مرادي: شهرستان سقز مهد تمدن و فرهنگ در استان كردستان است

سنندج – رئيس دانشگاه پيام نور كردستان شهرستان سقز را مهد فرهنگ و تمدن در اين استان عنوان كرد

به گزارش خبرنگار مهر، اسكندر مرادی شامگاه پنج شنبه در سمینار یك روزه شاره كم سقز كه به همت دانشگاه پیام نور برگزار شد، اظهار داشت: شهرستان سقر به دلیل پیشینه ای كه دارد مهد تمدن و فرهنگ در استان كردستان به شمار می رود و به همین دلیل باید این ویژگی بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد.
 
وی با اشاره به اهمیت برگزاری این گونه برنامه ها در دانشگاه ها و مراكز آموزش عالی در استان كردستان، گفت: برگزاری همایش و برنامه های فرهنگی در این شهرستان در جهت توسعه فرهنگی باید ادامه داشته باشد.
 
رئیس دانشگاه پیام نور استان كردستان افزود: در رویکرد جدید دانشگاه ها و مراکز پژوهشی، همایش ها و برنامه هایی متعددی اجرا می شوند که بیشترین ارتباط با بطن جامعه و زندگی مردم داشته باشد و سمینار “شاره که م سه قز” با این رویکرد برگزار شد.
 
وی در بخش دیگری از سخنان خود خواستار مساعدت مسئولین جهت ساخت مجتمع فرهنگی و سالن اجتماعات در پیام نور سقز شد و افزود: حمایت از مراكز آموزش عالی زمینه را برای توسعه همه جانبه فراهم می كند.
 
مرادی گفت: به منظور پاسداشت زحمات و فعالیت چهره های ماندگار و پژوهشگر و الگوسازی برای نسل جوان، کنگره بزرگداشت عمر فاروقی و چهره های ماندگار سقز توسط دانشگاه پیام نور با حمایت و همکاری نماینده مردم شهرستان های سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی در بهار ۹۴ برگزار خواهد شد.
 
معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان سقز نیز در این نشست با اشاره به اینکه کردها اصیل ترین قوم ایرانی هستند، گفت: شهرستان سقز با قدمت تاریخی و سابقه درخشان فرهنگی دارای ظرفیت ها و پتانسیل های زیادی برای نیل به توسعه و تاثیرگذاری در منطقه می باشد، لذا وظیفه همه ماست که برای بالفعل ساختن این ظرفیت ها تلاش بکنیم
 
علی اکبر ورمقانی توجه به پیوست فرهنگی در اجرای طرح های عمرانی و توسعه ای را مهم ارزیابی کرد و گفت: از دانشگاهیان و صاحب نظران انتظار داریم در تهیه پیوست های فرهنگی و طرح های پژوهشی با رویکرد عملیاتی و کاربردی دستگاه های اجرایی را یاری نمایند.
 
در ادامه این سیمنار كه علاوه بر نماینده سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی، جمعی از چهره های علمی و فرهنگی شهرستان سقز نیز حضور داشتند، چندین مقاله و سخنرانی توسط محققین و نویسندگان سقزی ارائه شد.
 
در پایان مراسم، دکتر صالح امین پور معاون دانشگاه پیام نور سقز، ضمن تشکر از مشارکت گسترده مردم شهرستان سقز خصوصاً نویسندگان و فرهیختگان در این سمینار، خواستار مساعدت مسئولین جهت توسعه سمینارها و برنامه های فرهنگی، برگزاری هفته فرهنگی سقز، پاسداشت سرمایه ها و تجلیل از چهره های فرهنگی، استفاده از نظرات فرهنگ دوستان و حمایت از تولیدات فرهنگی و هنری فاخر در مورد سقز، حمایت مسئولین جهت راه اندازی مرکز تاریخ شفاهی سقز در دانشگاه پیام نور، توجه به مبلمان شهری و پیوست های فرهنگی طرح های شهرسازی شد.
 

این خبر رو هم ببینید

روز قلم، این شمشیر غلاف نشدنی عدالت مبارک/ تانیا شعفی

روز قلم، را تنها با یک بیت شعر از «احمد خانی»، شاعر و نویسنده کُرد، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *