معاون دانشگاه علوم پزشکی کردستان خبر داد: اجرای سند ملی پیشگیری از مصرف الکل در کردستان

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان از اجرای سند ملی پیشگیری از مصرف الکل در استان خبر داد.
 

 
 به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، فرزام بیدارپور ظهر امروز در نخستین کارگروه سلامت استان کردستان در سال‌جاری اظهار کرد: سند ملی مقابله، درمان، کاهش آسیب‌ و بازتوانی مصرف الکل از مهم‌ترین اولویت‌های کارگروه سلامت در سال‌جاری است.
به گفته وی، ابلاغیه سند ملی پیشگیری، درمان و کاهش آسیب الکل طی ماه‌های گذشته به ادارات متولی ابلاغ شده است.
وی با بیان اینکه پیشگیری، درمان، کاهش آسیب و بازتوانی سوء‌مصرف الکل به عنوان یکی از مهم‌ترین آسیب‌های اجتماعی در بسیاری از کشورهای دنیا مورد توجه قرار گرفته است، تصریح کرد: بسیاری از کشورها در حال حاضر با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند.
معاون دانشگاه علوم پزشکی کردستان خاطرنشان کرد: امروزه گرایش جوانان در مورد مصرف ‌الکل و مواد مخدر زیاد شده و سن مصرف نیز پایین آمده است.
به گفته بیدارپور، در مصرف سیگار 3 درصد و مشروبات الکلی 8.15 درصد گرایش جوانان افزایش داشته است.
وی با بیان اینکه شیوع مصرف الکل در پسران 16.2 درصد و در دختران 4 درصد است، اضافه کرد: بیشتر جوانانی که به سمت مصرف مشروبات الکلی گرایش پیدا می‌کنند در حوزه‌های مختلف دچار آسیب می‌شوند.
معاون دانشگاه علوم پزشکی کردستان تصریح کرد: به منظور کاهش و جلوگیری از مصرف مشروبات الکلی باید پیشگیری را در راس برنامه‌ها قرار دهیم و با این کار مانع گرایش بیشتر جوانان به این سمت شویم.
بیدارپور با بیان اینکه برنامه‌های پیشگیرانه در بحث مصرف الکل باید در اولویت دستگاه‌های متولی قرار گیرد، اضافه کرد: یک دستگاه و نهاد خاص به تنهایی نمی‌تواند در این زمینه بازدهی کاملی داشته باشد.
به گفته وی، تحقق اهداف در این حوزه نیازمند تعامل بین دستگاهی، اجرای برنامه‌های فرهنگی  و بومی‌سازی دستورالعمل‌های سند ملی پیشگیری از مصرف الکل است.
معاون دانشگاه علوم پزشکی کردستان با بیان اینکه این سند  ویژگی‌های خاصی دارد که در سه مرحله به آن پرداخته شده است، افزود: آماده‌سازی، جهت‌گیری و تقسیم کار بین‌بخشی از مهم‌ترین مراحل اجرای این سند است.
بیدارپور افزود: نهادینه‌سازی، مشخص کردن وظایف و نقش سازمان‌ها و نهادهای مختلف و وظایف سازمان‌های مردم‌نهاد در سطح استان در راستای عملیاتی کردن سند کاهش مصرف مشروبات الکلی باید مدنظر قرار گیرد.
به گفته وی، آگاه‌سازی مردم در گروه‌های سنی مختلف در زمینه تاثیرات مخرب مصرف مشروبات الکلی از دیگر مواردی است که در سند به آن پرداخته شد و باید با برنامه‌ریزی دقیق در راستای عملیاتی کردن آن تلاش شود.
به گفته معاون دانشگاه علوم پزشکی کردستان، بحث پیشگیری از مصرف مشروبات الکلی در این سند در سه سطح، یک، دو و سه با ملاحظات خاص خود تعریف شده و در هر مرحله دارای بندهای مختلف اجرایی است.
بیدارپور با بیان اینکه در مرحله نخست از پیشگیری مصرف مشروبات الکلی 19 برنامه و یا بسته خدمتی تعریف شده است، ادامه داد: تدوین بسته‌های خدماتی پیشگیری در گروه‌های هدف مختلف است.
به گفته وی، در سطح دوم پیشگیری بیشتر به حوزه درمان بستگی داشته و وظایف این حوزه در آن کاملاً تعریف شده است.
معاون دانشگاه علوم پزشکی کردستان افزود: وظایف بخش‌های مختلف که شامل 10 سازمان است دسته‌بندی شده و هر کدام بنا بر وظایف خود باید در این حوزه ورود پیدا ‌کنند.
بیدارپور با بیان اینکه در راستای عملیاتی کردن این سند طی سال گذشته جلساتی با حضور اعضای کارگروه‌ها برگزار و اهداف و برنامه‌ها عنوان شد، ادامه داد: این برنامه براساس سند 5 ساله بوده اما در کل مداخلات آن یک برنامه و پروسه 15 ساله را دنبال می‌کند.
وی خواستار اندازه‌گیری میزان تمایلات فردی، خانوادگی و اجتماعی افراد در زمینه مصرف مشروبات الکلی در استان شد و تصریح کرد: باید یک تحقیق میدانی در این راستا انجام شود و براساس اطلاعات به دست آمده از آن برنامه‌ها تعریف و اجرا شود.
به گفته معاون دانشگاه علوم پزشکی کردستان، برای مقابله با این آسیب اجتماعی نیازمند اطلاعات کافی هستیم ولی در حال حاضر اطلاعات کافی در مورد عوامل گرایش افراد به مصرف مشروبات الکلی در استان وجود ندارد.
بیدارپور گفت: باید تجزیه، تحلیل و آنالیزی از موضوع داشته باشیم و مداخلات را با توجه به این اطلاعات تعریف و عملیاتی کنیم.

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به چشم انداز صدساله سنندج! / دکتر سید هاشم هدایتی

سنندج همانند هر شهر نامدار دیگر پیشینه ای دارد به قدمت سالیان حیات آن. پیشینه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *