خانه / اجتماعی / مطالبات کردستان از دولت جدید/ *نریمان عبدی

مطالبات کردستان از دولت جدید/ *نریمان عبدی

انتخابات و شور و هیجان آن به پایان رسید و فرایند پساانتخابات و منازعات قدرت در حال شکل گیری است. هریک از بازیگران سیاسی در عرصه انتخابات در پی گرفتن قدرت و مطالبات خویش از هیئت حاکمه خواهند بود. در این میان کردستان به دلیل شرایط جغرافیایی، سیاسی و اقتصادی از مطالبه گران ناکام از دولت های پیش است.

هر یک از دولت های قبل  بنا به شعارهای انتخاباتی انباشی از مطالبات در این دیار به جا گذاشته اند و اکنون با روی کارآمدن دولت جدید که در ذهن مردم فسادستیزی و مبارزه با رانت را جلوه گر نموده است، نگاهی به اهم مطالبات مردم کردستان علی الخصوص از دیدگاه اقتصادی خواهیم انداخت تا دولت جدید بتواند فارغ از حب و بغض های سیاستمردان تمامیت خواه، در راه توسعه ی این استان بکوشد.

رئیس جمهور منتخب! مطالبه اساسی مردم کشور از دولت شما، همانا بهبود وضعیت معیشتی و اقتصادی است و کردستان هم از این قاعده مستثنی نیست و بصورت اولی تر نیاز به توجه جدی تر از سایر استانها دارد. استان کردستان بنا به دلایل بسیاری از لحاظ اقتصادی از توسعه نیافته ترین استانها کشور و محروم از بسیاری از فاکتورهای توسعه اقتصادی است. درآمد سرانه استان کردستان از نصف میانگین کشوری پایین تر بوده و طی سالهای اخیر بارگرانی و سنگینی امرار معاش را بیشتر از سایر استانها تجربه کرده و با بی تدبیری دولتمردان سیاست زده، این استان ماه ها و سال ها در رتبه اول تورم و گرانی قرار داشته است.

جناب آقای رئیسی! استان کردستان بر اساس پایش ملی محیط کسب و کار ایران در بهار ۹۸در مؤلفه «فساد و سوءاستفاده افراد از مقام و موقعیت اداری در دستگاه‌های اجرایی»، استان نخست کشور معرفی شد که به همین منظور حضرتعالی با سفر به کردستان در آن سال، دستور پیگیری و روشن شدن موضوع دادید که متاسفانه هیچ گزارشی از اقدامات و بررسی های انجام شده به مردم کردستان داده نشد و این فساد اداری استان کردستان علی رغم انکار مسئولین، در زمینه تورم و گرانی به خوبی خود را هویدا کرده که دم خروس آن طی دو سال اخیر روشن و مبرهن گشته است که مردم کردستان به دلیل وجود فساد اداری کلان همواره از لحاظ تورم در رتبه های اول کشور قرار داشته است که اکنون که شما ریاست قوه مجریه را به عهده خواهید گرفت انتظار مردم کردستان رسیدگی به این موضوع جدی خواهد بود.

استان کردستان بر اساس رتبه بندی شاخص های وزارت امور اقتصادی و دارایی بر حسب نماگرهای اقتصادی در حوزه بانکی، بیمه ای، بورسی، مالیاتی، گمرکی و بودجه ای در رتبه ۲۴ استان های کشور می باشد و  این نشان دهنده ی عملکرد بسیار ضعیف دولتمردان دولت تدبیرو امید در کردستان است که نیازمند بررسی و واکاوی های بسیاری در این خصوص است تا علل و عوامل آن محرز و مشخص گردد.

جناب رئیس جمهور! در سایر شاخص های دیگر از جمله توسعه ی راه ها، فرودگاه ها و نیز حوزه ICT وضعیت کردستان بسیار بغرنج است به طوریکه جاده مریوان و پروژه چندبانده کردن آن سالهاست با وعده های فریبنده مسئولین محقق نگردیده و کریدور شمال ـ جنوب از غرب کشور نیز در رکود و نابسامانی است و سالهاست مردمان این دیار جان عزیزانشان را در این قتلگاه ها از دست می دهند بی آنکه احدی از مسئولین استانی و وزارتی پاسخگو باشند.

بازهم برایتان برشمارم از دغدغه های مردمان این دیار از کولبری گرفته تا مرگ صدها جوان جویای کار در این راه، یا از وضعیت خالی شدن روستاها و هجوم حاشینه نشینی و …. که شاید خود بر برخی از آنها واقف باشید. اما کردستان نیازمند توجهات جدی و برنامه های توسعه ملی است که اختصاراً برنامه های ذیل می تواند راهگشای توسعه استان کردستان از جهت اقتصادی و معیشتی گردد:

۱ـ مبارزه با فساد اداری که از اولویت های کاری دولت جنابعالی است بایستی در کردستان بصورت جدی و با ریشه کنی رانت های موجود و برخورد با مسببین فرصت سوزی که هشت سال گذشته جز منافع حزبی و گروهی هیچ تلاشی برای توسعه ی استان نکرده اند انجام پذیرد و گزارش آن ـ جهت امیدواری مردم به دولت شما ـ  به اطلاع عموم رسانده شود چرا که قطعاً حضرتعالی بنا به تجربیات و وقوف به امور قضائی می دانید که مقوله فساد وابسته به زمان نیست و شایسته این دیار نیست که عده ای بیایند و بخورند و بسوزانند و بروند. بنده چند سال پیش مجموعه مقالاتی تحت عنوان «فقر، فساد و تبعیض؛ عامل توسعه نیافتگی کردستان» منتشر نمودم که نمونه های بارز آن را در آن مقاله آورده ام که به عنوان مثال نشاندن لیسانسیه زیست شناسی در جایگاه معاونت اقتصادی یک استان از نمونه های بارز این فساد و تبعیض بوده است که طی سالهای گذشته وضعیت اقتصادی کردستان را به این روز انداخته اند.

۲ـ ایجاد پیشران های اقتصادی متناسب با مزیت نسبی استان کردستان؛ از جمله آنها می تواند صنایع مادری همچون خودروسازی(طرح کوردموتورز)؛ صنایع سنگ، آهن و طلا(نظر به وجود معادن غنی سنگ و طلا در این استان و خامفروشی های موجود)، صنایع تبدیلی کشاورزی و همچنین پایانه مرزی باشماق(اختصاص درصدی از مبادلات مرزی به توسعه استان) اشاره کرد که می تواند استان کردستان را از این وضعیت اسفناک درآورده و بر روی ریل توسعه قرار دهد.

۳ـ ساماندهی مرزهای رسمی و غیررسمی استان به منظور افزایش دادوستد و نیز رفع مشکلات کولبران با برنامه ریزی دقیق و سریع الاجرا که مردم کردستان احساس نمایند دولتمران جدید برخلاف شعارهای توخالی دولتمردان سالهای گذشته، دل در گروه رفع مشکلات این دیار دارند.

۴ـ توسعه راههای ارتباطی زمینی از جمله راه ترانزیتی سنندج مریوان و نیز توسعه ریلی و فرودگاههای به عنوان شریانهای توسعه می تواند کردستان را آماده سرمایه گذاری از جمله سرمایه گذاری خارجی بنماید.

۵ـ توجه به نیروهای متخصص در استان و استفاده از آنها در حوزه های مدیریت ارشد استان و نیز وزارتخانه ها به منظور همگرایی و ایجاد سینرژی مثبت کار و تلاش برای سازندگی که از مطالبات به حق و جدی دلسوزان این استان می باشد.

۵ـ توسعه زیرساخت های ICT و فناوریهای نوین و تقویت بخش خدمات؛ این حوزه می تواند اشتغال مناسب با سرمایه بری اندک دولتی به همراه داشته باشد که قطعاً نظر به وجود نیروهای متخصص در این استان، توسعه اشتغال در بخش  خدمات،ICT و فناوریهای نوین، راهگشای برخی مشکلات بیکاری جوانان تحصیلکرده این دیار خواهد بود.

جناب آقای رئیسی رئیس جمهور منتخب! کردستان سرزمین فداکاری‌های بزرگ است؛ سرزمین هنر و فرهنگ است؛ سرزمین صفا و وفاداری است؛ سرزمین مردمِ وفاداری است که در حساسترین سالهای عمر این نظام و این کشور با مردانگی خود و با رشادت خود، توطئه‌های بزرگی را خنثی کردند.کردستان در تاریخ انقلاب اسلامی، نشان افتخاری را با خود حمل میکند که در کمتر استانی نظیر آن را میشود دید. پس این استان را دریابید و فارغ از منازعات سیاسی و توزیع قدرت، توسعه کردستان را در اولویت کارهایتان قرار دهید؛ باور کنید کوردها قدرشناسند و نیک می دانند آنکس که دل در گرو توسعه ایران و کردستان دارد با شعارهای پوپولیستی و عوام فریبانه ی دیگران؛ بسیار متفاوت است. این آخرین امید کوردها را ناامید نکنید.

*فعال مدنی و اقتصادی

شناسه خبر : 24814

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به عملکرد رئیس جمهوری در یک سال گذشته/دکتر شبان شهیدی مؤدب

البته در هرگونه ارزیابی عملکرد رئیس‌ ‌جمهوری، شرایط متعددی را باید در نظر گرفت؛ از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × سه =