مطالبات کردستانی‌ها از منتخبان خود در مجلس

تلاش برای کاهش بیکاری و معضلات زیست محیطی، مقدم دانستن مسائل ملی بر موضوعات استانی و کوشش در راستای حفظ وحدت از جمله مهم‌ترین خواسته‌های مردم کردستان از منتخبان خود در مجالس خبرگان و شورای اسلامی است.

به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، از زمان پیروزی انقلاب اسلامی تقریبا هر سال یک انتخابات در ایران برگزار شده است و مردم با حضور در پای صندوق‌های رأی، منتخب یا منتخبان خود را در هر انتخابات راهی مکان‌های اجرایی یا تصمیم‌گیری کرده‌اند.
پایان سال جاری نیز انتخاباتی دیگر رقم می‌خورد که برای آینده 4 ساله جامعه بسیار حیاتی و اثرگذار است، سخن از انتخابات قوه مقننه و مجلس خبرگان است که اسفند ماه امسال، مردم در 4 گوشه کشور باید با بررسی جوانب و برنامه‌های نامزدهای پرتعداد انتخاباتی، گزینه‌های اصلح را راهی پارلمان کنند.
پس از انصراف 13 تن از کاندیداهای نمایندگی مجلس در استان کردستان، اکنون تعداد آنها به 88 نفر و در انتخابات مجلس خبرگان نیز به 4 نفر رسیده است و اکنون شهروندان کردستانی انتظارات خود را از منتخبان این دو مجلس بیان می‌کنند.
بیکاری و آلودگی هوا؛ دغدغه کردستانی‌ها
یکی از شهروندان سنندجی معتقد است مهم‌ترین خواسته مردم استان از منتخبین در مجلس شورای اسلامی، بهبود وضعیت معیشتی، کاهش نرخ بالای بیکاری در کردستان و نیز رهایی از آلودگی و گردوغبار تقریبا همیشگی بوده و مردم انتظار دارند، نمایندگان با قدرت رایزنی بالا و همچنین وادار ساختن دولت به اجرای برنامه‌های مناسب در این راستا، نقش مفید و مؤثر ایفا کنند.
به اعتقاد این شهروند، امکان بررسی دقیق عملکرد منتخبان مردم در مجلس با افزایش دانش و آگاهی موکلان آنها، بیش از گذشته خواهد بود و در آن صورت، می‌توان نمره روشن و مشخصی به نمایندگان داد، به گونه‌ای که در آینده آرای مردم نیز اثرگذار باشد.
وی با اشاره به اینکه رسالت اصلی منتخبان مردم در مجلس شورای اسلامی قانونگذاری است، ادامه می‌دهد: متأسفانه در تبلیغات نامزدهای انتخاباتی، توجه به این مهم یعنی اعلام تلاش برای اصلاح قوانین دارای ضعف احتمالی و تدوین قوانین مفیدتر و به‌روزتر چندان جدی گرفته نشده است.
وی با بیان اینکه نمایندگان دوره نهم مردم کردستان در مجلس شورای اسلامی، تمام توان و تلاش خود را برای دستیابی به موفقیت و خدمت به مردم انجام داده‌اند، تصریح می‌کند: البته اینکه این وکلای ملت تا چه اندازه در نیل به اهداف موفق بوده‌اند، قابل بحث و بررسی است.
منتخبان دغدغه کشور و استان را داشته باشند
یکی دیگر از شهروندان کردستانی هم می‌گوید: با وجود همه تلاش‌های صورت گرفته، اما روند توسعه این استان به گونه‌ای که مد نظر و خواسته مردم بود محقق نشد که البته این موضوع می‌تواند ریشه‌ها و دلایل مختلفی داشته باشد.
به نظر این شهروند، معضلات شدید مالی و کمبود اعتباراتی که دولت طی سال‌های اخیر و به‌ویژه با تشدید تحریم‌ها با آن مواجه بوده است، تأثیر و نقش مستقیم و بسزایی در جذب نشدن اعتبارات مناسب برای این استان داشته است.
وی خواستار تلاش نمایندگان آینده مردم این استان در مجلس برای تقویت بنیه مالی کردستان با تخصیص اعتبارات مناسب می‌شود و می‌افزاید: البته در سفر رئیس جمهور به این خطه، وعده‌هایی برای تزریق بودجه‌هایی داده شد که وظیفه نمایندگان تلاش برای تخصیص 100 درصدی آنها و البته جذب اعتبارات جدید است. باید نمایندگانی برای این استان انتخاب شوند که در درجه نخست به طور کامل دغدغه کشور و سپس استان کردستان را داشته باشند و این یک اصل ثابت شده است.
این شهروند با بیان اینکه هر کدام از شهرهای استان دارای نیازهای متفاوت و گاه متضاد با یکدیگر هستند، اظهار می‌کند: نمی‌توان برای تمام این شهرها، نسخه واحد تجویز کرد و مشکلات ساکنان آنها را کاملا مشترک دانست.
مجلس خبرگان و انتظار شهروندان
اما دیگر شهروند این استان پیرامون انتخابات مجلس خبرگان اظهار می‌کند: وظیفه منتخبان این مجلس همانگونه که در قانون آمده با مجلس شورای اسلامی تفاوت‌های ماهوی دارد.
وی با بیان اینکه یکی از رسالت‌های این مجلس تعیین رهبر است، می‌گوید: آنها وظیفه دارند رهبر و نحوه اداره امور توسط وی را زیر نظر قرار دهند تا هر گاه از انجام وظایف محوله ناتوان و یا فاقد یکی از شرایط مذکور در قانون اساسی شد او را از کار برکنار سازند.
این شهروند ادامه می‌دهد: خوشبختانه کشور ما در حال حاضر از رهبری آگاه، دلسوز و بصیر بهره می‌برد که ایران را در مسیر عزت و اقتدار به جلو می‌برد، اما با این حال اعضای مجلس خبرگان رهبری نیز باید وظایف ذاتی خود را انجام دهند.
وی با اشاره به اینکه اعضای مجلس خبرگان، عموما از عالمان دینی هستند، تصریح می‌کند: باید شهروندان کسانی را انتخاب کنند که علاوه بر توان علمی بالا، قدرت درک شرایط و تحلیل و بینش سیاسی بالایی را هم داشته باشند.
این شهروند معتقد است به نظر می‌رسد یکی از خواست‌های اصلی منتخبان مردم کردستان در مجلس خبرگان، تلاش برای حفظ وحدت میان شیعه و سنی به مانند گذشته است تا خواب و خیال‌های دشمنان برای تفرقه‌افکنی باز هم بی‌ثمر بماند.
94/12/01 – 02:06 لینک گروه تلگرام پایگاه خبرگزاری کردنور

این خبر رو هم ببینید

دلنوشته عبدالسلام كريمي در پي شهادت رئيس‌جمهوري اسلامي ايران و هيأت همراه

سقوط بالگرد حامل آيت‌الله رئيسي؛ خادم محبوب مردم ايران، دكتر امير عبدالهيان؛ ديپلمات نجيب، آیت‌الله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *