معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل کردستان: برخی مسوولین امنیت روانی مردم را مخدوش می‌کنند / امنیت کردستان در نهایت پایداری است

در پی اظهارات اخیر نماینده بیجار مبنی بر این که مردم کردستان این استان را به دلیل افزایش سرقت و نبود امنیت ترک می‌کنند، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل کردستان در

در پی اظهارات اخیر نماینده بیجار مبنی بر این که مردم کردستان این استان را به دلیل افزایش سرقت و نبود امنیت ترک می‌کنند، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل کردستان در برنامه تلویزیونی سلام کردستان که از سیمای این استان پخش شد ضمن نکوهش این سخنان، کردستان را دارای امنیتی پایدار خواند و گفت: برخی مسوولین که بحث‌های قضایی و حقوقی در حیطه اختیاراتشان نیست بعضاً اظهارنظرهایی می‌کنند که امنیت روانی مردم مخدوش می‌شود.
 
به گزارش خبرگزاری کردپرس، «دکتر حسن بابابی» در این گفتگوی تلویزیونی و در پاسخ به این سوال که دلیل افزایش سرقت‌های اخیر در کردستان چیست، گفت: سرقت به طور خاص و سایر جرایم مولود عوامل مختلف در جامعه است. از بعد جامعه شناسی، روان‌شناسی، فرهنگی و حقوقی. از دیدگاه جرم شناسی می گوییم اگر در جایی جرم زیاد باشد مهم‌ترین عامل ممکن است بیکاری، فقر و سایر عوامل مانند اعتیاد، مواد مخدر است که اینها در بحث کاهش امنیت اجتماعی و افزایش جرایم از جمله سرقت تأثیرگذار هستند.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل کردستان افزود: این را عرض کنم که وقوع سرقت و یا چند جرم دلیل بر «نبود امنیت» نیست. ما هیچ وقت نباید تفسیرهای ذهنی از خود ارائه کنیم. مثلاً دیشب کفش های همسایه ما جلوی در خانه اش دزدیده شد پس مملکت امنیت ندارد. می گویند این مملکت امنیت، پلیس، نیروی انتظامی و دستگاه قضایی ندارد یا در شهرستان‌ها مرغ همسایه را دزدیدند پس امنیتی وجود ندارد. یا زمستان ها مسأله گوسفند دزدی که شایع می شود. ما باید بر اساس واقعیت های عینی باید بگوییم که امنیت وجود دارد یا خیر؟ آیا سرقت های ما در حد معقولی است یا خیر؟ ما نباید اتوپیایی و آرمانی صحبت کنیم. بزه در همه جا به چشم می خورد. ما اگر بخواهیم بگوییم در استان کردستان جرایم افزایش پیدا کرده است باید مقایسه کنیم با سایر استان‌ها. من یک سری آمارها آورده‌ام البته به عدد اشاره نمی کنم. شما مقایسه می کنید که استان کردستان در بسیاری جاها امن امن است اما اگر متأسفانه در برخی نقاط سرقت‌هایی به وجود می آید ما آن را باید با دیگر نقاط و استان‌ها مقایسه کنیم.
دکتر بابایی با اشاره به اهمیت پیشگیری از جرائم افزود:‌ یکی از مهم ترین پیشگیری‌های ما وضعیت انتظامی است. یعنی اقدامات فنی و محیطی که باعث کاهش جرایم می شود. ببینید الآن اکثر سرقت های ما در استان کردستان سرقت های خرد است. ما جرایم خشن در استان کردستان نداریم. مثلا سرقت داخل ماشین. سرقت در محوطه های منازل. خوب در این جاها کمی پیشگیری ها را قوی کنیم آمار سرقت های ما بسیار کاهش می یابد. مثلا موارد ایمنی مانند تعبیه دزدگیر، قفل فرمان و یا اگر نگهبان محله تعریف کنیم و مدیر آپارتمان خوب دقت کند و امکانات کنترلی را مواظبت کنیم این جرم ها اتفاق نمی افتد. چون سارقین ما هم سارقین حرفه ای نیستند. سرقت های جزء انجام می دهند. ما متهمانی که تحت عنوان سرقت در زندان هستند اکثراً به علت نوع سرقت های انجام شده از سوی آنها به حبس های کوتاه مدت محکوم می شوند.
وی گفت: جدیداً مغازه دارها اقدام خوبی که انجام می دهند نوشتن جمله «این مکان مجهز به دوربین مداربسته است». در این جا سارقین همین که می بینند این مکان مجهز به دوربین مداربسته است سارق و مجرم را یک مقدار به تأمل وامی دارد. عامل بازدارنده خوبی است. این قضیه مرتبط می شود با بحث پیشگیری های فنی که واقعاً بسیار مؤثر است در این بحث هایی که مطرح می شود. یا به قول معروف همین دزدگیرها و ریموت های خوبی که در ماشین استفاده می شود بسیار مؤثر و بازدارنده است.
دکتر بابایی افزود: در بحث سرقت استان کردستان در سال 91 از میان 31 استان در رده سی ام قرار دارد البته این آمار در سال 92 نیز با یکی دو درصد کاهش و افزایش در همین حدود است در این نه ماهه. مثلاً در برخی از استان ها 230 هزار فقره سرقت گزارش شده و پرونده تشکیل شده در بحث سرقت ها است. اما استان کردستان در حدود 3 هزار پرونده در این مدت زمانی تشکیل شده است. در بحث سرقت مسلحانه که جرم خشنی است استان کردستان استان با یک مورد سرقت مسلحانه بیست و دومین استان بوده است. بعضی از استان ها 167 مورد. یعنی استانی که در صدر است 167 مورد گزارش شده است. تفاوت فاحش است.
وی افزود:‌در بحث آدم ربایی استان هیجدهم بوده ایم. البته اعداد با دیگر استان‌ها مشابه است ممکن است بیست و دومین استان هم باشیم. کل آدم ربایی هایی که در سال 91 گزارش شده است 2 مورد گزارش شده است. استانی داریم که 67 مورد آدم ربایی صورت گرفته است. راهزنی که اصلا صفر بوده و نداشتیم. امنیت در جاده ها برقرار است و سایر موارد که از بحث ما خارج می شود.این آمار از سوی پایگاه داده ها که بسیار موثق ورسمی است و بر اساس پرونده های ثبت شده در نیروی انتظامی وارد شده گزارش شده است.
دکتر حسن بابایی با اشاره به انتقاد اخیر نماینده بیجار که اظهار داشته بود مردم کردستان این استان را به دلیل افزایش سرقت و نبود امنیت ترک می‌کنند گفت: من در همان اول هم اشاره کردم که ما تحلیل ذهنی نکنیم. دیدگاه خود را مطرح نکنیم. برخی اوقات باعث ایجاد تشویش اذهان عمومی می شود. ما بر اساس واقعیات بگوییم اگر زیادی سرقت باعث مهاجرت می شود چرا در سکونتگاه های غیررسمی ما علیرغمی که جرایم خشن وجود دارد اما شاهد افزایش روزافزون جمعیت هستیم؟ خوب این یک سوال و فرض است. در روستاها که امنیت بیشتر است زیرا نظارت عمومی هم بیشتر است.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کردستان  ادامه داد: خواهش من این است که مسوولینی که بحث های قضایی و حقوقی در حیطه اختیاراتشان نیست بعضاً اظهارنظرهایی نکنند که امنیت روانی مردم مخدوش می شود. به عنوان مثال زمانی که دختر شما نیم ساعت یا یک ساعت دیر به منزل بازمی گردد شما هیچ موقع این تصور را ندارید که آدم ربایی صورت گرفته و یا اتفاقی افتاده است. بعضا من شب ها شاهد این هستم که خانم ها منتظر ماشین هستند. از سر کار دیر می آیند این نشان دهنده امنیت است. مردم الحمدلله در استان کردستان این دغدغه روانی را ندارند و امنیت امنیت پایداری است. امنیتی است که مردم خود آن را حس و لمس می کنند. این گونه اظهارنظرها نیز هیچ برداشت منفی در مردم ایجاد نخواهد کرد.
دکتر بابایی با اشاره نوع سرقت ها در استان کردستان گفت:  به عنوان مثال در بحث سرقت های مسلحانه و سرقت بانکها در حد یکی دو مورد و بسیار محدود بوده است. آن چیزی که بیشتر در استان کردستان احساس می شود در حال حاضر سرقت های خرد است. سرقت ضبط و پخش، قالپاق و کفش است. به محض گزارش دزدی یک کفش فوری تبدیل به پرونده می شود. یعنی از این 3000 هزار پرونده قطعاً بدانید که سی تا چهل درصد ما پرونده هایی بوده که منجر به صلح و سازش و مختومه شده است. پرونده های ما عمدتاً پرونده های خردی بوده است.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کردستان در پایان این گفتگوی تلویزیونی گفت: توصیه ی من به مردم این است که مراقب خود و فرزندانتان باشید. اگر مراقب باشید دیگر گذارتان به دستگاه قضایی و نیروی انتظامی نمی کشد. باید خودمان در این موارد دقت زیادی به خرج دهیم.
وی افزود: در شرایط کنونی جامعه جهانی با سال‌های پیش بسیار فرق کرده است. مجرمین ما تبدیل به مجرمین حرفه ای شده اند و اسباب و وسایلی که استفاده می کنند پیشرفته است و بعضاً دستگیری آنها دشوار است. اما همانگونه که عرض کردم پیشگیری‌ها را رعایت و دقت کنیم. از مردم هم می خواهیم که مشارکت بیشتری انجام دهند. نظارت اجتماعی از سوی همسایگان هم افزایش پیدا کند. نظارت اجتماعی افزایش پیدا کند که انشاءالله با کمک پلیس و دستگاه قضایی شاهد افزایش امنیت و کاهش جرایم در استان باشیم.

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به چشم انداز صدساله سنندج! / دکتر سید هاشم هدایتی

سنندج همانند هر شهر نامدار دیگر پیشینه ای دارد به قدمت سالیان حیات آن. پیشینه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *