خانه / اقتصادی / مدیر کل بین‌الملل بانک مرکزی اعلام کرد: آمریکایی‌ها در پسابرجام هم نمی‌توانند با ایرانی‌ها همکاری کنند

مدیر کل بین‌الملل بانک مرکزی اعلام کرد: آمریکایی‌ها در پسابرجام هم نمی‌توانند با ایرانی‌ها همکاری کنند

مدیرکل بین‌الملل بانک مرکزی با اشاره به لغو تحریم‌های بانکی اروپا و آمریکا پس از اجرای برجام، گفت: اشخاص و موسسات مالی آمريکايی پس از لغو تحریم‌ها هم نمی‌توانند با اشخاص ایرانی همکاری کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسين يعقوبي مياب با اشاره به از سرگیری حمايت‌هاي مالي از جمله کمک مالي و وام‌هاي ترجيحي به دولت ايران گفت: کمک مالی و وام‌های ترجیحی به این صورت است که موسسات بین المللی می توانند نسبت به ارائه وام‌های توسعه ای برای تامین مالی پروژه های عمرانی کشور در چارچوب ضوابط متعارف بین‌المللی اقدام کنند.
مدیرکل بین‌الملل بانک مرکزی با تاکید بر دستاوردهاي کلان اجراي برجام در بانکداري ایران از لغو تحریم‌های بانکی اروپا و تحریم‌های ثانویه آمریکا خبر داد.
وی افزود: با اجرایی شدن برجام، تمام تحريم‌‌هاي مالي از جانب اتحاديه اروپا لغو‌ و دسترسي به منابع ارزي ایران در تمام کشورها و امکان نقل و انتقال آنها میسر خواهد شد، ضمن آنکه تمام منابع مالي و اقتصادي متعلق به اشخاص حقيقي، حقوقي و نهادها از جمله بانک‌ها و موسسات مالي ايراني، بانک مرکزي و افرادي که از ليست‌هاي تحريم خارج شده‌اند، آزاد و در اختیار ایران قرار می گیرد.
یعقوبی میاب با بیان اینکه در شرایط بعد از اجرای برجام نقل و انتقال منابع بين اشخاص حقيقي، حقوقي خارجي و ايراني مجاز می‌شود، اضافه کرد: مشارکت و روابط کارگزاري بانکي فيمابين بانک‌هاي ايراني و خارجي گسترش می یابد و فعاليت‌هاي متعارف بانکي همچون گشايش اعتبار اسنادي و صدور ضمانت‌نامه بانکي انجام می شود.
وی از جمله دستاوردهای شرایط بعد از اجرای برجام را کاهش هزينه عمليات ارزي و به تبع آن کاهش هزينه کالاهاي وارداتي دانست و تاکید کرد: شعب بانکي، شرکت‌هاي تابعه يا دفاتر نمايندگي بانک‌هاي ايراني در خارج از کشور امکان افتتاح خواهند شد و بانک‌هاي خارجي در منطقه اصلي و مناطق آزاد ايران نیز متقابلا مجاز به این نوع فعالیت ها می شوند.
مدیرکل بین‌الملل بانک مرکزی، مجاز شدن ارائه خدمات پيام‌رساني مالي به اشخاص حقيقي و حقوقي از جمله سويفت را از دستاوردهای مهم بعد از برجام برای نظام بانکی عنوان کرد و گفت: بر این اساس تمام خدمات مرتبط امور مالي و بانکي شامل کمک‌هاي فني، آموزشي، بيمه، بيمه اتکايي، حمل‌ونقل، واسطه‌گري و هرگونه خدماتي که به طور متعارف براي انجام اين فعاليت‌ها لازم است، برای نظام بانکی مهیا خواهد شد.
یعقوبی با بیان اینکه تحريم‌‌هاي مرتبط با خريد، پذيره‌نويسي يا تسهيل انتشار ديون حاکميتي ايران، شامل اوراق قرضه دولتي لغو می شود افزود: همچنین تحريم‌هاي مرتبط با طلا و ديگر فلزات گران بها و خدمات مرتبط با آنها لغو خواهد شد.
این مقام مسئول در بانک مرکزی‌، لغو تحريم‌هاي ثانويه آمريکا و آزاد شدن خريد و فروش اسکناس این کشور به دولت ايران را با اجرایی شدن برجام امکان‌پذیر خواند و تصریح کرد: ‌البته باید یادآور شد که با رفع يا تعليق تحريم‌هاي آمريکا بعد از اجراي برجام، اشخاص و موسسات مالي آمريکايي نمي‌توانند با اشخاص ایرانی همکاري کنند.
شناسهٔ خبر: ۳۰۲۶۱۸۲ – شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۴ – ۱۶:۵۲
لینک گروه تلگرام پایگاه خبرگزاری کردنور

شناسه خبر : 1283

این خبر رو هم ببینید

استاندار آذربایجان‌غربی: تعدد دستگاه‌های تصمیم گیر در مرزها مانعی برای توسعه است

استاندار آذربایجان‌غربی با تاکید بر ضرورت توسعه پایانه‌های مرزی و مدیرت واحد در مرزهای استان، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 9 =