مسکو: از زمان مذاکرات مسقط، هیچ پیشرفتی صورت نگرفته است

معاون وزارت خارجه روسیه روز سه‌شنبه اعلام کرد از زمان مذاکرات مسقط، هیچ پیشرفتی صورت نگرفته، با این حال طرفین تا رسیدن به توافق جامع تنها نیم گام فاصله دارند

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه روز سه‌شنبه در پایان اولین روز از مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه موسوم به 1+5، گفت از زمان آخرین دور گفت‌وگوها که در شهر مسقط مان برگزار شد، هیچ پیشرفتی در مذاکرات صورت نگرفته است.
نماینده ارشد روسیه در مذاکرات هسته‌ای با این حال، گفت: «ما تا رسیدن به توافقی دائمی بر سر برنامه هسته‌ای ایران، تنها نیم گام فاصله داریم.»
به نوشته پایگاه خبری «اسپوتنیک»، وی در ادامه گفت «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه تنها در صورتی به محل برگزاری دور تازه مذاکرات هسته‌ای سفر می‌کند که گفت‌وگوها شاهد پیشرفت باشد. پیش از این هم یک منبع دیپلماتیک گفته بود حضور آقای لاوروف در وین، پایتخت اتریش، به روند پیشرفت مذاکرات بستگی دارد.
دهمین دور از مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه موسوم به 1+5 از دیروز در حالی در سطح مدیران سیاسی کشورهای آغاز شده که طرفین برای رسیدن به راهکار جامع تنها تا روز سوم آذر زمان دارند. پابرجا بودن اختلافات موجب شده تا گمانه‌زنی‌هایی در مورد احتمال تمدید مذاکرات، صورت گیرد.
آقای ریابکوف در این رابطه نیز گفت مسکو امیدوار است که این دور از گفت‌وگوها دستکم پایه‌گذار مبنایی برای رسیدن به توافقی پایدار بر سر برنامه هسته‌ای ایران باشد.
از آنجا که در توافق موقتی که سال گذشته تحت عنوان «برنامه مشترک اقدام» در شهر ژنو سوئیس به دست آمد و در تیر ماه هم تمدید شد، تنها یک بار تمدید مذاکرات پیش‌بینی شده، هنوز ساز و کار تمدید احتمالی مشخص نیست. در روزهای اخیر گزارش‌هایی منتشر شده مبنی بر اینکه احتمال دارد طرفین کلیات مورد توافق را روی کاغذ آورده و سپس مذاکرات را برای رسیدن به توافق بر جزئیات باقی‌مانده، تمدید کنند.

این خبر رو هم ببینید

با تایید آیت‌الله خامنه‌ای، محمد مخبر، موقتا جانشین ابراهیم رئيسی شد

آیت‌‌الله خامنه‌ای، در پیامی، «درگذشتِ شهادت گونه‌ی» ابراهیم رئيسی، را تسلیت گفتند و نوشتند: «اینجانب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *