خانه / اقتصادی / مشکلات مالی عامل اصلی رسمی نشدن مرز سیرانبند بانه

مشکلات مالی عامل اصلی رسمی نشدن مرز سیرانبند بانه

سنندج- مسئولان کشاورزی سلیمانیه اقلیم کردستان عراق در جلسه ای که با مدیران و مسئولان جهادکشاورزی کردستان ایران داشتند یکی از مشکلات رسمی نشدن مرز سیرانبند تاکنون را مربوط به مسائل مالی ذکر کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، هیاتی ۸ نفره از مسئولان کشاورزی، دامپزشکی و گمرکات استان سلیمانیه اقلیم کردستان عراق روز گذشته از طریق مرزباشماق مریوان وارد کردستان ایران شدند و در همان ابتدای ورود از چندین واحد تولیدی در شهرستان مریوان بازدید کردند.
از دیگر برنامه های این هیات کشاورزی سلیمانیه حضور در جلسه مدیران و مسئولان بخش کشاورزی، دامپزشکی و گمرکات کردستان ایران در سنندج بود که شامگاه گذشته تشکیل شد.
رفع موانع صادرات تولیدات و محصولات کشاورزی و بررسی تفاهم نامه های فی مابین سلیمانیه و کردستان ایران و توسعه همکاری دو طرف از جمله اهداف این سفر دو روزه است.
قراراست امروز هم این هیات کشاورزی سلیمانیه از چندین واحد تولیدی دیگر در سطح شهرستان سنندج و سایر شهرستان های استان کردستان بازدید کنند و از نزدیک با ظرفیت های استان آشنا شوند.
در جلسه مشترک مدیران ومسئولان بخش کشاورزی کردستان ایران با هیات کشاورزی سلیمانیه بار دیگر رسمی شدن مرز سیرانبند بانه به عنوان خواسته و مطالبه مردم کردستان ایران از اقلیم کردستان عراق مطرح شد و خواستار رفع مشکلات موجود در این رابطه شدند.
تمام زیرساخت های مرز سیرانبند از سوی جمهوری اسلامی ایران ایجاد شده است
معاون گمرکات استان کردستان در این جلسه گفت: تمامی اقدامات مربوط به مرز سیرانبند بانه از طرف جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته است.
عباس آرام بیان کرد: همه زیرساخت های لازم و مورد نیاز مرز سیرانبند بانه به عنوان مرزی رسمی در کشور ما ایجاد شده است و بارها هم در جلسات مختلف این مسئله از سوی مسئولان ایرانی پیگیری شده و امیدواریم مسئولان عراقی هم در این رابطه تلاش بیشتری داشته باشند.
نماینده بازرگانی سلیمانیه هم در این خصوص عنوان کرد: طراحی مرز سیرانبند از سوی اقلیم کردستان عراق هم به اتمام رسیده و در حال حاضر تنها مشکلی که باعث شده به عنوان مرز رسمی از سوی ما اعلام نشود وجود مشکلات مالی است که به محض برطرف شدن آن رسمی بودن این مرز نیز از سوی مسئولان ما اعلام خواهد شد.
آزاد عبدالکریم بیان کرد: بی شک راه اندازی و توسعه مرز سیرانبند بانه منجر به تسهیل تردد و تجارت و ارتباط بیشتر اقلیم کردستان با ایران خواهد شد.
ایران بر صادرات محصولات خود به اقلیم کردستان نظارت بیشتری داشته باشد
مسئول قرنطینه نباتی مرز باشماق در این جلسه گفت: در سنوات گذشته در برخی از فصول اقدام به قرنطینه نباتی می کردیم ولی از امسال نظام تعرفه ای را جایگزین آن کردیم.
به هیز عبدالمحمد از مسئولان ایرانی خواست بر صادرات محصولات و تولیدات کشاورزی به اقلیم کردستان عراق از طریق مرز باشماق نظارت و بازرسی بیشتری داشته باشند.
وی اظهارداشت: سال گذشته سیب های قرمزی که از ایران به اقلیم صادر شد قسمت اعظم آن خراب شده بود و قابل مصرف نبود.
وی ادامه داد: در برج شش و هفت سال ۲۰۱۵ محصولاتی که از ایران به اقلیم صادر شده کیفیت بهتر و رضایت بخشی تری نسبت به سنوات گذشته داشتند البته جدیدا محموله سیب سرخی صادر شده که متاسفانه مشکل سال گذشته را داشت.
مسئول قرنطینه نباتی مرز باشماق افزود: البته گاها به دلیل اینکه محصولات کشاورزی از طریق خودروهایی که یخچالدار نیستند یا یخچال آنها بخوبی کار نمی کنند از بین می روند و بازارپسندی خود را ازدست می دهند لذا باید ایرانی ها به این مسئله توجه ویژه ای داشته باشند.
سازمان نظام مهندسی کشاورزی کردستان بیش از ۵ هزار نفر عضو دارد
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کردستان هم در این جلسه به بیان توانمندی و ظرفیت استان در ارتباط با وجود نیروی انسانی تحصیل کرده در بخش کشاورزی پرداخت و گفت: در حال حاضر بالغ بر ۵ هزار نفر در رشته های مختلف کشاورزی، محیط زیست، منابع طبیعی و صنایع غذایی عضو نظام مهندسی کردستان هستند.
عابد احمدی اظهارداشت: بیش از ۴ هزار نفر این اعضا در قالب شرکت های تخصصی و یا به صورت اشخاص حقیقی در طرح ها و پروژه های واگذار شده به آنها مشغول به فعالیت هستند.
وی ادامه داد: در سال ۹۳ براساس ارزیابی های انجام شده سازمان نظام مهندسی کشاورزی کردستان در راستای دستاوردهایی که داشته در سطح کشور حائز رتبه برتر شد.
وی از جمله فعالیت های اعضای این سازمان را تولید، توزیع و نظارت بر مصرف نهاده های کشاورزی ذکر کرد و افزود: اعضای این سازمان علاوه بر مشاوره هایی که به کشاورزان وتولیدکنندگان ارائه می دهند خود نیز در عرصه تولید فعالیت چشمگیری دارند و همین مسئله منجر به افزایش تولید در استان شده است چراکه به صورت اصولی و علمی اقدام به این کار می کنند.
تهیه بانک اطلاعاتی دانش بومی کشاورزی در مناطق کردنشین
رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی ومنابع طبیعی کردستان هم در این جلسه گفت: میانگین بارندگی کردستان ۵۰۰ میلی متر است که ۵۰ درصد آن وارد آب های سطحی می شود و همین مسئله منجر به توسعه بخش کشاورزی در این استان شده است.
محمد حسین سدری بیان کرد: در دو زمینه پژوهش و آموزش محققان ما در این مرکز فعالیت دارند و تاکنون هم دستاوردهای ارزشمندی داشته اند.
وی به پیشنهادات محققان استان کردستان اشاره کرد و اظهارداشت: ایجاد زمینه تعامل و همکاری علمی، تحقیقاتی بین اقلیم کردستان عراق و کردستان ایران و تهیه بانک اطلاعاتی مشترک در زمینه علوم کشاورزی و منابع طبیعی، اجرای پروژه ها و طرح های تحقیقاتی از جمله پیشنهادات محققان استان است.
وی ادامه داد: برگزاری همایش و سمپوزیوم علمی تحقیقاتی، نشست مشترک کارشناسی در زمینه تغییرات اقلیمی، آلودگی هوا، مشکلات زیست محیطی و مدیریت آب خاک، حفظ جنگل و مرتع، حفظ ژرم پلاسم گیاهی و جانوری از دیگر پیشنهادات و خواسته های محققان مرکز تحقیقات کشاورزی کردستان است.

شناسه خبر : 1473

این خبر رو هم ببینید

ترمز گرانی زیر پای کیست؟ / منصور اولی

«گرانی» واژه تلخ و آشنای این روزهای سپهر افتصاد ایران، همچنان می تازد و ظاهرا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + 3 =