مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی مطرح کرد:   انتقاد از احداث خط دوم انتقال آب از زرینه رود به تبریز/ کاهش آب سدهای بوکان و مهاباد

کیومرث دانشجو با انتقاد از احداث خط دوم انتقال آب از زرینه رود به تبریز گفت: آب سدهای بوکان و مهاباد بعد از انقلاب به شدت کاهش یافته اند.
 

 
 
 
به گزارش زریان، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی در جلسه هم اندیشی احیای دریاچه ارومیه افزود: عدم مدیریت صحیح مردم و مسوولان طی دو دهه گذشته موجب شده امروز در این جلسه جمع شویم و بحران خشکی دریاچه ارومیه را مطرح کنیم.
وی ادامه داد: مسلما اگر ادعا داریم که باید بخش کشاورزی و مصرف آب در استان محدود شود باید راهکارهای مناسب برای این کار در راستای اشتغالزایی و بهبود معیشت مردم استان جایگزین شود.
دانشجو افزود: بحران کاهش آب دریاچه ارومیه و عدم تامین آب مورد نیاز مشکل بسیار جدی است به طوری که در سد شهرچایی 30میلیون مترمکعب، سد شهید کاظمی 140 میلیون مترمکعب، زرینه رود 158 میلیون مترمکعب، سیمینه رود 227 میلیون مترمکعب و در سد مهاباد 181 میلیون مترمکعب کاهش داشته ایم.
وی ادامه داد: در سالهای قبل از انقلاب در دو سد مهاباد و بوکان یک میلیارد مترمکعب آب ذخیره شده داشتیم در حالی که بعد از انقلاب با اضافه شدن سدهای متعدد این میزان 460 میلیون مترمکعب بوده است.
مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: تمامی تصمیم های دولتی با مشارکت مردم معنا پیدا کرده و به بهترین وجه اجرا می شود و در موضوع نجات دریاچه ارومیه نیز می توان با مشارکت مردمی بیشترین اثر را در احیای دریاچه گذاشت.
به گزارش مهر، دانشجو با اشاره به اینکه زرینه رود مهمترین منبع تغذیه آبی دریاچه ارومیه بود، افزود: متاسفانه سالانه 367 میلیون متر مکعب از این رودخانه به اسم آذربایجان غربی برداشت، ولی در نهایت به آذربایجان شرقی تخصیص یافته و برای تامین نیازهای بخشهای مختلف توزیع می‌شود.
وی با انتقاد از احداث خط دوم انتقال آب از زرینه رود برای تامین آب شرب تبریز با توجه به کمبود آب در منطقه و نیاز آبی دریاچه ارومیه، اظهار داشت: در صورت احداث خط دوم انتقال آب از زرینه رود برای تامین آب شرب تبریز با احتساب میزان برداشتهای قبلی، برداشت آب توسط آذربایجان شرقی از این رودخانه به 524 میلیون متر مکعب در سال افزایش یافته که قابل قبول نیست و باید در اجرای این طرح بازنگری لازم انجام شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی با عنوان اینکه با احتساب میزان برداشت‌ها و نیازهای آبی منطقه به رودخانه زرینه‌رود و کاهش میزان بارندگی‌ها در دراز مدت با کمبود 157 میلیون متر مکعبی آب در سد زرینه رود مواجه خواهیم شد، گفت: اگر طرح‌های در دست اجرا را نیز در نظر بگیریم در شرایط فعلی کمبودها 634 میلیون متر مکعب بوده و اگر مدیریت نشود موجب ایجاد تنش و بحران در منطقه خواهد شد.
بحران کم آبی سالهای اخیر باعث خشک شدن بیش از 85 درصد دریاچه ارومیه و تبدیل آن به نمکزار شده که خطری جدی برای استان و بخش عظیمی از کشور است.
 
 

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به چشم انداز صدساله سنندج! / دکتر سید هاشم هدایتی

سنندج همانند هر شهر نامدار دیگر پیشینه ای دارد به قدمت سالیان حیات آن. پیشینه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *