خانه / سیاسی / مشروح اظهارات وزیر دادگستری در گفت‌وگوی ویژه خبری: افزایش تعامل قوا، کاهش پرونده‌های تعزیراتی، فروش استقلال و پرسپولیس، ضرورت تشکیل دولت الکترونیک

مشروح اظهارات وزیر دادگستری در گفت‌وگوی ویژه خبری: افزایش تعامل قوا، کاهش پرونده‌های تعزیراتی، فروش استقلال و پرسپولیس، ضرورت تشکیل دولت الکترونیک

حجت الاسلام مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری کشورمان در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شب گذشته درباره افزایش تعامل قوا، کاهش پرونده‌های تعزیراتی، فروش استقلال و پرسپولیس و ضرورت تشکیل دولت الکترونیک سخن گفت که مشروح آن را به نظر شما آورده ایم .

حجت الاسلام مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری کشورمان در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شب گذشته درباره افزایش تعامل قوا، کاهش پرونده‌های تعزیراتی، فروش استقلال و پرسپولیس و ضرورت تشکیل دولت الکترونیک سخن گفت.افزایش تعامل قوا، کاهش پرونده‌های تعزیراتی، فروش استقلال و پرسپولیس، ضرورت تشکیل دولت الکترونیک
حجت الاسلام مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری کشورمان در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شب گذشته ضمن گرامیداشت هفته دولت و بزرگداشت مقام شهیدان رجایی و باهنر در خصوص عملکرد وزارت دادگستری در یک سال گذشته اظهار داشت: من خدا را شاکرم که توفیق داده در این فرصت یک ساله گام های خوبی را برداریم البته انسان همواره باید به دنبال اهداف بلند انسانی باشد.
وی افزود: ما این یک سال را با موفقیت عمل کرد و دستاوردهای خوبی داشتیم. بخشهای زیادی از آن را مردم لمس کردند و منعکس شده است.
وی در تعریف عدالت قضایی گفت: عدالت یعنی بر اساس حق عمل کردن، مهم ترین بخش عدالت، عدالت قضایی است.
اگر در یک جامعه ای انسان ها خوشبین باشند و به حقوق شان تجاوز نشود در گرو عدالت قضایی است البته عدالت ابعاد گسترده ای دارد همچون اجتماعی سیاسی اما عدالت قضایی برجسته ارین بخش و حافظ عدالت در بخش های دیگر است.
وزیر دادگستری کشورمان گفت: در دین ما شأن قضایی بالاست در حال حاضر ما در سایر دنیا چنین چیزی را نداریم که کشوری رئیس قوه قضائیه داشته باشد.
پورمحمدی گفت: ما در کشورمان یک هم ترازی بین روسای قوا داریم و این نشأت گرفته از فرهنگ اسلامی مان است
ما در کشور بزرگی با مرزهای طولانی هستیم.
وی افزود: فعالیت های ضد امنیتی، قاچاق و …. مشکلات زیادی را برای کشور ایجاد کرد که باید قاطعانه با آن ها مبارزه کرد به شرطی که حق کسی پایمال نشود.
وزیر دادگستری گفت: یکی از مشکلاتی که ما در بحث عدالت قضایی داریم این است که قاضی زمان مناسب برای رسیدگی ندارد و حجم پرونده ها زیاد است.
وی گفت: ما دو کار باید انجام دهیم کمک به بودجه دستگاه قضایی که دولت در سالی که گذشت کمک های خوبی کرد و بخش دیگری که در این راستا باید کمک شود پیشگیری از وقوع جرم است که همه قوا باید کمک کنند و بیشترین اقدام باید در قوه مجریه صورت گیرد.
پورمحمدی گفت: ما اگرمبارزه خوبی با مواد مخدر کنیم پرونده های مواد مخدر کم می شود.
ضرورت تلاش همه قوا برای دستیابی به عدالت قضایی/اولویت اصلی دولت مبارزه با فساد
حجت الاسلام مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری کشورمان گفت: در بحث فساد هم اگر برخورد مناسب داشته باشیم شاهد کاهش پرونده های فساد خواهیم بود.
وی افزود: اینها مسائل مهمی است که در پیشگیری از وقوع جرم موثر است و اگر پرونده ها در دستگاه قضایی کم شود ما به عدالت قضایی نزدیکتر می شویم.
پورمحمدی صدور ساده احکام و تسریع در رسیدگی ها را در بستر عدالت قضایی دانست و گفت: همه قوا باید در این زمینه تلاش کنند و در یک سال گذشته از همه ظرفیت ها بهره برده ایم.
وزیر دادگستری در ادامه سخنان خود در گفت و گوی ویژه خبری در خصوص مبارزه با فساد گفت: باید اعلام کنم گام هایی که در یک سال گذشته در دولت با همراهی قوای دیگر برداشته شده امیدوار کننده و تحسین برانگیز است.
وی افزود: من سالیان سال در این عرصه کار کردم و بیش از ۵ سال سازمان بازرسی فعالیت داشتم و طبعا با اشرافی از پرونده های فساد و شیوه های مبارزه آشنا بودم.
پورمحمدی گفت: در دولت جدید شاهد توجه جدی رئیس جمهور و تأکید ایشان به بحث مبارزه با فساد بودم. از زمان امام راحلمان بحث مبارزه با فساد مطرح بوده و یکی از آرمان های انقلاب مبارزه با فساد بوده است.
وزیر دادگستری گفت: من در دولت اعلام کردم که مردم و نخبگان این موضوع را می خواهند اما باید بپذیریم ضعف داریم و در حد مطلوب عمل نکردیم. ما باید بپذیریم مشکل داریم و مشکل جدی است.
پورمحمدی گفت: چرا که انسان تا احساس بیماری نکند در صدد رفع آن بر نمی آید. خوشبختانه از همان ابتدا جلسات مبارزه با فساد آغاز شد و ما کمتر تعطیلی جلسات را داشتیم و این کار منظمی است.
وزیر دادگستری گفت: ما شورای دستگاه های نظارتی را داشتیم و معمولا در گذشته نمایندگان دولت حضور کمی داشتند اما الان حضورشان پررنگ شده است.
وی افزود: باز هم یک کمیته درون دولتی به ریاست معاون اول رئیس جمهور تشکیل دادیم و بحث مبارزه با فساد را اولویت کاری خود قرار دادیم.
پورمحمدی گفت: همه اینها دست به دست هم داده یک فضای سالم سازی و مبارزه با فساد را به عنوان دستور کار قرار دادیم اولین خبر به هر کدام از ما برسد با جدیت دنبال می کنیم.
ضرورت توجه به تشکیل دولت الکترونیک/حذف کاغذ و مراجعه مردم به ادارات
حجت الاسلام مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری کشورمان گفت: بنای این دولت مبارزه جدی با فساد است و نباید ملاحظه کسی را کنیم و نمی کنیم.
وی افزود: هر کدام از وابستگان دولت و مدیران دولتی باشند به صورت جدی برخورد می کنیم.
پورمحمدی در ادامه به ضرورت تشکیل دولت الکترونیک اشاره کرد و افزود: من از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گزارش گرفتم از ابتدای امسال تا کنون ۶ میلیون و ۴۸۴ هزار خدمت فقط در سازمان ثبت اسناد صورت گرفته است.
وی گفت: آیا می شود این رقم را بدون فرآیندهای الکترونیک کنترل کرد؟ آنچه که امروز از آن به عنوان دولت الکترونیک صحبت می کنیم خدمتی شفاف است.
وزیر دادگستری گفت: دولت الکترونیک یعنی شفافیت در امور، دو شاخص برجسته هم دارد یک کاغذ در میان نباشد دو اینکه مراجعه نباشد.
وی تصریح کرد: در یک سال گذشته دولت به توفیقات بزرگی در بحث دولت الکترونیک دست یافته است و تقریبا بالای ۹۹ درصد اظهار نامه ها الکترونیکی است و نیازی به حضور مودیان مالیاتی نیست.
پورمحمدی افزود: همین کار سبب شد از ابتدای امسال ۴۹ درصد درآمد مالیاتی افزوده شود و خیلی جاهایی که فرار مالیاتی بوده رصد شده است.
وزیر دادگستری گفت: یکی از مبادی اصلی اقتصادی ورود و خروج کالا است ما دیگر قدرت نداریم به شکل سنتی کنترل کنیم هرکس مدعی کنترل است حرف گزاف می زند.
پورمحمدی گفت: من به عنوان رئیس مرجع ملی کنوانسیون مبارزه با فساد می گویم که اگر دولت الکترونیک نباشد نمی شود کنترل کرد و غیر از این باشد دروغ است.
وی خاطرنشان کرد: اگر همین آهنگ حرکت ادامه یابد تا قبل از پایان سال ۹۵ خدمات مالی اقتصادی و عمومی الکترونیکی شده و بالای ۸ درصد سلامت تضمین می شود.
روسای قوا بر بهبود تعاملات تأکید دارند/ قبل از بروز هر مشکلی برای رفع آن تعامل میکنیم
حجت الاسلام مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری کشورمان در خصوص تعامل میان قوای سه گانه گفت: تقریبا بیشترین وقت خود را در همین بخش صرف می کنم و تلاش داریم تا قبل از اینکه موضوعی تبدیل به مشکل شود آن را رفع کنیم.
وی افزود: برای اینکه یک تعامل و حسن ظن ایجاد شود باید فاصله ها کم شود گاهی بسیاری از برخوردها به سبب فاصله و سوءظن است.
وزیر دادگستری تصریح کرد: از هر کدام از روسای قوا سوال کنیم بر بهبود وضعیت روابط قوا تأکید دارند. این نشان میدهد که قوا با یکدیگر همکاری دارند و نشانه آن ثبات و آرامش است.
پورمحمدی گفت: چند وقت پیش بحث استیضاح مطرح شد و رئیس جمهور گفت که این حق مجلس بوده است. این آن فضایی است که به جامعه آرامش می دهد و افرادی مثل من همین وظیفه را بر عهده دارند.
وی در خصوص عملکرد سازمان تعزیرات حکومتی گفت: مردم به دنبال قیمت واقعی هستند و این نکته ای است که گاهی از آن غفلت می شود.
وزیر دادگستری گفت: در یک سالی که گذشت کارهای جدی در این حوزه صورت گرفت عده ای متخلف در درون خود سازمان دستگیر و حتی بازداشت شدند و بازرسی ها در بازار را بیشتر کردیم.
پورمحمدی گفت: سازمان ها و نهادهای ذی ربط کمک کردند و دیدیم که کانال هایی وجود دارد که اگر به آن ها توجه نکنیم مشکلات حل نمی شود.
وی خاطرنشان کرد: بازار میوه کشورمدت طولانی متمرکز شدیم و دیدیم دلالی عامل اصلی گرانی است. گام های اولیه را محکم برداشتیم.
وزیر دادگستری گفت: ما در سالم سازی محیط کسب و کار جدی هستیم و بنای ما برخورد جدی با متخلفان است.
پورمحمدی تصریح کرد: در همین بازرسی ها سبب شد شکایت ها کاهش پیدا کند و ۲۰ درصد شکایت ها کاهش یافت و ۵۸ درصد هم اخذ جرائم کاهش یافته است.
استقلال و پرسپولیس حداکثر تا یک ماه آینده به فروش می‌رسند
حجت الاسلام مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری کشورمان در خصوص واگذاری باشگاه های پرسپولیس و استقلال گفت: ما در یک سال گذشته یک سوم واگذاری ها را در همین مدت انجام دادیم.
وی افزود: حجم این واگذاری ها بیش از ۴۰ میلیارد تومان بود و گام بلندی برای خصوصی سازی انجام دادیم.
وزیر دادگستری گفت: این دو باشگاه طبق قانون باید واگذار شوند اما اینکه چقدر می ارزد؟ با چه شرایطی باید فروخته شود بحثی جداست.
پورمحمدی گفت: در آخرین جلسه با وزیر ورزش موافقت شد این دو باشگاه تا حداکثر ماه آینده به فروش برسد.
وی گفت: الان در حال قیمت گذاری و محاسبه بدهی ها هستیم و باید شرایطی را برای واگذاری بگذاریم که این دو باشگاه به شکل مطلوب اداره شود.
وزیر دادگستری خاطرنشان کرد: یکی از شروط ما ارائه سهم به یکی از پیشکسوتان است و امیدواریم بتوانیم به نحو قابل قبولی این دو باشگاه را واگذار کنیم.
وی در پایان گفت: امیدواریم با این پیوندی که بین دولت و ملت برقرار شده آینده ای بهتر و پرفروغ تر را داشته باشیم.

شناسه خبر : 18013

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 1 =