خانه / اجتماعی / مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی مطرح کرد:   انتقاد از احداث خط دوم انتقال آب از زرینه رود به تبریز/ کاهش آب سدهای بوکان و مهاباد

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی مطرح کرد:   انتقاد از احداث خط دوم انتقال آب از زرینه رود به تبریز/ کاهش آب سدهای بوکان و مهاباد

کیومرث دانشجو با انتقاد از احداث خط دوم انتقال آب از زرینه رود به تبریز گفت: آب سدهای بوکان و مهاباد بعد از انقلاب به شدت کاهش یافته اند.
 

 
 
 
به گزارش زریان، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی در جلسه هم اندیشی احیای دریاچه ارومیه افزود: عدم مدیریت صحیح مردم و مسوولان طی دو دهه گذشته موجب شده امروز در این جلسه جمع شویم و بحران خشکی دریاچه ارومیه را مطرح کنیم.
وی ادامه داد: مسلما اگر ادعا داریم که باید بخش کشاورزی و مصرف آب در استان محدود شود باید راهکارهای مناسب برای این کار در راستای اشتغالزایی و بهبود معیشت مردم استان جایگزین شود.
دانشجو افزود: بحران کاهش آب دریاچه ارومیه و عدم تامین آب مورد نیاز مشکل بسیار جدی است به طوری که در سد شهرچایی ۳۰میلیون مترمکعب، سد شهید کاظمی ۱۴۰ میلیون مترمکعب، زرینه رود ۱۵۸ میلیون مترمکعب، سیمینه رود ۲۲۷ میلیون مترمکعب و در سد مهاباد ۱۸۱ میلیون مترمکعب کاهش داشته ایم.
وی ادامه داد: در سالهای قبل از انقلاب در دو سد مهاباد و بوکان یک میلیارد مترمکعب آب ذخیره شده داشتیم در حالی که بعد از انقلاب با اضافه شدن سدهای متعدد این میزان ۴۶۰ میلیون مترمکعب بوده است.
مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: تمامی تصمیم های دولتی با مشارکت مردم معنا پیدا کرده و به بهترین وجه اجرا می شود و در موضوع نجات دریاچه ارومیه نیز می توان با مشارکت مردمی بیشترین اثر را در احیای دریاچه گذاشت.
به گزارش مهر، دانشجو با اشاره به اینکه زرینه رود مهمترین منبع تغذیه آبی دریاچه ارومیه بود، افزود: متاسفانه سالانه ۳۶۷ میلیون متر مکعب از این رودخانه به اسم آذربایجان غربی برداشت، ولی در نهایت به آذربایجان شرقی تخصیص یافته و برای تامین نیازهای بخشهای مختلف توزیع می‌شود.
وی با انتقاد از احداث خط دوم انتقال آب از زرینه رود برای تامین آب شرب تبریز با توجه به کمبود آب در منطقه و نیاز آبی دریاچه ارومیه، اظهار داشت: در صورت احداث خط دوم انتقال آب از زرینه رود برای تامین آب شرب تبریز با احتساب میزان برداشتهای قبلی، برداشت آب توسط آذربایجان شرقی از این رودخانه به ۵۲۴ میلیون متر مکعب در سال افزایش یافته که قابل قبول نیست و باید در اجرای این طرح بازنگری لازم انجام شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی با عنوان اینکه با احتساب میزان برداشت‌ها و نیازهای آبی منطقه به رودخانه زرینه‌رود و کاهش میزان بارندگی‌ها در دراز مدت با کمبود ۱۵۷ میلیون متر مکعبی آب در سد زرینه رود مواجه خواهیم شد، گفت: اگر طرح‌های در دست اجرا را نیز در نظر بگیریم در شرایط فعلی کمبودها ۶۳۴ میلیون متر مکعب بوده و اگر مدیریت نشود موجب ایجاد تنش و بحران در منطقه خواهد شد.
بحران کم آبی سالهای اخیر باعث خشک شدن بیش از ۸۵ درصد دریاچه ارومیه و تبدیل آن به نمکزار شده که خطری جدی برای استان و بخش عظیمی از کشور است.
 
 

شناسه خبر : 9251

این خبر رو هم ببینید

نماینده بوکان خواستار تعیین جایزه موسیقی استاد «حسن زیرک» شد

نماینده بوکان در مجلس شورای اسلامی خواستار تعیین جایزه موسیقی استاد «حسن زیرک» شود و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 5 =