خانه / فرهنگی / معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خبرداد: صدور مجوز انتشار کتاب های کردی به استان کردستان واگذار می شود

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خبرداد: صدور مجوز انتشار کتاب های کردی به استان کردستان واگذار می شود

سنندج-معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: امیدواریم که در آینده ای نزدیک صدور مجوز انتشار کتاب های کردی به استان کردستان واگذار شود تا در این زمینه کارها با سرعت بیشتری انجام شود.

به گزارش خبرنگارمهر، سیدعباس صالحی شامگاه یکشنبه در نشستی با ناشران و مدیران موسسه های فرهنگی و هنری استان کردستان در سنندج به واردات کتاب از مرزهای استان اشاره کرد و گفت: تایید کتاب های وارداتی از سوی بررسی کنندگان استانی صورت می گیرد و قطعا آنها اجازه ورود به کتابی که با موازین عمومی جامعه ما ناسازگار باشد را نخواهند داد.
وی به یکی از مشکلات ناشران استان در خصوص درج جمله “براساس منابع اهل سنت” بر روی جلد کتاب ها اشاره کرد و اظهارداشت: در گذشته عنوان “ویژه اهل سنت” بر روی جلد کتاب های  حوزه اعتقادی و فقهی اهل سنت درج می شد که در دولت کنونی به “براساس منابع اهل سنت” تغییر پیدا کرده است.
صالحی بیان کرد: عنوان مذکور تنها باید برروی جلد کتاب هایی که در حوزه اعتقادی و فقهی منتشر می شود درج شود و ناشران درصورتی که فردی از آنها بخواهد این عبارت برروی کتابی در سایر حوزه ها ذکر شود، تمکین نکنند.
وی در ارتباط با ممانعت از حضور ناشران کردستانی در نمایشگاه های کتاب استانی سایر استان‌های کشور ازجمله آذربایجان غربی و سیستان وبلوچستان، عنوان کرد: در هر استانی که مخاطب کتاب های منتشر شده توسط انتشارات استان کردستان وجود دارد، باید زمینه حضور ناشران در نمایشگاه های کتاب هم فراهم شود.
وی ادامه داد: هر ناشر دارای مجوز حق ورود به نمایشگاه های استانی کتاب را دارد و اگر ممانعتی صورت می گیرد باید مشخص شود این امر سلیقه مدیرکل ارشاد یا دیگر مسئولان ارشد آن استان است.
معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه تفویض صدور مجوز چاپ کتاب به استان ها براساس تعداد نشرهای استان ها انجام می شود، گفت: در فاصله زمانی سه سال اخیر ۵۵۵ عنوان کتاب از سوی انتشارات واقع در استان کردستان منتشر شده است.
صالحی با اشاره به وضعیت کتاب های منتشر شده در استان کردستان، ادامه داد: از تعداد عناوین مذکور ۴۵۵ کتاب چاپ نخست، ۱۰۰ عنوان هم چاپ مجدد و ۱۰۶ عنوان هم ترجمه و مابقی تالیف بودند.
وی بیان کرد: سال گذشته صدور مجوز چاپ کتاب به پنج استان کشور تفویض شد و امسال هم این مهم به پنج استان دیگر کشور واگذار می شود.
وی اعلام کرد: امیدواریم در آینده ای نزدیک در حوزه نشر کتاب کردی، صدور مجوز به خود استان کردستان واگذار شود و بررسی کنندگان و هیئت نظارت در خود استان مستقر شوند تا کارها سریعتر انجام شود.

شناسهٔ خبر: ۳۵۹۵۳۸۰ – دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۵ – ۰۸:۲۸لینک گروه تلگرام پایگاه خبرگزاری کردنور

شناسه خبر : 4175

این خبر رو هم ببینید

سفارش روایات مبنی برحرمت قتال با مسلمانان، در صحیح بخاری

صحیح بخاری روایتی را نقل می کند که بین محدثین مشهور است. در این روایت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + 9 =