مصاحبه اختصاصی با غریب حسو، نماینده (PYD) دراقلیم کردستان ؛ بررسی اوضاع میدانی کوبانی و گزارش سازمان ملل در مورد انتقال سلاح از ترکیه به داعش

ما مدتهاست که می گوییم ترکیه به داعش کمک می کند. گزارش سازمان ملل خیلی دیر منتشر شده است. درکوبانی جنگ ادامه دارد و داعش دیگر توانایی جنگ تن به تن را ندارد

جناب آقای غریب حسو،همانطور که می دانید اخیرا یکی از کمیته های سازمان ملل در گزارش جدیدی اعلام کرده است که تسلیحات و مهمات مورد نیاز داعش و گروه النصره از طریق خاک ترکیه وارد سوریه می شود، دیدگاه شما در این باره چیست؟
 
غریب حسو: بله،در مورد کمک های تسلیحاتی که به دست داعش می رسد ما در ابتدا هم گفتیم که داعش مستقل نیست و نمی تواند روی پای خود بایستد و از زمان شروع این جنگ در سوریه و بویژه جنگ داعش علیه کُردها بارها تسلیحات بسیاری از داعش به دست جنگجویان ی پ گ و ی پ ژ افتاده است که این تسلیحات و مهمات جنگی ساخت کشورهای مختلف بوده است و تنها متعلق به کشور خاصی نیست. در اینجا هم ما اسم ترکیه را مشاهده می کنیم. این گزارش کاملا صحیح است. پیشتر کمک های تسلیحاتی به داعش ‌‌‌آسان تر بود ولی بعد از اینکه بسیاری از راه های ارتباطی داعش با بیرون قطع یا محدود شد، این امکان سخت تر گردید. اما داعش توانست به تسلیحات بسیار زیادی که حتی نمی توانست از کشورهای دیگر بگیرد در شهرهای رقه و موصل دست یابد و این تسلیحات را به نفع خود به کار ببرد، همین تسلیحات هم برای استفاده ارتش عراق و سوریه از طرف کشورهای مختلف به این دو شهر واردشده بود که داعش توانست آنها را نیز به کنترل خود درآورد.
 
گزارش سازمان ملل در مورد قاچاق اسلحه با داعش را تاچه اندازه صحیح می دانید. نظر شما در خصوص عملکرد ترکیه در این زمینه چیست؟
 
غریب حسو: بله ما این گزارش سازمان ملل را صحیح ارزیابی می کنیم و انتظار می رفت این گزارش زودتر از این ها منتشر شود ولی خیلی دیر منتشر شد. چرا که اگر این گزارش قبل از تصمیم جامعه بین المللی مبنی بر مقابله با داعش منتشر می شد تاثیر گذارتر بود. حال هرچقدر هم که دیر باشد  این گزارش جنبه های مثبت و ایجابی هم دارد. شما امروز اگر نگاه کنید می بیند که ترکیه علاوه بر اینکه به داعش کمک تسلیحاتی می کند، همه تلاش خود را بکار بسته تا به پیشرفت داعش کمک کند و اراده کُردها را در هم بشکند و می خواهد که کُردها از تحولات سوریه بی بهره بمانند. ترکیه و بویژه حزب عدالت و توسعه AKP برای رسیدن به این هدف از هر امکان و فرصتی استفاده کرده اند و هر کاری که توانسته اند حتی از راه های خشونت آمیز انجام داده اند. در حال حاضر نیز این کار را از طریق گروه تروریستی داعش ادامه می دهند.
آقای حسو، چند روزی است که اخبار زیادی از کوبانی در رسانه ها وجود ندارد، وضعیت کنونی کوبانی به چه شکل است؟ آیا اطلاعی از شرایط نیروهای کرد و درگیریهای شهر دارید؟
 
غریب حسو: بله مدتی است که وضعیت کوبانی رو به بهبود است، در کوبانی جنگ و درگیری هنوز وجود دارد، مقاومت گسترده تر می شود، خون هایی هم ریخته می شوند. فداکاری ها ادامه دارند و اینکه از کوبانی خبرهای کمتری به گوش می رسد به این معنا نیست که جنگ به مقطعی رسیده که آرامش بر شهر حاکم شود و جنگ بکلی متوقف شود . بلکه درگیری ها همچنان ادامه دارد و در حال حاضر ابتکار عمل در دست نیروهای ی پ گ و ی پ ژ است و اخیرا حمله ای به نام ((کمپین آزادسازی کوبانی)) از سوی نیروهای ی پ گ و ی پ ژ شروع شده است و آنها در حال پیشروی هستند. داعش در این اواخر مشغول عقب نشینی از خیابان ها و محله هایی است که قبلا آنها را کنترل کرده بود . اکنون دولت اسلامی عراق و شام در حال شکست خوردن و عقب نشینی است و دیگر قادر به جنگ زمینی و تن به تن نیست و به جای آن در حال بمباران کردن های از راه دور است و با توپ های سنگین از راه دور کوبانی را مورد هدف قرار می دهد. بله چنین جنگی در حال حاضر در کوبانی وجود دارد و متوقف نشده است. حتی تا دو شب پیش صدها نفر از تروریست های داعش در سمت  غرب کوبانی گرد هم آمده بودند تا جبهه جدیدی از جنگ را به راه بیاندازند که حمله  و نقشه آنها با شکست روبه رو شد و بیش از 35 جنازه  از افراد خود را رها کرده و فرار کردند. این بدین معناست که جنگ هنوز ادامه دارد. همین صبح امروز هم در شرق کوبانی درگیری هایی وجود داشت و هنوز ادامه دارد و کوبانی به سمت آزادسازی پیش می رود.
 
