مراد قاراییلان: اگر ترکیه به کردستان سوریه حمله کند ما نیز به ترکیه حمله خواهیم کرد

آشکار عرض می کنم اگر ارتش ترکیه به کردستان سوریه حمله کند ما نیز به آنان حمله خواهیم کرد. آن موقع تمام ترکیه به صحنه جنگ مبدل خواهد شد

به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری CNNturk، مراد قاراییلان، عضو شورای رهبری پ.ک.ک در اظهاراتی با اشاره به تحولات کردستان سوریه اعلام کرد: با این که نیروهای دولت اسلامی عراق و شام (داعش) در کردستان سوریه منطقه ای به صورت کامل تحت کنترل خود ندارند ولی با این وجود ورود نظامیان آنان به کوبانی دلیل ضعف نیروهای نظامی کرد YPG بود. در اطراف کوبانی خندق هایی با عمق 5 متر کنده شده است که این خندق ها تمام کوبانی را احاطه کرده اند. تنها در 3 نقطه که تحت کنترل نیروهای نظامی کرد قرار دارد پل هایی تعبیه شده و راه ورود و خروج به کانتون کوبانی است. خلاصه آن که ضعف از کجا بوده و چگونه نیروهای نظامی دولت اسلامی عراق و شام (داعش) از خلا نظامیان کرد استفاده کرده و وارد شهر شده اند باید توسط حزب اتحاد دموکراتیک سوریه (PYD) و شاخه نظامی آن YPG بررسی شده و جدی گرفته شود.
وی در ادامه اظهارات خود به ارزیابی ورود ارتش ترکیه به شمال سوریه پرداخته و عنوان کرد: مداخله نظامی ترکیه در شمال سوریه به این راحتی هم نخواهد بود. در این خصوص حساسیت های منطقه ای و بین المللی وجود دارد که نسبت به بر هم خوردن تعادل منطقه واکنش نشان خواهند داد. دولت ترکیه به راحتی نمی تواند هر آن چه دلش می خواهد انجام دهد. اقدام نظامی ترکیه در شمال سوریه این کشور را با مشکلات جدی روبه رو خواهد کرد. در این جا کاملا مشخص است که رجب طیب اردوغان و حزب عدالت و توسعه دلیل شکست انتخاباتی خود را کردها می دانند.
قاراییلان خاطرنشان کرد: اگر نیروهای مسلح ترکیه و یا هر نهاد دولتی و حکومتی دیگر در ترکیه تصمیم به مداخله نظامی در کانتون های کردستان سوریه بگیرند؛ این مداخله به معنی مداخله علیه تمام کردهای خاورمیانه قلمداد خواهد شد. برای ما فرقی نمی کند؛ حمله به کوبانی حمله به دیاربکر است و هیچ فرقی ندارد. به خصوص این که در 3 – 2 سال اخیر این همه احساسات کردهای جهان در کردستان سوریه جریحه دار شده است. آشکار عرض می کنم اگر ارتش ترکیه به کردستان سوریه حمله کند ما نیز به آنان حمله خواهیم کرد. آن موقع تمام ترکیه به صحنه جنگ مبدل خواهد شد.

این خبر رو هم ببینید

دلنوشته عبدالسلام كريمي در پي شهادت رئيس‌جمهوري اسلامي ايران و هيأت همراه

سقوط بالگرد حامل آيت‌الله رئيسي؛ خادم محبوب مردم ايران، دكتر امير عبدالهيان؛ ديپلمات نجيب، آیت‌الله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *