خانه / سیاسی / مذاکره با آمریکا درباره موضوعی دیگر خنده دار است

مذاکره با آمریکا درباره موضوعی دیگر خنده دار است

رئیس جمهور گفت: برخی می گویند تعهدی که قبلا با هم بستیم، این فعلا قرص و محکم نباشد و بیاییم درباره موضوع دیگری با هم مذاکره کنیم؛ این حرفی خنده دار در تاریخ است.

حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه رای اعتماد به وزرای پیشنهادی علوم و نیرو در مجلس شورای اسلامی در بخشی از اظهارات خود به بدعهدی های آمریکا اشاره کرد و گفت: یکی از راه های تعامل ملت ها در طول تاریخ، بستن پیمان با هم بوده است. اصل وفای به عهد فراملی فرادینی است. این موضوع اصلی است که همه انسان های عاقل و با تدبیر، به عنوان اصلی مهم به آن احترام گذاشتند.
وی ادامه داد: معیاری برای تمدن یک دولت، وفای به عهد است. اگر آن دولت وفای به عهد نکرد، اعتبار خود را در افکار عمومی به حراج گذاشته است.
رئیس جمهور تصریح کرد: اگر درباره تعهدی بین المللی، آمریکا بگوید که من نسبت به آن متعهد نیستم -با این استدلال به سر دولت قبلی کلاه رفته است – هر دولتی می تواند این حرف را بزند.
روحانی اضافه کرد: پس تداوم تعهدها چه می شود؟ تعهد که دو ساله یا چهار ساله نیست بلکه تعهد ملت با ملت و یک نظام با نظام است. تعهد یک رژیم با یک نظام بزرگ نه تنها ایران بلکه با چهار کشور دیگر است.
روحانی گفت: داستان مضحکی در هفته های اخیر اتفاق افتاده و آن اینکه برخی می گویند تعهدی که قبلا با هم بستیم، این فعلا قرص و محکم نباشد و بیاییم درباره موضوع دیگری با هم مذاکره کنیم؛ این حرفی خنده دار در تاریخ است.
رئیس جمهور در همین باره افزود: فردی تعهدی می بندد و می گوید من پای پیمانم تا آخر ایستاده ام و به دقت اجرا می کنم و جایزه من این است که درباره موضوع دوم صحبت کنیم اما کسی که همان تعهد اول را زیر پا می گذارد، دارد با زبان عمل اعلام می کند که من اهل مذاکره نیستم.
وی اظهار کرد: آمریکایی ها دارند اعلام می کنند که ما اهل مذاکره و پیمان نیستیم؛ ما اصول اخلاقی و اصول بین المللی را نمی شناسیم. اگر کشوری در این مسیر قرار گرفت، آیا کشور دیگری می تواند به آن اعتماد کند؟
روحانی تصریح کرد:  آمریکا دارد امروز به برخی کشورهای شرق آسیا پیغام می دهد که بیایید با ما مذاکره کنید. مگر دیوانه شده اند که بخواهند با شما مذاکره کنند؟ شما دارید مذاکره دیروز را زیر پا می گذارید، شما به مذاکره امضا شده ای که به تایید شورای امنیت سازمان ملل رسیده، بی اعتنا هستید، حالا بیایند با شما مذاکره کنند؟
رئیس جمهور گفت: آمریکا باید با این شیوه ای که در پیش گرفته، آینده مذاکره و تعهدات خود را نسبت به کشورهای دیگر برای همیشه کنار بگذارد. ایران در مذاکرات به تعهدات خود عمل کرده است، اما آن ها می گویند که چرا ایران از لحاظ دفاعی و نظامی توانمند است و چرا کشورهای منطقه به ایران احترام می گذارند؟ این مشکل چه کسی است؟ این مشکل شما آمریکایی هاست، شما وارد منطقه شدید و امنیت عراق، افغانستان به هم زدید و با آوردن تروریسم در منطقه، امنیت سوریه را به هم ریختید.
روحانی ادامه داد: شما امنیت لبنان را به هم ریختید، شما که تروریسم را پرورش دادید، باید جایزه بگیرید یا کشوری که به کمک مردم عراق رفته؟ شما نسبت به آن کشوری که افتخار ملت های دیگر بوده، ادعا می کنید که مداخله کرده است.
وی گفت: شما می خواستید عراق را تجزیه کنید، این ملت های منطقه بودند که اجازه ندادند تمامیت ارضی‌شان خدشه دار شود. اگر قرار است که شما نسبت به این مسائل اعتراض کنید، ما از شما می پرسیم که ملت ایرانی که حامی کشورهای مظلوم در برابر تروریسم و تجزیه طلبی بوده، رفتار این کشور از نظر شما مطلوب نیست اما شمایی که امنیت را به هم زدید و داعش را به وجود آوردید و طالبان را ساختید و منافقان را پناه دادید و شمایی که به ملت ایران در طول تاریخ ظلم کردید، شما سکوی نفتی ملت ایران را زدید، آیا سکوی نفتی میدان جنگ بود؟
روحانی تصریح کرد: شما در داستان طبس وارد خاک ایران شدید اما قبول ندارید که کشور متجاوز هستید. شما هواپیمای مسافربری ما را مورد هدف قرار دادید اما قبول ندارید که متجاوز هستید. شما بارها بی ادبانه ملت ایران را تروریست خطاب کردید. ملت ایران منافقین و دیگر گروه های تروریست را از این کشور بیرون کردند و تروریسم را در کشورهای دیگر به زانو درآوردند.
روحانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ما برای دفاع از تمامیت ارضی و ملی‌مان به هر سلاحی نیاز داشته باشیم، در ساختن آن، در تولید آن و انبار کردن آن و در زمان لازم برای دفاع خودمان از استفاده آن تردید نخواهیم کرد.
رئیس‌جمهور افزود: شما بدانید ما موشک را ساختیم، می‌سازیم، خواهیم ساخت و این با هیچ یک از مقررات بین‌المللی در تناقض و تنافی نیست با قطعنامه ۲۲۳۱ هم در تضاد نیست. ما راه دفاع‌مان و راه منافع ملی‌مان و امنیت ملی‌مان را با همه قدرت ادامه خواهیم داد و بدانید هر نقض عهدی بکنید، به ضرر شما خواهد بود و جمهوری اسلامی ایران پاسخ قاطع را به شما خواهد داد.

شناسه خبر : 11321

این خبر رو هم ببینید

امیر دریادار ایرانی: امروز هیچ قدرتی توان تجاوز به مرزهای دریایی ایران را ندارد

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: امروز به واسطه اقتداری که در مرزهای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × یک =