وضعیت همکاری بین نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان با نیروهای ی پ گ و ی پ ژ ، و دیگر نیروهایی که از کوبانی دفاع می کنند را چگونه ارزیابی می کنید؟
 
غریب حسو: در حال حاضر همه این نیروها به صورت یک نیروی مشترک  کُرد در حال مبارزه هستند. درست است تعدادی از برادران پیشمرگ به کوبانی آمده اند ولی نه با این هدف که بجنگند بلکه جهت کمک و همکاری و رساندن تسلیحات لازم به کوبانی به آنجا آمده اند و این خود باعث افزایش روحیه نیروها شد و برای همه جای خوشحالی بود و این بدان معنی هم نیست که  اگر نیروهای پیشمرگ با حمله ای روبه رو شوند مقاوت و مبارزه نکنند بلکه برعکس آنها هم در این جنگ و در این مقاومت شرکت دارند. در کوبانی یک اتاق همکاری به نام ((اتاق عملیات نظامی)) وجود دارد که مسئولان هریک از این گروه ها در این اتاق با یکدیگر جمع می شوند و در مورد چگونگی همکاری ها و پیشبرد جنگ صحبت و تبادل نظر می کنند.
به عنوان آخرین سوال، آقای جمیل بایک طی اظهاراتی در رابطه با اوضاع شنگال گفته است که این منطقه باید همانند کانتون های سوری به شکل یک کانتون جدا از اقلیم کردستان اداره شود. آیا این موضع گیری ایشان سودی به حال ایزدی های اقلیم کردستان دارد؟ آیا شنگال می تواند به مانند یک کانتون، منفک از بغداد و اربیل اداره شود؟
 
غریب حسو: من نمایندهPYD هستم  و تنها می توانم نظر و دیدگاه حزب و تشکیلات خودمان را در این مورد به بیان کنم، اگرچه جناب جمیل بایک چنین بیانیه ای هم داده است ولی این حرف تازه ای نیست و از همان ابتدا این موضوع  به صورت یک پروژه در بین جامعه کُردها به شکل کلی و در بین خود جامعه شنگال و ایزدی ها نیز مطرح بود. ایزدی ها خودشان می توانند سرنوشتان را تعیین کنند، آنها می توانند خودشان را اداره بکنند و این امکان برای آنها فراهم شده است. اگرچه شنگال از نظر جغرافیایی و اداری وابسته به بغداد هم هست ولی یک منطقه کُردی محسوب می شود و اگر بخواهند با اقلیم کردستان هم در ارتباط خواهند بود. اما اگر به فرض بعد از آزادی شنگال دوباره همانند قبل فقط یک نیرو در آنجا حضور داشته باشد، این نیروی واحد آن هم نیرویی که نتوانست از شنگال محافظت کند چگونه می تواند دوباره با چنین خطرات و حملاتی مقابله کند؟ خطر بزرگ در آینده است، چرا که ممکن است این حملات یک بار دیگر تکرار شوند. به همین دلیل بعد از آزادی کامل شنگال باید در بین نیروهایی که در حال حاضر در کوهستان شنگال در حال مبارزه با داعش هستند یک نیروی مشترک با امکانات مشترک تشکیل شود و زمانی که شنگال آزاد شد تنها مردم شنگال هستند که می توانند سیستم اداره ای خود را تعیین کند چرا که مردم شنگال هم در حال تشکیل سیستم اداره کردن و نیروی نظامی مختص به خود هستند. چون شنگال از نظر جغرافیایی از اقلیم کردستان دور افتاده است می تواند همانند آنچه که در کردستان سوریه وجود دارد به صورت یک کانتون اداره شود و برای همه تبدیل به یک نمونه شود، چرا که دیگر سیستم یک دولت و یک قدرت واحد در خاورمیانه در حال تضعیف شدن است و به سمت یک سیستم دموکراتیک پیش می رود. خلاصه ما این گفته آقای جمیل بایک را یک اظهار نظر سلبی ندیده و آن را ایجابی و مثبت ارزیابی می کنیم.
 
 
 
مصاحبه: مراد بروکی میلان / منبع: کردپرس
 
کد مطلب: 76393  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۱۰/۱۰  |  ساعت: ۱۶ : ۱۱

این خبر رو هم ببینید

دلنوشته عبدالسلام كريمي در پي شهادت رئيس‌جمهوري اسلامي ايران و هيأت همراه

سقوط بالگرد حامل آيت‌الله رئيسي؛ خادم محبوب مردم ايران، دكتر امير عبدالهيان؛ ديپلمات نجيب، آیت‌الله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *