معاون راه روستایی وزارت راه و شهرسازی خبر داد اختصاص 3700 میلیارد تومان اعتبار برای اجرایی شدن ماده 180 برنامه پنجم توسعه

معاون راه روستایی وزارت راه و شهرسازی گفت: امسال 3 هزار و 700 میلیارد تومان اعتبار برای اجرایی شدن ماده 180 قانون برنامه پینجم توسعه در کشور اختصاص یافته است

سیدحسین میرشفیع امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قروه اظهار داشت: کردستان در سال‌های گذشته به دلیل تحت تاثیر قرار گرفتن جنگ تحمیلی، دارای شدیدترین محرومیت‌ها بود که اگر چه روند بازسازی آن انجام گرفت اما سرعت عمران آن قابل انطباق با دیگر استان‌ها نیست.
 
وی ادامه داد: طی سال‌های اخیر شاهد ایجاد ظرفیت‌های قانونی به منظور ایجاد تعادل در این راستا بوده‌ایم.
 
میرشفیع با اشاره به ماده 180 قانون برنامه پنجم توسعه، تصریح کرد: بر اساس این ماده قانونی، هر شهرستانی که نسبت به شاخص‌های میانگین کشوری پایین‌تر باشد، از بودجه ویژه‌ای بهره‌مند می‌شود.
 
به گفته معاون راه روستایی وزارت راه و شهرسازی، این اعتبار سال گذشته به دلیل کمبود اعتبار تخصیص بسیار محدودی داشت، اما امسال دولت 3 هزار و 700 میلیارد ریال برای این امر پیشنهاد داد که در مجلس شورای اسلامی نیز به تصویب رسید.
 
میرشفیع اذعان داشت: بخشی از این اعتبار در زمینه راه‌های روستایی هزینه خواهد شد، ضمن اینکه کمک‌هایی در وزارت راه و شهرسازی برای تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام و روکش آسفالت راه‌های روستایی تخریب شده لحاظ خواهد شد.
 
این مسئول با بیان اینکه در این راستا برای کردستان کارهای ویژه‌ای انجام خواهد گرفت، گفت: با هماهنگی به عمل آمده با استانداری کردستان، مقرر شده است که هرچه پروژه‌های راهسازی فعال‌تر شود، قیر مورد نیاز اجرای آسفالت که 50 درصد هزینه آسفالت را شامل می‌شود به صورت متمرکز و ملی تامین شود و هیچ محدودیتی در این راستا نباشد.
 
وی، هدف از این امر را فعال‌تر شدن مشارکت مردم و نیز تخصیص اعتبار از محل اعتبارات استانی برشمرد و گفت: هدف اصلی کاهش فاصله متوسط  شاخص برخورداری از راه مناسب در کردستان با کشور است.
 
میرشفیع در پاسخ به سئوال خبرنگار فارس در قروه مبنی بر اینکه مردم این استان توان مشارکت در اجرای پروژه‌های پرهزینه راهسازی به ویژه در روستاها را ندارند، گفت: اصل مشارکت برای ما ارزشمند است و ما میزان و معیاری برای آن مطرح نمی‌کنیم.
 
وی ابراز داشت: آزادسازی حریم راه و نیز کمک به تعمیر ماشین‌آلات راهسازی نیز نوعی مشارکت است و در اجرای این طرح تلاش بر این است تا متناسب با ظرفیت‌های هر منطقه در زمینه مشارکت بهره‌گیری شود.
 
اما پاسخ وی به سئوال خبرنگار فارس مبنی بر اتخاذ راهکارهایی برای جلب مشارکت معدن‌داران برای اجرای راه‌های معدنی که قابل استفاده روستاییان نیز باشد، این بود که در اصلاح قانون بهره‌برداری از معادن مقرر است که 15 درصد حقوق دولتی معادن صرف عمران آن منطقه معدنی شود.
 
میرشفیع از افزایش این میزان در سال جاری خبر داد و گفت: سال گذشته این میزان کمتر از 15 درصد بود.
 
معاون راه روستایی وزیر راه و شهرسازی از انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با معاون معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت برای احداث، مرمت و نگهداری راه‌های معدنی روستایی خبر داد و اظهارداشت: با ایجاد ظرفیت‌های قانونی در سال جاری منابع مالی مناسبی برای امسال پیش‌بینی شده است.
 
میرشفیع در پایان متذکر شد: در سال جاری با مشارکت، وزارت صنعت، معدن و تجارت بخش زیادی از راه‌های معدنی در قروه که تحت تاثیر بارهای معدنی تخریب شده است، بهسازی و مرمت می‌شود.

این خبر رو هم ببینید

استاندار آذربایجان‌غربی: تعدد دستگاه‌های تصمیم گیر در مرزها مانعی برای توسعه است

استاندار آذربایجان‌غربی با تاکید بر ضرورت توسعه پایانه‌های مرزی و مدیرت واحد در مرزهای استان، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *