معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کردستان خبرداد: ۳۰ خرداد آخرین مهلت شرکت درهمایش پیشگیری از قاچاق کالا درکردستان

سنندج- معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: ۳۰ خردادماه جاری آخرین مهلت ارسال آثار به همایش منطقه ای پیشگیری و مبارزه با قاچاق محصولات سلامت محوردراین استان است

کامبیز حسن زاده امروز پنج شنبه در نشستی با جمعی ازخبرنگاران استان در سنندج که به منظور اطلاع رسانی برگزاری نخستین همایش منطقه ای پیشگیری و مبارزه با قاچاق محصولات سلامت محور برگزارشد، گفت:  این همایش با محوریت استان کردستان و همکاری استان های آذربایجان غربی، ایلام، همدان وکردستان در تاریخ ۱۴ تیرماه امسال برگزار می شود.
وی عنوان کرد: از آنجا که بیشترین محصولات قاچاق از استان های مذکور بیشتر وارد می شود لذا این همایش به منظور برقراری همکاری وهمراهی بیشتر در راستای پیشگیری و مقابله با قاچاق محصولات سلامت محور برگزار می شود.
وی  با بیان اینکه این همایش در قالب مقاله، فیلم کوتاه، شعر، طراحی و نقاشی برگزار می شود، اظهارداشت: علاقمندان به شرکت در این همایش در دانشگاه های علوم پزشکی و مدارس استان های کردستان، کرمانشاه، ایلام و آذربایجان غربی می توانند تا ۳۰ خردادماه امسال آثار خود را به معاونت دانشجویی فرهنگی دانشگاه ها و مدارس محل تحصیل خود تحویل دهند.
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کردستان بررسی چالش ها و راهکارهای موجود در رابطه با پیشگیری و مبارزه با قاچاق محصولات سلامت محور، نقش مبارزه با قاچاق محصولات سلامت محور در اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولیدات داخلی را از جمله محورهای این همایش  ذکر کرد و افزود:  آثار زیانبار مصرف محصولات سلامت محور قاچاق برسلامت انسان و بیوتروریسم و قاچاق مصحولات سلامت محور از دیگر محورهای این همایش است.
حسن زاده حساس سازی مخاطبان به ویژه دانش آموزان ودانشجویان را از مهمترین اهداف برگزاری این همایش خواند و گفت: اگر آثار زیادی برای ما ارسال شود نمایشگاهی هم از آثار رسیده را در سنندج برپا خواهیم کرد.
وی اظهارداشت: با توجه به حساسیت  کالاهای سلامت محور قاچاق همواره ۲۰ تا ۲۵ درصد فعالیت آزمایشگاه کنترل غذا و داروی استان به بررسی این کالاها اختصاص دارد.
وی عنوان کرد: بیش از ۵۰ درصد کالاهای آرایشی و بهداشتی موجود در کشورمان قاچاق است و اکثر آنها هم تقلبی است بنابراین بهترین راه مقابله با این کالاها ارتقای سطح آگاهی مصرف کنندگان است.
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کردستان مهمترین دلیل مصرف کالاهای آرایشی وبهداشتی تقلبی و قاچاق را پایین بودن قیمت آنها ذکر کرد وافزود: قیمت پایین و ظاهر فریبنده از جمله عواملی است که باعث می شود مردم اقدام به خرید این نوع کالاها کنند.
حسن زاده بیان کرد: تا زمانی که تقاضا در بازار وجود داشته باشد به صفر رساندن عرضه کالاهای قاچاق امکان پذیر نیست.
وی اظهارداشت: متاسفانه علی رغم مصرف زیاد مجصولات آرایشی وبهداشتی درکشورمان، هنوز احساس نیاز به تولید این نوع محصولات نشده است.
وی ادامه داد: سرمایه گذاری در زمینه تولید محصولات آرایشی و بهداشتی تحت نظارت وزارت بهداشت می تواند در راستای حفظ سلامت مردم و کاهش مصرف محصولات تقلبی و قاچاق بسیار تاثیرگذار باشد.
جریمه ۷ میلیاردریالی و لغو مجوز داروخانه ای درکردستان
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کردستان با بیان اینکه به شدت با داروخانه هایی که اقدام به توزیع دارو و مکمل های ورزشی قاچاق کنند برخورد می شود، گفت: سال گذشته در بازرسی ها در یکی از داروخانه های استان داروی قاچاق کشف شد که این داروخانه ۷ میلیارد ریالی جریمه و لغو مجوز شد.
حسن زاده عنوان کرد: تمامی کالاهای سلامت محور دارای برچسب اصالت هستند که تمامی مشخصات کالا در آن مشخص و درج شده است.
وی اظهارداشت: در چند روز اخیر محموله مکمل ورزشی ورزشی در یکی از عطاری های سطح استان به ارزش ریالی ۱۷۰ میلیون ریال  کشف و توقیف کردیمو
وی اضافه کرد: سال گذشته حدود ۸۸۹ مورد بازرسی از مراکز آرایشی و بهداشتی و ۷۲ هزار مورد از مراکز عرضه محصولات بهداشتی و غذایی در سطح استان داشتیم.
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کردستان ادامه داد: محصولات آرایشی و بهداشتی به ارزش ۵۵ میلیون تومان، محصولات غذایی ۶۹ میلیون تومان، دارو و مکمل های غذایی قاچاق به ارزش ۳۶۰ میلیون تومان سال گذشته در سطح عرضه جمع آوری شدند.

شناسهٔ خبر: 3994199 – پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۶ – ۱۹:۴۸

این خبر رو هم ببینید

با تایید آیت‌الله خامنه‌ای، محمد مخبر، موقتا جانشین ابراهیم رئيسی شد

آیت‌‌الله خامنه‌ای، در پیامی، «درگذشتِ شهادت گونه‌ی» ابراهیم رئيسی، را تسلیت گفتند و نوشتند: «اینجانب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *