدی استفاده شده و با آرایش چهار ردیفی و در هر ردیف ۹ پنل با زاویه مناسب بر روی فنداسیون ساخته شده طراحی و نصب شده است.۹۴/۱۲/۱۵ :: ۰۱:۲۹لینک گروه تلگرام پایگاه خبرگزاری کردنور

شناسه خبر : 13883

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =