مسؤل روابط عمومی انجمن مولوی کُرد: جایزه ادبی سالانه مولوی کُرد از سرگرفته می شود/ دایرةالمعارف جامع لباس کُردی به سه زبان کُردی، فارسی و انگلیسی تدوین می شود

دایرةالمعارف جامع لباس کُردی به سه زبان کُردی، فارسی و انگلیسی که پروژه ای بسیار عظیم بوده و حدود 100 نفر از تمامی مناطق کُردنشین به عنوان عضو شاخه پژوهش انجمن در حال تحقیق و پژوهش در این باره اند تدوین می شود و با جایزه ادبی سالانه مولوی کُرد انشاءالله در آینده از سر گرفته می شود

سنندج-مسؤل روابط عمومی انجمن(مؤسسه) مولوی کُرد سنندج گفت: دایرةالمعارف جامع لباس کُردی به سه زبان کُردی، فارسی و انگلیسی که پروژه ای بسیار عظیم بوده و حدود 100 نفر از تمامی مناطق کُردنشین به عنوان عضو شاخه پژوهش انجمن در حال تحقیق و پژوهش در این باره اند تدوین می شود و با همکاری اداره کل و فرهنگ و ارشاد اسلامی جایزه ادبی سالانه مولوی کُرد انشاءالله در آینده از سر گرفته می شود.
انجمن های ادبی و فرهنگی در کردستان سابقه طولانی و درخشانی دارند و ده ها انجمن و مؤسسه در راستای ترویج زبان، فرهنگ و ادبیات و آداب و رسوم کُردی سالها حضوری مؤثر و ارزشمند داشته اند، انجمن های فرهنگی و ادبی در استان به ویژه سنندج مکان و پله ای برای ترغیب و تشویق جوانان جهت آشنایی با فرهنگ و ادبیات و هنر و ارزشهای ملی و اجتماعی بوده اند و زمینه های را فراهم کردند تا در اوقات فراغت با ادبیات و اشعار ملل مختلف، ایران و به ویژه شاعران و نویسندگان کرد آشنا شوند و از آثار آنان بهره بگیرند.
انجمن های مانند: آبیدر، بیسارانی، مولوی، جوان، آران، کردستان و … توانستند با برگزاری نشست های ادبی و بهره گیری از نوشته ها و آثار پیشکسوتان و شاعران صاحب اثر و ادباء جوان، برگزاری جلسات نقد و بررسی، شب شعر، جشنواره و ده ها برنامه دیگر ضمن خدمت به فرهنگ و ادبیات کشور و منطقه، زمینه رشد هنجارها و کاهش آسیب های اجتماعی را فراهم آورده و امروز ده ها نویسنده، شاعر، محقق، روزنامه نگار و مدرس و اساتید دانشگاهی در عرصه ادب و هنر از نوجوانان و جوانانی بودند که در این انجمن ها حضور پیدا کردند و شرایط رشد فکری و ذهنی و علمیشان در فضای صمیمی و دوستانه و بدون ادعا سوق و پرورش داده شد هرچند امروز با وجود راه اندازی صدها کانال ماهواره ای، رشد فضای مجازی و تشکیل نهادها و انجمن های دیگر به طریق مختلف و استفاده گسترده از اینترنت در همه حوزه ها به ویژه حوزه فرهنگ و هنر، انجمن های ادبی دیگر مانند گذشته از آن جایگاه برخوردار نیستند اما به دلیل اقدامات و برخی کارهای ارزشمند دیگر همچنان به حیات خود ادامه می دهند که یکی از این انجمن ها، انجمن یا مؤسسه مولوی کُرد سنندج است که یکی از قدیمی ترین و پر سابقه ترین انجمن های کردستان و سنندج است که هنوز جلسات هفتگی خود را برگزار می کند و ضمن برگزاری دها برنامه فرهنگی و ادبی به آموزش زبان کُردی برای کودکان و نوجوانان و علاقمندان نیز پرداخته  و در این مسیر همچنان گاه بر می دارد که فرصتی پیش آمد جهت آشنایی با فعالیت این انجمن گفتگوی کوتاه با مسؤل روابط عمومی این مؤسسه خانم «واحد( هاژه) خرازی» داشته باشیم که تقدیم مخاطبان و علاقمندان قرار می گیرد.
*- هر چند انجمن ادبی مولوی کُرد سنندج برای همه شناخته شده می باشد اما تاریخچه ای مختصر از انجمن و فعالیتهایش را برای ما و مخاطبان بیان کنید؟
– این انجمن در سال 1371 به همت چند تن از ادبا و شاعران دلسوز در سنندج تأسیس گردید. از آن زمان تاکنون به جز در مقطعی کوتاه در دهه ی 80، بطور مرتب نشست های ادبی خود را به صورت هفتگی و با حضور شاعران، نویسندگان و ادیبان کردستان، سنندج و منطقه برگزار نموده است و علاوه بر این نشست ها، در هر مقطعی که شرایط مهیا بوده، شب شعر، گرامیداشت و بزرگداشت مفاخر و برنامه های ادبی با حضور عموم مردم برگزار نموده که بطور خلاصه می توان گرامیداشت مترجم بزرگ محمد قاضی، یادمان حلبچه، یادمان سید ابراهیم ستوده، شب شعر «شه‌وێ له‌به‌ر تیشکی شێعرا»، نخستین جشنواره شعر منطقه ای غرب، نخستین جایزه ادبی مولوی کُرد و همچنین با مشارکت چند مؤسسه و مراکز علمی اقدام به برگزاری همایش ادبیات عامه کُردی با نگاهی به آثار استاد محی الدین حق شناس نموده است و از مهر ماه سال 77 شاخه آموزش انجمن با حضور شاعر توانا و دلسوز شهرمان «مامۆستا شه‌ریف» فعال تر گردید، از آن زمان به بعد علاوه بر برنامه ها و نشست های هفتگی، کلاس های آموزش ادبی، موسیقی شعر و آموزش زبان و ادبیات کُردی دایر گردید و تدریس توانمندانه و زیبای ایشان رونقی دوصد چندان به انجمن بخشید.
لازم به ذکر است که این انجمن با توجه به قوانین و مقررات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال 91 به عنوان مؤسسه فرهنگی هنری ادبی مولوی کُرد سنندج در اداره ثبت شرکت ها به شماره 352 به ثبت رسیده است.
*- اگر امکان داشته باشد در مورد آموزش زبان کُردی در موسسه بیشتر توضیح دهید؟
– همانطور که قبلاً نیز اشاره شد با توجه به احساس نیاز و ضرورت تاریخی از سال 77 انجمن اقدام به دایر نمودن کلاسهای آموزش زبان کُردی برای اعضای انجمن نمود که بلافاصله با استقبال بی نظیر عموم مردم مواجه گردید. این کلاس ها علاوه بر انجمن در خانه فرهنگ سابق و انجمن دانشجویی چیا در سازمان مدیریت صنعتی (نمایندگی غرب) نیز دایر گردید و در تابستان 79 نیز در طرح غنی سازی اوقات فراغت تابستان در مدارس سطح شهر و مساجد نیز کلاسی در سطح وسیعی دایر گردید و تنها در آن تابستان که بعدها به تابستان طلایی نیز معروف شد، حدود 3000 نفر شرکت نموده و موفق به یادگیری، خواندن و نوشتن زبان مادری گردیدند. از آن زمان تاکنون کلاس های مذکور بدون وقفه ادامه داشته و هم اکنون نیز ادامه دارد. جزوه ای که در مؤسسه تدریس می شود توسط ماموستا شریف طراحی شده که به شکلی کاملاً علمی و بی نظیر تدوین شده است که بهترین منبع برای آموزش و یادگیری «رێنووس» کُردی می باشد و با توجه به اینکه ماموستا سالها خود مسئول انجمن و مؤلف و مدرس جزوه ی مورد اشاره بودند امتیاز این جزوه آموزشی را برای همیشه به انجمن مولوی بخشیدند، ولی با توجه به اینکه هدف اصلی ایشان و همچنین انجمن این بود که این روال گسترش یافته و خدمتی باشد به هم وطنان، لذا از این امتیاز انحصاری هیچگاه به نفع خود استفاده ننموده ایم و مؤسسات و اشخاص فعال فرهنگی دیگری نیز با استفاده از این جزوه و شیوه ی تدریس اقدام به آموزش نموده اند و ما نه تنها ممانعتی بعمل نیاورده ایم بلکه خوشحال بوده و آنان را نیز تشویق و کمک نموده ایم.
* آنگونه که گفته می شود موسسه مولوی فقط در زمینه آموزش زبان کُردی فعالیت دارد، آیا این گفته صحت دارد؟ لطفاً توضیح دهید؟
– هر چند آموزش زبان کُردی برای این انجمن افتخاری بزرگ است ولی این گفته صحت ندارد، قبلاً نیز اشاره کردیم که شاخه آموزش و به تبع آن آموزش زبان کُردی فعال تر گردیده است. لازم به ذکر است که انجمن در شاخه های ذیل فعالیت می نماید: 1- شعر 2- داستان و نثر ادبی 3- ترجمه 4- فولکلور 5- آموزش 6- آی تی 7- ادبیات کودکان 8- پژوهش 9- فرهنگی اجتماعی و ما با توجه به خلأی که در زمینه آموزش زبان کُردی در جامعه وجود دارد، در شاخه آموزشی خود اقدام به چنین امری نموده ایم. در حالی اگر قانون اساسی اجرا می گردید و زبان کُردی در مدارس رسماً تدریس می شد، دیگر نیازی به آموزش توسط یک انجمن ادبی نبود و ما در شاخه آموزشی خود فقط به آموزشهای ادبی بسنده می کردیم. دلیلمان برای رد ادعای مطرح شده برگزاری برنامه های مختلف فرهنگی ادبی است که قبلاً بدان اشاره کردیم و در آینده نیز از نتیجه فعالیت شاخه های مختلف انجمن بیشتر به استحضار علاقمندان خواهد رسید.
*- مکان نشست های ادبی و آموزشی مؤسسه کجا صورت می گیرد و آیا فعالیت های شما فقط محدود به شهر سنندج می باشد؟
– مکان اصلی فعالیت انجمن طبق اساسنامه در شهر سنندج و دفتر آن در مجتمع فرهنگی هنری فجر قرار دارد. ولی زمینه فعالیت ما و مخصوصاً آموزش زبان کُردی محدود به سنندج نبوده و به دلیل درخواست های هموطنان در دیگر شهر و بخشهای مناطق کُردنشین بطور مرتب اقدام به برگزاری کلاسهای کُردی نموده ایم که از آن جمله می توان به دهگلان، مریوان، دیواندره، بیجار، روانسر، جوانرود، کرمانشاه، تهران، دانشگاه بوعلی همدان، دانشگاههای سطح شهر سنندج، روستاهای صلوات آباد، سراب قامیش، آرندان، حسن آباد، منطقه اورامانات و… اشاره نمود.
همچنین بطور گسترده با انجمن های ادبی سایر شهرهای مناطق کُردنشین مراودات و جلسات مشترک برگزار کرده ایم که می توان به انجمن ادبی شهرهای ایلام (انجمن ایران)، اسلام آباد غرب، گیلانغرب، کرمانشاه، کنگاور، دهگلان، قروه، سقز، دیواندره و… اشاره نمود.
نکته ای که در اینجا لازم به ذکر می باشد از زمان تأسیس کتابخانه مرکزی سنندج با توجه به وجود سالن آمفی تئاتر با گنجایش حدود 100 نفر در این کتابخانه، دفتر انجمن در آنجا و محل نشست های هفتگی نیز در آمفی تئاتر مذکور بوده بطوریکه تمامی اعضای انجمن چه آنان که ساکن سنندج بوده و چه اعضای ساکن در دیگر شهرستانها، بدون اطلاع رسانی قبلی همگی بعدازظهر پنج شنبه ها در آنجا گرد هم می آمدند ولی متأسفانه از زمانی که کتابخانه ها از زیر مجموعه فرهنگ ارشاد خارج شده اند با توجه به سلایق مدیران آن نهاد بعضاً از حضور اعضای انجمن و علاقمندان فرهنگ و ادب در آن مکان ممانعت بعمل آورده اند. بطوری که بیش از 6 ماه است که جلسات هفتگی خود را به ناچار در سالن کنفرانس مجتمع فجر برگزار می نماییم که به هیچ وجه مناسب نیست و این برمی گردد به اقدام مدیر کل کتابخانه که بنا به دستور ایشان و به بهانه تعمیرات سالن آمفی تئاتر کتابخانه مرکزی قرار بود بطور موقت 2 هفته در مجتمع فجر باشیم ولی گویا نزدیک یک سال است که این تعمیرات هنوز ادامه داشته و قصد تمام شدن ندارد!
*- در مورد جایزه ادبی مولوی کُرد که قرار بود بصورت سالیانه برگزار شود توضیح دهید چون نزدیک دو سال است که هنوز از برگزاری این رویداد ادبی خبری نیست؟
– با توجه به اینکه احساس کردیم شب شعرهای محدود و کوچک دیگر جوابگوی نیازهای جامعه ادبی ما نیست و کردستان فاقد یک رویداد ادبی بزرگ و همگانی است از این رو بر روی برگزاری این چنین برنامه ای تمرکز نمودیم و ضمن برگزاری جلسات متعدد هم اندیشی و مشاوره با استادان فن، جایزه ادبی مولوی کُرد طراحی و در خرداد ماه سال 91 به اجرا درآمد و در نوع خود بی نظیر بود، زیرا برای اولین بار بود که کتاب وارد این گونه همایش های شعری می شد و جایزه اصلی به کتب شعر چاپ شده تعلق گرفت و به رسم حق شناسی باید اذعان نمائیم که این امر به پیشنهاد دکتر بختیار سجادی انجام گرفت.
علیرغم تمامی کم و کاستیها و نداشتن بودجه ای در خور و زحمات و مشقت های فراوان، طبق گفته شاهدان عینی و کارشناسان فن برنامه اجرا شده در نوع خود بی نظیر بود. اما در خصوص عدم برگزاری آن در سال 92، همین بس که ما با توجه به اینکه در برنامه ریزی اولیه خود مقرر کرده بودیم که جایزه ادبی بطور سالانه و منظم برگزار گردد اما به دلیل پاره ای مشکلات و موانع سر راه که گفتنش به صلاح نیست نتوانستیم در سال 92 آن را برگزار نمائیم. اما خوشبختانه با توجه به رویکرد دولت جدید و حضور مدیر کل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی جناب آقای جعفری، و قول مساعد و حمایت و پشتیبانی ایشان از برگزاری جایزه ادبی مولوی کُرد، مکاتبات و مقدمات اولیه صورت گرفته و انشاءالله در سال جاری شاهد برگزاری دومین جایزه ادبی مولوی کُرد خواهیم بود.
*- اکنون انجمن مولوی به چه صورت اداره می شود و منابع مالی آن از کجا تأمین می شود؟
– این انجمن از ابتدا تاکنون به صورت شورایی اداره شده و اعضای شورای مرکزی انجمن در حال حاضر 5 نفر بوده و عبارتند از 1- خالد امانی (مدیر مسئول) 2- کمال طاهرنژاد (رئیس هیئت مدیره) 3- سید مظهر ابراهیمی (نائب رئیس هیئت مدیره) 3- جمیله زندپور (عضو شورا) 5- آرش امانی (عضو شورا) و واحده(هاژه) خرازی مسئول روابط عمومی که هر کدام از این افراد علاوه بر مسئولیت اداره ی انجمن در شاخه های دیگر انجمن نیز فعال بوده و مسئولیت های دیگری نیز دارند. در پاسخ قسمت دوم سوالتان، جوابتان را با این سوال از مسئولین فرهنگی کشور و به ویژه مسئولین فرهنگ و ارشاد اسلامی شروع می کنم که با مؤسسات و انجمن های فرهنگی هنری ادبی که تحت نظارت فرهنگ و ارشاد فعالیت می نمایند آیا از بودجه فرهنگی کشور سهمی دارند یا نه؟ و تنها منبع مالی انجمن کمک های مالی اعضا و دیگر افراد خیر و در واقع کمک های مردمی است و از سال 76 تاکنون ریالی از طرف فرهنگ و ارشاد و هیچ ارگان دولتی دیگری به این موسسه پرداخت نشده است! و این جای تأسف است و متاسفانه هیچ کدام از مدیران قبلی فرهنگ و ارشاد کردستان جوابگوی این مسئله نبوده و همیشه به بهانه های واهی از جوابگویی صریح تفره رفته اند.
*- نقش و کارکرد فرهنگ و هنر و انجمن های ادبی در کاهش معضلات و آسیب های اجتماعی را چگونه اارزیابی می کنید؟
– اساس هر ملت و جامعه ای در فرهنگ آن ملت تعبیر می شود. یعنی جامعه ای پیشرفته و سالم را می توان از طریق ادبیات و فرهنگش شناخت. بنابراین ما به عنوان انجمن فرهنگی و ادبی اعتقادمان بر این است که انجمنهای فرهنگی اگر امکانات کافی در اختیار داشته باشند، می توانند بهتر از هر نهاد دیگری در ارتقاء فرهنگ جامعه تأثیرگذار باشد و زمینه رشد ارزشهای دینی و ملی و هنجارها را فراهم کنند و اگر فرزندان جامعه از همان دوران کودکی به کتاب اعتیاد پیدا کنند و در اوقات فراغت به مطالعه و بحث در حوزه های هنریو اجتماعی بپردازند خیلی از آسیب ها مانند بزه کاری و اعتیاد به مواد مخدر تا حد بسیار زیادی پائین کاهش پیدا می کند و به تبع آن معضلات و آسیب های دیگر نیز کاهش خواهد یافت. خلاصه کلام اینکه یکی از اهداف ما اینست که جوانان را به سمت مسائل فرهنگی و هنری و آموزش زبان مادری و فرهنگ بومی سوق داده و با این کار هم به ارتقاء سطح فرهنگ جامعه کمک کرده باشیم و همچنین ناهنجاریهای اجتماعی را تا حد زیادی از جامعه دور نمائیم.
* در پایان در مورد برنامه های آینده انجمن توضیح دهید؟
– این انجمن همیشه دست به اقدامات نو و بی بدیل زده و همیشه در حال نوگرایی و اجرای برنامه های جدید بوده است. طبیعتاً برنامه ها و ایده های فراوانی در نظر داریم ولی در این روزگار و با این وضعیت اقتصادی و معیشتی جامعه و به تبع آن اهالی فرهنگ و ادب و قلم بدستان، چه انتظاری می توان داشت؟ برای اینکه سوالتان را بی جواب نگذاریم به سه نمونه از برنامه های انجمن بصورت تیتروار اشاره می کنیم، 1- برگزاری جایزه ادبی مولوی کُرد بطور سالانه و هر سال با رویکردی جدیدتر و بهتر 2- توسعه و گسترش فعالیت های ادبی از طریق ایجاد کارگاههای شعر و داستان و… 3- تدوین دایرةالمعارف جامع لباس کُردی به سه زبان کُردی، فارسی و انگلیسی که پروژه ای بسیار عظیم بوده و حدود 100 نفر از تمامی مناطق کُردنشین به عنوان عضو شاخه پژوهش انجمن در حال تحقیق و پژوهش در این باره اند ولی متأسفانه به دلیل نداشتن منابع مالی، این پروژه به کندی پیش می رود. همانطور که اشاره گردید برنامه های زیادی داریم ولی چون فعلاً امکان اجرای آنها کم است لذا از ذکر آن معذوریم و در پایان از شما و همکارانتان که زحمت کشیدید کمال تشکر را داریم.
 
منبع: کرد پرس

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *