خانه / اجتماعی / مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران کردستان: ۱۰۰۰ نفر کردستانی در بمباران های رژیم بعث عراق شهید شدند

مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران کردستان: ۱۰۰۰ نفر کردستانی در بمباران های رژیم بعث عراق شهید شدند

سنندج- مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران کردستان عنوان کرد: هزار نفر از مردم استان کردستان تنها در بمباران های مناطق مسکونی رژیم بعث عراق در زمان جنگ تحمیلی شهید شدند.

محمد سلیمانی امروز دوشنبه در نشستی با جمعی از خبرنگاران خبرگزاری های استان در سنندج که به مناسبت فرارسیدن سالگرد واقعه ۲۸ دی ماه سال ۶۵ برگزار شد، گفت: کردستان یکی از پنج استان درگیر جنگ تحمیلی درکشورمان است که  بارها مورد بمباران هواپیماهای رژیم بعث عراق قرار گرفته است.
وی با اشاره به اینکه بیش از هزار نفر از مردم استان در بمباران های رژیم بعثی به شهادت رسیدند، بیان کرد: بمباران ۱۵ خرداد سال ۶۳ بانه، ۱۹ اسفند سال ۶۳ مریوان و ۲۸ دی ماه سال ۶۵ سنندج از جمله حملات هوایی رژیم بعث عراق به این خطه از میهن اسلامیان است.
وی ادامه داد: در ۲۸ دی ماه سال ۶۵ هواپیماهای عراقی ۱۸ نقطه از شهر سنندج را آماج حملات خود قرار دادند و در این حادثه ۲۲۰ نفر از مردم این شهر به شهادت رسیدند و بیش از ۱۲۳ نفر هم به درجه جانبازی نائل آمدند.
مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران کردستان از چاپ کتاب دی ماه خونین و روایت زندگی شهدای ۲۸ دی سال ۶۵ سنندج خبرداد و گفت: این کتاب در مراسم گرامیداشت یادوخاطره شهدای ۲۸ دی که فردا با حضور قائم مقام رییس بنیاد شهید و امورایثارگران  برگزار می شود، رونمایی خواهد شد.
سلیمانی که خود گردآوری وتدوین این کتاب را انجام داده است، بیان کرد: این کتاب به همت اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان در تیراژ هزار نسخه به چاپ رسیده است.
وی با اشاره به اینکه در مقدمه این کتاب به زوایای واقعه ۲۸ دی سنندج پرداخته شده و در ادامه نیز شهدای این واقعه معرفی و زندگینامه آنان بازگو شده است، عنوان کرد: هدف از چاپ این کتاب آشنایی آحاد مختلف جامعه به ویژه نسل جوان و نوجوان با مقاومت های مردم این دیار در زمان جنگ تحمیلی است.
سلیمانی اظهارداشت: بنیاد شهید و امور ایثارگران به عنوان دستگاه متولی خدمت به شهدا و ایثارگران به خانواده ها و بازماندگان شهدای این واقعه نیز در زمینه های مختلف مسائل معیشتی، اجتماعی، فرهنگی و غیره خدمات ارائه می دهد.
وی اضافه کرد:  در راستای زنده نگه داشتن یاد و نام شهدای واقعه ۲۸ دی در استان فعالیت هایی از جمله نامگذاری اماکنی با نام شهدای ۲۸ دی، نامگذاری چندین مکان آموزشی و بهداشتی با نام این شهدا و همچنین نامگذاری بسیاری از کوچه های محل سکونت آنان با نام شهدا بصورت خاص انجام شده است.

شناسهٔ خبر: ۳۸۷۸۶۸۲ – دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۵ – ۱۴:۲۹

شناسه خبر : 6489

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 15 =