خانه / فرهنگی / مشاور معاون فرهنگی وزارت ارشاد: جشنواره ادبیات کردی رضوی نمونه عینی وحدت و تقریب مذاهب اسلامی است

مشاور معاون فرهنگی وزارت ارشاد: جشنواره ادبیات کردی رضوی نمونه عینی وحدت و تقریب مذاهب اسلامی است

فرهنگ و ادبیات کردی سرشار از باورهای عمیق دینی و اعتقادی است و ادبا، عرفا و شعرای کردستانی خدمات ارزنده‌ای به ادبیات و فرهنگ ایران اسلامی ارائه کرده‌اند

مشاورمعاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جشنواره فرهنگ و ادبیات کردی رضوی را نمونه عینی وحدت و تقریب مذاهب اسلامی دانست و بر تقویت فعالیت‌های مرتبط با این حوزه تأکید کرد.
به گزارش خبرنگار ما از سنندج، همایون امیرزاده در اختتامیه سومین جشنواره بین‌المللی فرهنگ و ادبیات کردی رضوی در سنندج، اظهار کرد: فرهنگ و ادبیات کردی سرشار از باورهای عمیق دینی و اعتقادی است و ادبا، عرفا و شعرای کردستانی خدمات ارزنده‌ای به ادبیات و فرهنگ ایران اسلامی ارائه کرده‌اند.
وی افزود: ادبیات کردی سرشار از مضامین بلند عاشقانه و کنایات والایی بوده و نهضت ترجمه این آثار امروز یک ضرورت واقعی در جامعه به شمار می‌رود.
امیرزاده خاطرنشان کرد: باید آثار فاخر ادبی که به زبان کردی خلق شده‌ به زبان فارسی ترجمه شود و استفاده عموم افراد جامعه از مضامین و آموزه‌هایی که در ادبیات کردی موج می‌زند در اولویت قرار گیرد و نگاه‌های ما به داخل باشد.
وی افزود: نهضت ترجمه آثار کردی باید به تمامی آحاد جامعه حتی هم‌وطنان خارج از کشور نیز خدمت ارائه کند و تلاش‌های بیشتری در این حوزه صورت گیرد.
مشاور معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در راستای ترجمه آثار ادبی کردی به زبان فارسی از مترجمان این استان حمایت ویژه خواهد کرد.
امیرزاده در ادامه به ضرورت اجرای برنامه‌ها و جشنواره‌های فرهنگی و هنری با محوریت وحدت و انسجام اسلامی و تقویت تقریب بین مذاهب اسلامی اشاره کرد و گفت: برگزاری جشنواره فرهنگ و ادبیات کردی رضوی با توجه به ارادت ویژه مردم متدین و ولایتمدار کردستان به اهل بیت (ع) از امور مهم و تحسین برانگیز است.
وی افزود: امام رضا (ع) حلقه اتحاد میان فرق و مذاهب اسلامی بوده و ارادت مردم اهل سنت کردستان نسبت به این امام همام در تمامی آثار فرهنگی و هنری آنها به ویژه در آثار مداحان، مولودی‌خوانان، شعرا و نویسندگان موج می‌زند.
مشاور معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: امید است جشنواره‌های موضوعی با محوریت ترویج فرهنگ رضوی در مناطقی همچون کردستان که سرشار از وحدت و تقریب بین مذاهب است روز به روز گسترش یابد.

شناسه خبر : 4779

این خبر رو هم ببینید

سروده‌های شعرای کُرد، مصداق ارادت اهل سنت به امام مهربانی‌ها

 هنر و ادبیات از عرصه‌های عمده ظهور و تجلی اعتقادات و باورهای دینی، مذهبی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − هفت =