مصوبه شورای عالی اداری برای احیای سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور

شورای عالی اداری کشور با لغو مصوبه انحلال سازمان مدیریت و برنامه ریزی، که در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد اجرایی شده بود، تصمیم به احیای این سازمان گرفت.

محمد باقر نوبخت، معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور، به خبرگزاری دولتی ایرنا گفت که شورای عالی اداری دوشنبه ۱۹ آبان (۱۰ نوامبر) تصویب کرده است که سازمان مدیریت و برنامه ریزی با ادغامدو معاونت “برنامه ریزی و نظارت راهبردی” و “توسعه مدیریت و سرمایه انسانی” ریاست جمهوری تشکیل شود. 
شورای عالی اداری وظیفه تصمیم گیری کلان در زمینه ساختار اداری و اجرایی کشور را بر عهده دارد. ریاست این شورا با رئیس جمهور (و در غیاب او معاون اول ریاست جمهوری) است و تعدادی از وزرا و مسئولان ارشد قوه مجریه در آن عضویت دارند.
ریاست جلسه امروز شورای عالی اداری در مورد احیای سازمان مدیریت و برنامه ریزی، با اسحاق جهانگیری معاون اول حسن روحانی بود که در پایان جلسه، از لغو مصوبه ۲۴ تیر ۱۳۸۶ این شورا خبر داد.
این مصوبه، که در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد و با پیگیری او به تصویب رسید، سازمان مدیریت و برنامه ریزی را منحل و وظایف آن را به معاونتی تازه تاسیس در نهاد ریاست جمهوری به نام “معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور” محول کرد.
پیش از این تغییر، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی به عنوان معاون رئیس جمهور فعالیت می کرد، اما از نظر تشکیلاتی وابسته به ریاست جمهوری نبود. این در حالی است که “معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی” زیر نظر نهاد ریاست جمهوری فعالیت می کرد.
اسحاق جهانگیری دوشنبه ۱۹ آبان (۱۰ نوامبر) در جلسه  شورای عالی اداری، سازمان مدیریت و برنامه ریزی را پشتوانه کارشناسی اداره کشور دانست و گفت: “این سازمان همواره از کارشناسانی زبده در امر برنامه ریزی و اقتصاد برخوردار بوده که متاسفانه پس از انحلال، بخش زیادی از نیروی انسانی و توان کارشناسی این مجموعه تضعیف شد.”
سابقه سازمان مدیریت و برنامه ریزی
سابقه تشکیل سازمان مدیریت و برنامه ریزی به حدود ۶۵ سال پیش باز می گردد که دولت وقت ایران تصمیم گرفت برای هماهنگ کردن برنامه های عمرانی، هیاتی به نام “هیات عالی برنامه” تشکیل دهد.
بعدها در وظایف و تشکیلات اداری این “هیات” تغییراتی ایجاد شد و به “سازمان برنامه و بودجه” تغییر نام داد.
در سال های اول بعد از انقلاب، نقش سازمان برنامه و بودجه در تصمیم گیری های اقتصادی به شدت کاهش یافت و بعد از آن نیز در دوران جنگ هشت ساله با عراق، مدتی کار تدوین بودجه به نخست وزیری سپرده شد.
آقای احمدی نژاد شش سال بعد از انحلال سازمان مدیریت و برنامه ریزی و در ماه‌های آخر ریاست جمهوری خود، گفت که تصمیم به احیای آن دارد، ولی در عمل اقدامی در این زمینه انجام نشد
در سال ۱۳۷۸ با هدف یکپارچگی در برنامه های توسعه و فراهم کردن زمینه اجرای آنها، سازمان برنامه و بودجه و سازمان امور اداری و استخدامی کشور با هم ادغام شدند و سازمان مدیریت و برنامه ریزی به وجود آمد.
محمود احمدی نژاد، این سازمان را محدود کننده اختیارات خود در زمینه اختصاص بودجه و اجرای برنامه های دولت می دانست و دو سال پس از رسیدن به ریاست جمهوری، آن را منحل کرد.

این خبر رو هم ببینید

استاندار آذربایجان‌غربی: تعدد دستگاه‌های تصمیم گیر در مرزها مانعی برای توسعه است

استاندار آذربایجان‌غربی با تاکید بر ضرورت توسعه پایانه‌های مرزی و مدیرت واحد در مرزهای استان، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *