خانه / اجتماعی / مسکن مهر باری اضافه بر دوش مردم کردستان/ احداث مدارس در مسكن مهر فراموش شده است  

مسکن مهر باری اضافه بر دوش مردم کردستان/ احداث مدارس در مسكن مهر فراموش شده است  

اجراي طرح مسكن مهر در راستاي كمك به اقشار ضعيف و آسيب پذير جامعه صورت گرفت ولي با گذشت زمان و با استقرار مردم در واحدهاي ساخته شده در قالب اين طرح مشكلات ريز و درشت همچنان ادامه دارد و در حالي كه در گذشته حرف از نبود زيرساخت ها مطرح بود امروز نبود مدرسه در نزديكي واحدهاي احداث شده به مشكل اصلي مردم تبديل شده است.
 

 
با آغاز طرح مسكن مهر كه هدف اصلي آن كمك به اقشار ضعيف و آسيب پذير جامعه بود مشكلات و نارسايي هاي متعددي مردم متقاضي براي بهره مندي از اين امكان را اذيت مي كرد و هر چند كه مديران و مسئولان خبر از رفع مشكلات مي دادند ولي با گذشت زمان نه تنها مشكلات قبلي حل نشد كه نارسايي هاي جديدي مردم ساكن در اين واحدها را با مشكلاتي ديگر مواجه كرده است.
در سال ‌هاي اخير با اجراي طرح مسكن مهر در كشور، استان كردستان نيز از اين طرح بي ‌بهره نماند و طرح احداث هزاران مسكن ارزان و مناسب در كردستان نيز اجرايي شد و شهروندان استان با تصور بهره‌ مندي از مسكني مناسب و آبرومند از اين طرح استقبال كردند ولي متاسفانه گذشت زمان باعث شد كه مشكلاتي تازه و جديد زندگي ساكنان اين واحدها را تحت تاثير قرار داده و نكته نگران كننده تر بي تفاوتي مديران و مسئولان در راستاي رفع اين مشكلات و نارسايي هاست.
ساكن شدن هزاران خانوار در يك محل مشخص و در قالب شهرك هاي تازه تاسيس مسكن مهر كه تقريبا با خدمات شهري نيز فاصله دارد باعث شد كه مردم براي تامين اوليه ترين نيازهاي خود با مشكلاتي مواجه شوند كه يكي از اين مشكلات عدم احداث مدرسه در نزديكي واحدهاي مسكن مهر در كردستان است.
۲۳ هزار واحد مسكن مهر در كردستان بهره برداري شد
خسرو ويسي مدير ساختمان و مسكن اداره‌ كل راه و شهرسازي كردستان در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به آمار موجود از وضعيت ساخت و بهره برداري از مسكن مهر در اين استان اظهار داشت: سهم كردستان از پروژه مسكن مهر ۴۱هزار و ۸۵۴ واحد است كه تاكنون ۲۳ هزار واحد آن به بهره ‌برداري رسيده است.
در طول سال ‌هاي اجراي طرح مسكن مهر علاوه بر مشكلات اقتصادي كه گريبانگير كل كشور بوده، مديريت ضعيف و نبود نظارت كافي باعث شد اين طرح تبديل به باري بر روی مشكلات قبلي استان‌ هاي مختلف از جمله كردستان شود.
كردستاني كه خود با كمترين زيرساخت‌ ها در راستاي رسيدن به توسعه و پيشرفت بهتر در تمامي بخش ها مواجه است، ‌امروز با شهروندان و ساكناني روبه‌ رو شده است كه در مسكن‌ هايي با زيرساخت‌ هاي كمتر از خود كردستان ساكن شده‌اند و شيريني داشتن مسكن به كام ‌شان تلخ شده است.
متاسفانه بسیاری از مسکن های مهر کردستان در جاهای نامناسب و با شرایط کارشناسی نشده ساخته شده و به لحاظ واگذاری انشعابات مشکل دارند و عدم دسترسي به امكانات مختلف مردم را با مشكلات جدي مواجه كرده است.
اگر چه آورده مردم در بحث مسکن مهر نسبت به کم درآمد بودن استان تقریبا خوب است ولی متاسفانه در قبال تمام دارایی افراد مسكن ساخته شده در قالب مهر در دورترین نقاط و با بدترین چیدمان داخلی در اختيار مردم قرار مي گيرد و اين روند نارضايتي هاي متعددي را به دنبال داشته است.
نماينده مردم شهرستان‌هاي سنندج، كامياران و ديواندره در مجلس نيز وضعيت كنوني مسكن مهر كردستان را غيرقابل سكونت دانست و خواستار جديت مديران و مسئولان در راستاي نظارت بر روند اجرايي شدن اين طرح شد.
وضعيت مسكن مهر كردستان قابل قبول نيست
سالار مرادي در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به وضعيت مسكن مهر در استان كردستان افزود: طرح مسكن مهر در روي كاغذ بسيار عالي است، اما در اجرا بسيار نا مناسب اجرا شد و اكنون مسكن‌ هايي تحويل مردم شده كه حتي قابل سكونت نيست و مسكن‌ هاي بدون زير ساخت باري بر مشكلات ديگر استان شده‌اند.
 در مجموع به جز این مشکلات، مشکلاتی از جمله نبود بیمارستان، مراکز درمانی، آموزشی و تفریحی در محل احداث پروژه های مسکن مهر از دیگر مشکلاتی است که تازه مسئولان به وجود آن پی برده اند.
مدیر کل آموزش و پرورش استان کردستان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به مشكل كمبود مدرسه براي تحصيل دانش آموزان در جوار طرح هاي مسكن مهر استان كردستان به ويژه در شهرستان سنندج افزود: براساس میانگین ساخت اماکن مسکونی در فاز اول نیازمند ۳۷ باب مدرسه در قالب پروژه ‌های مسکن مهر استان هستیم که متاسفانه این مهم مورد توجه قرار نگرفت و تنها ۱۲ باب مکان آموزشی برای این طرح‌ها به تصویب رسید.
سالار عرفانی ‌نسب افزود: با تمام این توصیف ها متاسفانه در حال حاضر تنها یک مدرسه در سنندج و یک مدرسه در بیجار ساخته شده است و به دلیل نامناسب بودن زمین مسکن مهر امکان شناسایی زمین مناسب براي مدرسه امکان پذیر نیست.
وی بیان کرد: بر اساس قوانين كشور باید به ازای هر ۲۰۰ واحد مسکونی یک مدرسه شش کلاسه ساخته شود، که متاسفانه به بعد آموزش و ساخت مدرسه در مسکن مهر کردستان هیچ توجه ای نشده است و ادامه اين روند استان را با چالش هاي جدي طي سالهاي آينده مواجه مي كند.
مدیر کل راه و شهرسازی استان کردستان نیز از نقدینگی ۲٫۵ میلیارد تومانی برای ساخت دو باب مدرسه ۱۲ کلاسه در سنندج و بیجار خبر داد و گفت: این مدرسه ‌ها هر کدام در زمینی به مساحت یک هزار و ۴۸۰ مترمربع ساخته می شوند که بر اساس برآورد های هزینه‌ای بالغ بر دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان اعتبار لازم دارند.
محمد صادق وجدی اظهار داشت: عملیات خاکبرداری پروژه بهاران سنندج تا اوایل اسفند ماه تمام می شود و این طرح به پیمانکار واگذار می شود و پروژه شهرستان بیجار نیز در مرحله عقد قرارداد است.
با توجه به تمامی این اظهارات متاسفانه بعد از تحویل بسیاری از واحدهای مسکن مهر تازه مسئولان به فکر شناسايي مكان و محلي مناسب برای اماکن درمانی، بیمارستانی، آموزشی و رفاهی افتاده اند و ساكنان در واحدهاي مسكن مهر به ويژه در سنندج به دليل اين كمبودها با مشكلات جدي مواجه شده اند.
 
 

شناسه خبر : 9629

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 14 =