خانه / سیاسی / مرگ هفت هزار آواره ایزدی شنگال راتهدید می کند

مرگ هفت هزار آواره ایزدی شنگال راتهدید می کند

گرسنگی و مرگ جان بیش از هفت هزار آواره‌ ایزدی شنگال که‌ به دنبال یورش داعش به کوه‌ها اطراف شهر پناه برده اند را تهدید می کند

مروان سیدو یکی از آوارگان ایزدی در کوه شنگال در گفتگو با خبرنگار کردپرس گفت: بیش از هفت هزار نفر از ساکنان منطقه شنگال از ترس قتل عام توسط داعش به کوه شنگال پناه برده اند و ۷۵۰ نیروی مسلح که اکثر ایزدیان شنگالی هستند در نواحی جنوبی کوه برای محافظت از آوارگان مستقر شده اند.
مروان سیدو افزود: مناطقی که آوارگان در آن ساکن شده اند به‌ دربد کوه، معروف است، منطقه ای تقریباً امن که نیروهای داعش به آسانی نمی تواند به آن حمله کنند.
وی در خصوص کمک و خدمات رسانی به آوارگان ایزدی گفت: از طریق هواپیما چندین بار کمک های اولیه منتقل شده اما چون ساکنان در بخش های مختلف کوه پراکنده شده اند، برخی از آنها کمکی دریافت نکرده اند.
وی در ادامه افزود: کمک رسانی به این آوارگان در وضعیت مطلوبی قرار ندارد و عدم وجود آب آشامیدنی و مواد غذایی لازم بر وخامت اوضاع افزوده است. همچنین به دلیل اینکه  هواپیماها از فاصله دور مواد خوراکی را پایین می اندازند بخشی از آنها قابل استفاده نیست.
وی درباره وضع وخیم و شرایط نامساعد بهداشتی آوارگان گفت: شماری از آوارگان که بیشتر زنان و کودکان هستند به دلیل نبود امکانات بهداشتی جان خود را از دست داده‌اند.
شایان ذکر است نیروهای دولت اسلامی عراق و شام موسوم به داعش به دنبال تصرف شنگال، دست به قتل عام ساکنین منطقه‌ زده اند. ساکنین شنگال از بیم جان آواره‌ اقلیم کردستان و سوریه‌ و کوه های شنگال شده‌اند.
برای بررسی وضعیت آوارگان ایوار ابراهیم رئیس کمیسیون دفاع از حقوق زنان و امور کودکان در پارلمان اقلیم کردستان عراق به همراه هیئتی از پارلمان اقلیم کردستان به‌ کوه‌ شنگال رفتند و پس این دیدار وی وضعیت آوارگان را وخیم اعلام کرد.
لازم به ذکر است مسعود بارزانی فرماندە کل نیروهای مسلح اقلیم کردستان فرمان جنگ با داعش و تغییر سیاست تدافعی اقلیم بە سیاست تهاجمی را صادر کرد.
بارزانی ضمن ابراز همدردی با آوارگان ایزدی به شهروندان اقلیم کردستان این اطمینان خاطر را دادە که اجازە نخواهند داد یک وجب از خاک کردستان بە دست تروریست ها بیفتد و از منطقه شنگال و ایزدی ها دفاع خواهد کرد.
 
 
کد مطلب: ۶۷۵۶۹  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۵/۱۶  |  ساعت: ۸ : ۳۲

شناسه خبر : 18489

این خبر رو هم ببینید

توصیه ایران به حیدر علی‌اف چه بود؟

کمال خرازی گفت: از ابتدا توصیه ما به حیدر علی‌اف این بود که با همکاری‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − هشت =