خانه / سیاسی / مصاحبه آلتان تان با خبرگزاری Bugun ؛ به ثمر نشستن روند مذاکرات، باعث آزادی عبدالله اوجالان می شود

مصاحبه آلتان تان با خبرگزاری Bugun ؛ به ثمر نشستن روند مذاکرات، باعث آزادی عبدالله اوجالان می شود

نماینده دیاربکر در مجلس ترکیه تاکید کرد که چنانچه مذاکرات به نتیجه برسد، زندانیان کرد از جمله شخص عبدالله اوجالان نیز آزاد می شوند

به گزارش خبرگزاری کردپرس، آلتان تان، نماینده اسلام گرای شهر دیاربکر در مجلس ترکیه و عضو حزب دموکراتیک خلق ها درمصاحبه ای با “حسین کَلَش” خبرنگار روزنامه Bugun در خصوص روند مذاکرات صلح، خلع سلاح و روابط کوه قندیل و هیئت امرالی اظهارات مهمی عنوان کرد. متن مصاحبه به شرح زیر است:
 
*در داخل حزب دموکراتیک خلق ها در خصوص روند مذاکرات گاهی اوقات اظهارات متفاوتی منتشر می شود. آیا این اظهارات بعضا ضد و نقیض، به مفهوم اختلاف نظر اعضای حزب در خصوص روند مذاکرات است؟
در اصل حکومت طی روند مذاکرات دارای یک برنامه منظم نیست. به همین دلیل برای رفع ایراد خود سعی دارد افکار عمومی را به مسائلی حاشیه ای جلب کند. بعضا عنوان می کنند «ما خواهان صلح هستیم ولی حزب دموکراتیک خلق ها خواهان درگیری است». یا می گویند «ما به سمت صلح در حرکتیم ولی کوه قندیل به دنبال جنگ است». بی پرده و صریح عنوان می کنم: حل و فصل مسئله کردهای ترکیه جدا از خلع سلاح پ.ک.ک است. حکومت دارای اراده لازم برای حل و فصل مسئله کردها نیست. بعضی ها هم این وسط “کاسه داغ تر از آش” شده اند و پ.ک.ک و حزب دموکراتیک خلق ها را تحریک می کنند و می گویند حال که حکومت این گونه عمل می کند، شما هم بجنگید. بعضی ها خواهان شروع درگیری های مجدد در ترکیه هستند. می خواهند، پلیس، سرباز و نظامی کرد کشته شود. موضع ما کاملا مشخص است، علی رغم تمام بی برنامگی های دولت، وقت تلف کردن ها و فریب دادن ها، ما باز بر سر روند مذاکرات اصرار خواهیم کرد. ما دیگر جنگ نمی خواهیم. مبارزه ما از این به بعد رقابت دموکراتیک و فکری خواهد بود.
*در بین اظهارات امرالی و کوه قندیل موارد ضد و نقیضی به چشم می خورد، در این مورد نظرتان چیست؟
این مسئله از عدم شفافیت در روند مذاکرات ناشی می شود. ما همواره تاکید کرده ایم قبل از این که مذاکرات مستقیم آغاز شود، کنگره جوامع کرد با عبدالله اوجالان در جزیره امرالی دیدار کند. ولی چون روند مذاکرات شفاف نیست، معاون نخست وزیری ترکیه یالچین آکدوغان عنوان می کند: «نامه ۴ فوریه عبدالله اوجالان ۶۰ درصد تغییر پیدا کرده است». با این حرف هیئت امرالی را متهم به دستکاری در متن عبدالله اوجالان می کند. حال افکار عمومی به کدام حرف باید اعتماد کند؟ اگر روند مذاکرات، شفافیت لازم را داشت این گونه مسائلی پیش نمی آمد. در خصوص پخش زنده تلویزیونی پیام نوروز ۲۰۱۵ ترکیه اقداماتی صورت گرفته است من پیشنهاد می کنم در کنار این موضوع حکومت هم در نوروز برنامه خود در روند مذاکرات را از طریق رسانه ها به صورت شفاف عنوان کند.
*انتظارات کوه قندیل و HDP در روند مذاکرات یکی است؟
انتظار ما از روند مذاکرات یک جامعه دموکرات و آزاد است که در آن ترک ها، کردها، عرب ها، سنی ها، علوی ها و … با دین و هویت و مذهب خود بتوانند در آزادی زندگی کنند. پ.ک.ک نیز همین خواسته را دارد. در واقع حکومت نیز این اظهارات را به زبان می آورد ولی باید به اقدامات نگاه کرد. HDP چه اقداماتی صورت داده؟ پ.ک.ک چه کار کرده است؟ و حزب عدالت و توسعه به چه اقداماتی دست زده؟ تمام تلاش ما جلوگیری از رجوع دباره به سلاح است.
*آزادی عبدالله اوجالان تا چه اندازه برای شما اهمیت دارد؟
در زندان های ترکیه بیش از ۱۰ هزار زندانی سیاسی وجود دارد. در جای جای کره خاکی بارها مشاهده کردیم که فردی به اعدام محکوم شده ولی بخشیده شده و آزاد گردیده است. بعد از کودتای ۱۹۶۰ “جلال بایار” نیز به اعدام محکوم شده بود ولی بعد به دلیل کهولت سن حکم اعدام اجرا نشد. سه الی پنچ سال بعد نیز آزاد شد. اگر یک صلح سیاسی مورد نظر است، تمام کدورت های سابق باید پاک شود. در این صورت است که صلح سیاسی معنی پیدا خواهد کرد.
*در آن صورت اگر عبدالله اوجالان آزاد نشود روند مذاکرات به مانع برخواهد خورد؟
در شرایط فعلی پاسخ به سوال شما میسر نیست. کسی ادعا نکرده است اول اوجالان آزاد شود بعد به مذاکرات در چارچوب صلح پرداخته شود. ولی در نهایت با به ثمر نشستن روند مذاکرات، اوجالان نیز به مانند بقیه زندانیان سیاسی آزاد خواهد شد. باید به این هدف دست پیدا کنیم و اگراین مسئله حل نشود، چگونه می توان کدورت ها را رفع کرد.
*در سال ۲۰۱۳ عنوان شد پ.ک.ک خلع سلاح شده و به خارج مرزهای ترکیه عقب نشینی خواهد کرد. چرا روند مذاکرات از مسیر پیام سال ۲۰۱۳ خارج شد؟
عدم صمیمیت و صداقت. به دلیل نبود پروژه ای دقیق و صمیمی از جانب حکومت این روند از مسیر آن روزهای خود خارج شد. شما فرض را بر این بگیرید که پ.ک.ک خلع سلاح نخواهد شد. حقوق انسانی کردهای ترکیه تا قیامت به آنان داده نخواهد شد؟ حکومت ترکیه باید ابتدا چه پ.ک.ک خلع سلاح شود چه نشود اقدامات دموکراتیک را در کشور با سرعت به انجام برساند. در طرف دیگر حرکت های آزادی خواهانه کرد نیز باید حتی اگر حکومت هیچ اقدامی صورت ندهد استفاده از سلاح را کنار بگذارند.
* پیشتردر روند مذاکرات هیئت دانایان تشکیل شد ولی تا کنون اقدامی در خصوص تشکیل هیئت ناظر صورت نگرفته است. تشکیل این هیئت را چگونه ارزیابی می کنید؟
تشکیل این گونه هیئت ها را مفید ارزیابی می کنم ولی نحوه گزینش افراد این هیئت را اشتباه می دانم. حزب عدالت و توسعه افرادی را درون این هیئت منصوب کرد که به حزب خود وابسته بودند. در بین آنان یکی، دو نفر نیز از جریان های مخالف  حضور داشتند که آنان نیز در ادامه عنوان کردند “ما بیش از این آلت دست حزب عدالت و توسعه نخواهیم شد” و از این هیئت جدا شدند. ماهیت کار خوب است ولی انتخاب افراد، اهداف آنان و اقداماتشان اشتباه بود.
*در روند مذاکرات گاهاً شاهد بستن راه ها و کنترل مدارک شناسایی در مناطق کردنشین ترکیه بودیم، این اقدامات به روند مذاکرات آسیب زد؟
به نظر بنده در روند مذاکرات و هر روندی که حل و فصل دموکراتیک درآن مطرح باشد، این گونه اقدامات نباید صورت بگیرد. کنگره جوامع کرد نیز در پیام خود اعلام کرده بود: در روند مذاکرات از هر نوع بستن راه، اعتصابات عمومی، پرتاب کوکتل مولوتف و … خودداری کنید.
*کنگره جوامع کرد این پیام را داده بود، اما چه کسی تظاهرات را ترتیب داد و هدایت کرد؟
نمی خواهم وارد این گونه مسائل اطلاعاتی و امنیتی شوم. این تظاهرات از کجا نشات گرفته را هم حکومت ترکیه به خوبی می داند و هم جنبش های آزادی خواهانه کُردی. یعنی کسانی که باید مطلع باشند، خودشان می دانند.
*ادعا شده بود که سازمان اطلاعات ملی ترکیه (میت) در این روند نقش مهمی بازی می کند. شما موقعیت میت در روند مذاکرات را چگونه ارزیابی می کنید؟
من میت را به صورت دقیق نمی شناسم. زمان ریاست هاکان فیدان نیز با وی گفتگویی نداشتم. وزیر خارجه انگلیس از من دعوت رسمی به عمل آورد تا در ساختمان وزارت خارجه این کشور بر سر میز خاورمیانه یک ساعت و نیم با هم گفتگو کنیم. ولی نه حکومت ترکیه، نه میت و نه وزارت خارجه کشور یک بار پیغامی به ما نداده است.
*به عنوان حزب سیاسی روابطتتان با میت چگونه بود؟
بخشی از روند مذاکرات از جانب هیئت حکومتی را هاکان فیدان بر عهده داشته است. از داخل حزب دموکراتیک خلق ها نیز برخی افراد با وی دیدارهایی داشته اند. این دیدارها و مذاکرات همچنان ادامه دارد. انشاالله خیر و برکت به همراه داشته باشد.
 
منبع: روزنامه Bugun
ترجمه: کردپرس
 
کد مطلب: ۸۰۲۹۳  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۱۲/۱۷  |  ساعت: ۱۳ : ۵۴

شناسه خبر : 16219

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + دوازده =