معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کردستان خبرداد: جوانسازی باغات گردو کردستان/ تولید ۲۱ هزارتن گردو در این استان

سنندج- معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان از جوانسازی باغات گردو در این استان خبرداد و گفت: سالانه در استان کردستان ۲۱ هزارتن گردو تولید می شود.

محمد فرید سپری شامگاه یکشنبه در کارگاه آموزشی سرشاخه کاری گردو که با حضور اساتید بین المللی برگزار شد، گفت: از ۷ هزار و ۵۰۰ هکتار باغ گردو در استان کردستان ۵هزار و ۱۵۵ هکتار آن بارور است.
وی با اشاره به اینکه متوسط عملکرد استان کردستان در تولید گردو دو برابر متوسط کشوری است، عنوان کرد:  سالانه ۲۱ هزارتن گردو در  باغات استان تولید می شود.
وی با بیان اینکه در بعضی موارد به دلیل سرمای دیررس بهار خسارات زیادی به باغات گردو وارد می شود،بیان کرد: در اردیبهشت سال ۹۴  ۱۱ هزار تن تولید گردو داشتیم که ۱۰ هزار تن از این محصول در سرمای بهاره از بین رفت و ۲۰۰ میلیارد تومان خسارت به باغداران گردو کار استان وارد شد.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کردستان ادامه داد: در راستای جوانسازی باغات گردو و استفاده از ارقام مقاوم به سرما دوره آموزشی تئوری و عملی سرشاخه کاری گردو توسط اساتید بین المللی، دکتر صلاح الدین ایلماز و یاشار اکا با حضور مدیران و کارشناسان باغبانی به مدت دوروز برگزار می شود.
سپری با اشاره به اجرایی کردن طرح جوانسازی باغ های گردو در استان کردستان اظهار داشت: در باغات گردوی بذری با استفاده از اقام جدید جوانسازی می شود و محصولی با کیفیت بهتر تولید خواهد شد.
وی عنوان کرد: در راستای انجام سرشاخه کاری پیش بینی می شود ۸ تن در هکتار محصولی با پوست نازک و مغز بهتر  تولید کنیم.
وی افزود: در چند سال اخیر ۳۵۰ هکتار گردو پیوندی، ۱۹ هکتار رقم چندلر و ۱۳۰ هکتار سرشاخه کاری شده است.

شناسهٔ خبر: 4039234 – دوشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۶ – ۰۸:۰۸

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به چشم انداز صدساله سنندج! / دکتر سید هاشم هدایتی

سنندج همانند هر شهر نامدار دیگر پیشینه ای دارد به قدمت سالیان حیات آن. پیشینه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *