خانه / اجتماعی / مظلومیت یازدهمین جشنواره تئاتر کُردی سقز !

مظلومیت یازدهمین جشنواره تئاتر کُردی سقز !

در شرایطی که نوک پیکان جنگ افروزان و جنگ فروشان قلب تپنده ملت ها را یعنی فرهنگ و تاریخ و باورهای ریشه دار آنان را نشانه گرفته، خمودگی و غفلت و خنثی عمل کردن، آب به آسیاب دشمن ریختن است. ودر مقابل، ایجاد هر نوع انگیزه و حرکت جمعی، برای باز خوانی فرهنگی، توسعه دانش و ترویج خود باوری که موجبات شناخت واقعی از تاریخ و زبان و دین و آیین و آداب و کلتور این مردم را فراهم نماید، ستودنی ست. زیرا محکمترین سپر دفاعی در برابر شبیخون های فرهنگی، در دل این حرکت ها شکل می گیرد.

به گزارش خبرنگار ما ، حرکت و رویداد فرخنده جشنواره تئاتر کردی سقز بعداز سه سال تعطیلی اجباری، بلاخره دوره یازدهم آن نیز به میمنت و مبارکی با استقبال اهالی فرهنگ و هنر برگزار شد. و باید به تمامی دوستان خسته نباشید و دست مریزاد گفت بابت دل و جراتی که چنین رویداد مهم را با دست خالی، به سر انجام رساند. و به همین دلیل از چند منظر قابل بحث و بررسی است.
هر جشنواره یا رویداد فرهنگی که به قیومیت نهاد یا سازمان یا وزارتخانه ای انجام میشود، بی شک قدرت و توانمندی آن نهاد است که به معرض نمایش گذاشته می شود، تا عموم مردم و اهالی فن، با نقد و نظرات خود، میزان موفقیت و تاثیر گذاری آن حرکت فرهنگی را  ارزشیابی کنند.                                       
حال اگر با صراحت و صداقت، کوتاه و موجز در جمله ای این جشنواره را توصیف کنم. قطعا خواهم گفت : جشنواره یازدهم تئاتر کردی آیینه تمام قد، فقر و تنگدستی نهاد برگزار کننده بود. از هر زاویه ای که مورد بررسی قرار گیرد، بیشتر حکایت از یک نا چاری و رفع تکلیف اداری بود تا یک حرکت فرهنگی پویا و پوینده، که دلم سوخت .. 
وقتی چنین رویدادی با چند سال تاخیر، و در سطح غرب کشور با چنان گستره وسیعی اعلام فراخوان میک ند، حتما باید انتظار استقبال وسیعی هم داشته باشد و فراخور این طیف وسیع علاقه مند برنامه ریزی و پیش بینی های لازم انجام گردد. 
جشنواره ای که به لحاظ، اعلانات و تبلیغات و پوشش رسانه ای بی سر صدا باشد. و به لحاظ تعداد گروه های شرکت کننده و سرویس دهی به آنان محدود عمل کند. و به لحاظ امکانات فنی محل اجرا و بولتن و نشریات روزانه و برنامه ریزی اجراها و نشست ها ی تخصصی و جلسات نقد وتحلیل کم وکاستی داشته باشد.بی چون و چرا در رده جشنوارهای فقیر و تنگدست قرار می گیرد که حکایت از اجرای باری به هر جهت است . واین واقعا در شان جشنواره با هویت تئاتر کردی سقز نیست.
امروزه یکی از مطالبات واقعی و خواسته های بر حق هنرمندان خصوصا اهالی تئاتر و هنر های نمایشی در شهر ستانها، اختصاص و انتقال بخش کوچکی از بودجه های حجیم فرهنگی و هنری که مصوبه های قانونی هم دارند، به خارج از مرکز و پایتخت است. و این یعنی ضرورت تعمیم تصمیم گیری های کلان فرهنگی به همه مناطق ایران زمین، از جمله شهرستانها که همیشه تامین کننده بزرگ نیروهای خلاق و مستعد برای سینما و تئاتر و تلویزیون کشور بوده و هست. و اکنون که استان کردستان و شهر های کورد نشین بدلایل عدیده سیاسی، اجتماعی و فرهنگی از جمله همجواری با دوکشور عراق و ترکیه که همیشه کانون توجه جهانیان بوده و هستند .حرکتهایی مانند برگزاری جشنواره تئاتر کردی باید بسیار سخاوتمندانه و دست و دل بازانه انجام شود . زیرا خروجی آن حامل تاثیرات مفید ومثبتی است که برای انسجام و قوام و دوام فرهنگی، هنری، زبانی و آئین و آداب این خطه کهن بسیار فراتر از ارزشهای ناچیز مادی آنست. 
قصه کوتاه کنیم که عمر دراز باد، این جشنوار، دارای پتانسیل و قابلیت های فراوانی ست، بیشتر از آنچه که عرضه شد. البته اگر با سخاوت بیشتری برگزار می شد جدا از دستیابی به اهداف از پیش تعریف شده فرهنگی و آموزشی خود، می توانست آنتراکت و زنگ تفریحی هم باشد، برای  هنرمندان منطقه تا در فضای دوستانه و صمیمی چالش های واقعی پیش روی تئاتر کردی را مورد کنکاش قرار دهند. و دو مقوله تئاتر کردی و تئاتر به زبان کردی را در حوزه های ادبیات نمایشی و درام نویس و دراماتوژی و ترجمه، هر ساله یا هر دوره به عنوان یکی از موضوعات و مباحث اصلی جشنواره هدف گذاری گردد.                                                    
خالد حیدری ، کارگردان ، نمایشنامه‌نویس ، عضو خانه تئاترایران و سرپرست گروه تئاتر کوچک بوکان و از پیشکسوتان عرصه تئاتر است که دارای دانشنامه کارگردانی تئاتر از موسسه دانشگاهی رسام هنر (جهاد دانشگاهی) می باشد.

شناسه خبر : 8413

این خبر رو هم ببینید

محیط بان ها به کدامین گناه کشته شدند؟!/ بهمن ویسی*

“فاجعه فرهنگی در حوزه زیست محیطی به حدی گسترش یافته که افرادی از این آب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − یازده =