مراسم یابود «احمد قاضی» و «احمد شریفی» در سنندج برگزار می شود

سنندج-مدیر مرکز پژوهش های کردستان شناسی دانشگاه کردستان گفت: توسط این مرکز و با همکاری چند موسسه فرهنگی و اهالی فرهنگ و ادب کردستان در اواسط هفته جاری مراسم یابود و بزرگداشت اساتید برجسته کُرد احمد قاضی و احمد شریفی در سنندج برگزار می شود.

دکتر امید قادر زاده در گفتگو با خبرگزاری کردپرس اظهار داشت: نویسندگان و اساتید برجسته کُرد مرحومان احمد قاضی و احمد شریفی از چهره های فعال، صاحب اثر و نامدار عرصه ادب و فرهنگ ایران و به ویژه کرد هستند که طی سالها تلاش و کوشش و هنرنمایی خدمات ارزشمند و شایسته ای را به ادب و فرهنگ ایران و به ویژه کردها ارائه داده اند و خدمات و تلاش و آثار آنان ماندگار و فراموش شدنی هم نیست.
دکتر قادر زاده افزود: چون مراسم تشییع و ختم این فرهیختگان کرد در شهر مهاباد برگزار شد و تعداد زیادی هم از اهالی ادب و فرهنگ کردستان در مراسم ختم آنها حضور پیدا کردند اما چون این مهم برای همه فعالان این عرصه ها میسر نشد و همچنین این اساتید خدمات ماندگار و نتیجه بخشی را به فرهنگ و ادب کُرد ارائه دادند برگزاری یک مراسم یادبود و بزرگداشت به پاس سالها زحمتشان در سنندج در دستور کار این مرکز قرار گرفت.
وی تصریح کرد این مراسم توسط مرکز پژوهش های کردستان شناسی دانشگاه کردستان و همکاری شخصیت های فرهنگی و ادبی و دانشگاهی و چند مرکز فرهنگی مانند مؤسسه زبان راژه، انجمن تجلیل از مفاخر کردستان و چاپ معلم سنندج در روز سه شنبه از ساعت 17 الی 20 با حضور نویسندگان، ادباء، هنرمندان، فعالان فرهنگی و مردم فرهنگ دوست و قدرشناس کردستان در سالن مولوی دانشگاه کردستان در سنندج برگزار می شود و حضور برای عموم علاقمندان و شهروندان در این مراسم آزاد است.
قادر زاده افزود: اجرای سخنرانی در ارتباط با زندگی، آثار و شخصیت این دو استاد برجسته کرد، پنل تخصصی در ارتباط با بررسی آثار آنان، پخش کلیپ مرتبط، قرائت شعر توسط شاعران همکار این دو نویسنده و محقق کُرد و با حضور خانواده این مرحومان و ادباء و نویسندگان و محققانی و اساتیدی همچون: احمد بحری، دکتر فردین اخلاقیان، عطاء نهایی، ماجد مردوخ روحانی، دکتر بختیار سجادی، عدنان برزنجی، فتاح امیری، جلال ملکشاه، نسرین جعفری و… بخش های از این مراسم یادبود و بزرگداشت است که در آن روز برگزار می شود.
به گزارش کردپرس روز یکشنبه 17 خرداد ماه نویسنده، مترجم، رزونامه نگار و ادیب برجسته کرد مرحوم احمد قاضی به علت بیماری در شهر تهران دارفانی را وداع گفت و روز دوشنبه 18 خرداد در محل مقبرالشعرا شهر مهاباد تشییع و به خاک سپرده شد.
احمد قاضی سال 1315 در قاضی آباد شهر مهاباد به دنیا آمد و در دانشگاه تهران موفق به اخذ مدرک لیسانس زبان و ادبیات انگلیسی شد و از سال 1365 به مدت 20 سال سردبیری مجله ادبی فرهنگی سروه را برعهده داشت.
وی در طول حیات ادبی خود شاهکارهای ادبی و جهانی زیادی از جمله دن کیشوت و گیل گمش را به زبان کردی ترجمه کرد.
آثار این مرحوم در عرصه زبان و ادب و فرهنگ کردی نیز شامل: باقه بین، دستور زبان کردی به دو زبان، جمع و اصلاح دیوان سیف القضات، ترجمه دیوانی سه یرو سه مه ره، ترجمه گیل گمش، ترجمه دو جلدی دون کیشوت، کتک و مشک بوده و نسل اژدها، دوقلوهای عجیب، کوهسار حقیقت، عصر غول ها، صدام و بحران خلیج، ژانی گه ل، کردستان بعد از جنگ خلیج فارس و خلاصه تاریخ کردستان بخشی از آثار این شخصیت برجسته ادبی و فرهنگی به زبان فارسی است.
گفتنی است «احمد شریفی فر» مشهور به «کاک احمد شریفی» نویسنده، ادیب و تاریخ نگار کرد روز چهارشنبه (20 خرداد) به علت کهولت سن و بیماری در بیمارستان شهر مهاباد در گذشت.
شریفی فر محقق و پژوهشگر بازنشسته صدا و سیمای مرکز مهاباد از سال 1351 تا کنون (حدود 40 سال) در مراکز کرمانشاه، سنندج و مهاباد مشغول بوده است.
وی علاوه بر تالیف و چاپ دو کتاب «روزنامه نگاری در کردستان» و «اسامی دختران و پسران کردی» حدود 500 مقاله تحقیقی و فرهنگی به زبانهای کردی و فارسی به رشته تحریر در آورده که بسیاری از آن‌ها در جراید داخلی و نیز جراید و مطبوعات کشورهای ترکیه، عراق و کشورهای اروپایی به چاپ رسیده است.
از جمله مقالات ایشان می‌توان به جنایات بعثی (1359)، عشایر بارزان، عشایر شکاک، شرح حال مصطفی شوقی، نوروز و آیین‌های ملی و مذهبی در مهاباد اشاره کرد.
شریفی پژوهش‌های متعددی نیز در کارنامه دارد که مهم‌ترین آن‌ها بازی‌های محلی منطقه مهاباد، علما، عرفا و ادبای مکریان و داستان‌های کردی منطقه مهاباد است. از احمد شریفی ترجمه چندین کتاب نیز به چاپ رسیده است که سفرنامه رانیون به کردستان، مراسم عروسی در مهاباد پنجاه سال پیش و بیوگرافی کتب کردی تعدادی از این کتاب‌ها است.

این خبر رو هم ببینید

کردهای صاحب منصب در حکومت قاجاریه/ عمر فاروقی

پس از انقراض زندیه و کشیدن ارکان حکومتی بطرف خراسان و بخصوص مشهد مقدس حکام …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *