خانه / اجتماعی / مسوول امور پژوهشی مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور: مذهب شافعی و تشیع در سه چهارم اصول فقهی مشترک هستند

مسوول امور پژوهشی مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور: مذهب شافعی و تشیع در سه چهارم اصول فقهی مشترک هستند

امام شافعی(رض) از ارکان علمی، فقهی و روایی جهان اسلام بودند و صدها میلیون مسلمان در جهان اسلام پیرو اصول فقهی و مذهب ایشان هستند

به گزارش آوای امین از سنندج، محمداشرف ایل ‌بیگی مسوول امور پژوهشی مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور در مراسم آغاز به کار دبیرخانه دائمی کنگره بین‌المللی امام شافعی(رض) در سنندج اظهار داشت: امام شافعی(رض) از ارکان علمی، فقهی و روایی جهان اسلام بودند و صدها میلیون مسلمان در جهان اسلام پیرو اصول فقهی و مذهب ایشان هستند.
وی افزود: یکی از افتخارات همه کردستانی ‌ها در ایران، عراق، ترکیه، سوریه و دیگر نقاط جهان پیروی از اصول فقهی و مذهب این شخصیت والا بوده و باید به این مهم توجه داشت که خدماتی که این شخصیت والا به اسلام ارائه کرده است در یک یا چند کنگره علمی نمی‌توان بیان کرد.
ایل‌ بیگی تصریح کرد: امام شافعی(رض) در طول عمر با برکت خویش از گسست و جدایی و دو قطبی شدن جهان اسلام به دو مدرسه رأی و مدرسه حدیث جلوگیری کرد و بین مکتب عراق و حجاز وحدت ایجاد کرد.
وی افزود: کتاب”الام” ایشان یک کتاب فقهی و روایی است و یکی از جامع‌ترین کتب در نوع خود است.
مسوول امور پژوهشی مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور خاطر نشان کرد: در مذهب شافعی کتاب، سنت، اجماع و قیاس جزو ارکان بوده و در مذهب تشیع نیز کتاب، سنت، اجماع و عقل جزو ارکان هستند لذا می‌تواند گفت که این دو مذهب در سه چهارم ارکان خود با همدیگر اشتراک دارند.
ایل‌بیگی ابراز امیدواری کرد که برگزاری این کنگره علمی بتواند بخشی از خدمات و شخصیت والای امام شافعی(رض) را معرفی کرده و زمینه‌ساز نزدیکی هرچه بیشتر قلوب مسلمین باشد.

شناسه خبر : 8689

این خبر رو هم ببینید

الزامات مدیریت و توسعه روستایی/ یحیی دباغی *

قش روستاییان و روستا به عنوان یکی از اجزای تشکیل دهنده توسعه از اهمیت به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × چهار =